Oklubalı Köyü Hakkında bilgi İnönü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Oklubalı Köyü Hakkında bilgi İnönü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oklubalı Köyü İnönü - Oklubalı Köyü - İnönü - Oklubalı Köyü Hakkında  Oklubalı, Eskişehir ilinin İnönü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ismi bir rivayere göre şöyle bir olaya dayanır: Çerkesler gelmeden önce kaynak delinen yerde hayvanlar için ağaç kütüğünden oluk yapılmış. Zamanla arılar buraya kovan yapmış. Çerkesler geldiklerinde o oluğu kaldırmak istemişler ama arılar buraya yuva ve bal yaptığı için vazgeçmişler. Bunun için köye "Oluklubal" demişler. İsim zamanla değişerek Oklubalı olmuş.
  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivinde ki [Dosya No:1331 Tarih: 23/Ca/1297(Hicrî)(1880 Miladi) Belge konusu: İnönü kasabası dahilindeki Oklupınar ve Karaağaç mevkilerinde iskan olunan Çerkes muhacirler yerleşik ahalinin ziraatine zarar verdiklerinden bunların zararlarının önlenmesi amacıyla diğer köylere dağıtılması talebi.] belgeye göre köy, İnönü kasabasına bağlı Oklupınar ve Karaağaç mevki olarak kayıtlarda geçmektedir.
  Ayrıca köyün İnönü tarafında bulunan ve yaşı tahminen 300 olan 9 adet ağaç bulunmaktadır. Ağaçlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınmış ve "Oklubalı Anıt Ağaçları" adı verilmiştir.

  [​IMG]


  • Oklubalı Köyü'nde bulunan tarihi anıt ağaçlar

  Kültür
  Eski yerleşim Çerkez ve Balkan göçmenlerinden oluşmaktadır. Ancak daha sonraları Erzurum, Bayburt ve Emirdağ köylerinden köye yerleşmeler olmuştur.Şu anda ise karma bir toplum yapısı bulunmaktadır.Köy fertlerinin aralarında bir dayanışma olduğu da söylenebilir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 24 km, İnönü ilçesine 8 km uzaklıktadır.Ayrıca etrafı küçük tepelerle çevrili olup yol boyu bir yerleşme tipi görülmektedir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları olabildiğince soğuk geçmektedir,yazları ise sıcaklık ağustos ayında epeyce artmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1976
  2007 1419
  2000 718
  1997 552

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve sanayiye dayalıdır. Yurtbay Seramik Fabrikası Oklubalı Köyü'nün 3 km batısındadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Latif Birinci
  2004 - Latif Birinci
  1999 - Naci Şen
  1994 - Nurettin TANDOGDU
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve 2007 yılında tamamlanmış kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardr. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köye 2008 yılında internet hizmetide bağlanmıştır​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oklubalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Oklubalı Sabri Kahvecioğlu İlköğretim Okulu İnönü Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş