Okçumehmetli Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Okçumehmetli Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Boyabat Okçumehmetli Köyü - Okçumehmetli Köyü Hakkında - Okçumehmetli Köyü Tanıtımı - Okçumehmetli Köyü Resimleri


  Okçumehmetli, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Okçumehmetli köyü,1850`li yıllarda rusların,kırımı istilası sırasında,başlatmış olduğu soykırım esnasında, sivastopol yakınlarında kırım sarayına,at yetiştiren bir çiftliğin sahiplerinden 15-16 yaşlarında kırım Türk`ü bir delikanlı, ninesi tarafından katliamdan kurtarılarak küçük bir tekne ile Karadeniz`e açılıyor.O delikanlı tahminen adı (MEHMET)denizde büyük mücadeleler vererek sinop kıyılarında karaya çıkıyor.Daha sonra yürüyerek sinop içlerine doğru geliyor ve kendine uygun bir yerleşim yeri arıyor.Şimdiki Okçumehmetli köyünün bulunduğu yere geliyor.Kırım`da da çeltik yetiştirmeyi bildiği için o sırada bataklık olan bu köyün bulunduğu yeri,kendine uygun buluyor.Ve bataklığı kurutma çalışmalarına başlıyor.O sırada burada köy yokmuş.Şimdi bulunmayan yakınlardaki Doğan köyünden bir genç kızla evleniyor.Oradaki kızın akrabalarının da yardımıyla yeni bir yerleşim yeri oluşturuyor.Çok güzel ok atma yeteneği olan bu tatar delikanlısının adından dolayı köyün adı OKÇUMEHMETLİ olarak kalıyor.Halen o köyde TATAROĞULLARI olarak tanınan aile bu delikanlının soyundandır.Mezarı Okçumehmetli köyünün mezarlığındadır.Şu andaki köylülerinde yakından tanıdığı köyün en saygın kişisi 1968 yılında vefat eden AĞA HÜSEYİN ERDOĞAN bu tatar delikanlısının 4. kuşak torunudur.2008 temmuzunda kaybettiğimiz babam HALİS ERDOĞAN`da AĞA HÜSEYİN ERDOĞAN`ın oğludur.Bu gerçek hikayeyi babamdan defalarca dinledim.Ve köyümüzün gerçek tarihçesinin bilinmesi için yazıyorum.Benim ismim de tatar olan ailemin geçmişiyle olan güçlü bağlarını yansıtmak amacıyla rahmetli babam tarafından TATAR HANLARININ ünvanı olan GİRAYHAN olarak verilmiştir.
  Girayhan Erdogan

  Coğrafya

  Sinop merkeze 111 km , Boyabat'a ise 21 km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 77
  1997 79

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Okçumehmetli'nin, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999
  1994
  1989

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okçumehmetli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş