Okçular Köyü Araç Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Okçular Köyü Araç Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  okçular köyü bilgileri - okçular köyü tanıtım - okçular köyü resimleri  Okçular, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  eskiden okçuların yaşadığı iddia edilmektedir.köyde özel bir piknik alanı vardır.hemen hemen hergün ziyarertçi alan bu piknik yerinin adı SUYUN BAŞI olup okullar da ziyaret etmektedir.önemli bir özelliği de şelalesinin olmasıdır.şelale köyün en güzel yeridir.görenlerin ilgi odağı olan bu şelale 1o-15 metre yüksekliktedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.bilinen yemeği:göce çorbası,iç yağlı çörek,mıyana helvası,küllü çörek,kiren ekşisi,kuşburnu marmaratı,elma pekmezi.ayrıca patatesin ezilerk içine ymurta,nişasta,sarımsak,yağ,yoğurt konulup fırına verilmesiyle oluşan paça yemeğiyle de meşhurdur.Köyü ayağı altına alan ASAR doruğu da çok önemlidir.


  NOT:Köyümüzde tek ata binen ve at besleyen tek kişi muhittin baştır.
  Coğrafya [değiştir]

  Kastamonu iline 69 km, Araç ilçesine 24 km uzaklıktadır.Ayrıca kendinden 2km uzakta olan güllük adında mahallesi de vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz İklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 65
  2000 65
  1997 145

  yazın nüfüsun 2 katına çıktığı görülür.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. meyve ağaçlarına ve bahçelerine köyün heryerinde rastlamak mümkündür.özellikle elma,ayva ağaçları boldur.her evin meyve ağaçları bulunur.bunun yanı sıra kiraz,oğaz,üzüm,kiren de bulunmaktadır.asma yetiştiriciliği de vadır. köyümüzde ticaretle uğraşanlar hayvan alım satımı yapan kişilerdir.köyümüzde ticaretle uğraşanların sayısı çok azdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mıcırlı olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okçular Köyü Araç Forum Tarih
Okçular Köyü Karacabey Bursa Bursa Tanıtımı 26 Nisan 2010
Okçular Köyü Vize Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Okçular Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Yukarıokçular Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Okçular Köyü Çan Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş