Ohm Yasası Nedir - Ohm Kanunu

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda SeLeN tarafından 13 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ohm Yasası Nedir - Ohm Kanunu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ohm Yasası Nedir - Ohm Kanunu


  Bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki iletken üzerinden geçen akım, potansiyel farklavoltaj veya gerilim düşümü) doğru; iki nokta arasındaki dirençle ters orantılıdır.

  [​IMG]


  Bir gerilim kaynağı, V ndan çıkan elektrik akımı, I direnç, R üzerinden geçer. Bu şu şekildedir. Ohm kanunu: V = IR.


  Burada, I akım amper, V referans alınan iki nokta arasındaki potansiyel fark volt ve R ohmladirenç olarak adlandırılan devre değişkeni (volt/amper)dir. Potansiyel fark gerilim olarakta bilinir ve bazen V nin yerine U, E veya emk (elektromotor kuvvet) sembolleri kullanılır.
  ölçülen ve


  Basit tanımlama ve kullanımı

  Elektriksel aygıtları içeren elektrik devreleri birbirlerine iletkenlerle bağlanır.(Basit kombinasyonlar için elektriksel devreler maddesine bakın.) Yukarıdaki diyagram yapılabilen en basit elektrik devrelerinden biridir. Batarya gibi bir elektriksel aygıt içinde + ve - terminalleri bulunan bir çemberle gösterilir. Diğer aygıt zig-zag şeklinde resmedilir ve arkasına R harfi konur ve direnç olarak adlandırılır. Gerilim kaynağının + veya pozitif ucu direnci önemsenmeyen bir iletkenle direnç uclarının birine bağlanmıştır. Bu iletkenden geçen akım I ve ok işareti akımın yönünü gösterir. Direncin ikinci ucu başka bir iletkenle voltaj kaynağının - ucuna bağlanır. Bu form kapalı devredir. Çünkü gerilim kaynağının bir ucundan çıkan akım diğer ucuna dönmüştür.
  Gerilim negatif yüklü elektronların iletken boyunca hareket ettiği bir elektriksel kuvvettir. Akım elektron akışına ters yönde akar ve direnç akıma karşı gösterilen zorluktur.


  Ohm Kanununda bahsedilen 'iletken' üzerinde gerilimin ölçüldüğü bir devre elemanıdır. Dirençler elektrik şarjının üzerinden yavaçca aktığı iletkenlerdir. 10 megaohmluk bir dirençe sahip olan bir iletken 0,1 ohmluk bir dirence sahip olan iletkene göre daha zayıf bir iletkendir ve iyi iletken sayılmaz. (Yalıtkan maddelere bir gerilim uygulandığında akımın geçmesine izin vermezler.)


  Bu kanun basit elektriksel devrelerdeki telden geçen akım ve gerilim miktarını açıklar.
  Yukarıdaki Ohm kanunu elektrik/elektronik mühendisliği alanında aşırı derecede kullanılan bir eşitliktir. Çünkü gerilim, akım ve direncin birbirleriyle olan ilişkisini makroskopik seviyede inceler. Bu elemanlar çoğunlukla bir elektrik devresinde bulunur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yasası Nedir Kanunu Forum Tarih
Boyle Mariotte Kanunu (Yasası) Nedir Kısaca Eğitim Bilgileri 24 Ağustos 2013
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası nedir ne zaman kabul edilmiştir kısaca Hukuk 12 Şubat 2017
Ohm Yasası Nedir? Konu Dışı Başlıklar 3 Nisan 2012
Açıklanamayan Olgu, Çekim Yasası Nedir? Konu Dışı Başlıklar 2 Şubat 2012
1924 Anayasası ve Özellikleri Nedir Tarihi Bilgiler 14 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş