Ohm Kanunu Nedir ? - Ohm Kanunu Nasıl Kullanılır ?

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ohm Kanunu Nedir ? - Ohm Kanunu Nasıl Kullanılır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ohm Kanunu Nedir ? - Ohm Kanunu Nasıl Kullanılır ?

  Ohm kanunu bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki iletkenden üzerinden geçen akım potansiyel farkla (örn. voltaj veya gerilim düşümü) doğru; fakat iki nokta arasındaki dirençle ters orantılıdır.

  Matematiksel denklem şu şekildedir

  [​IMG]

  Burada, I akım amper, V referans alınan iki nokta arasındaki potansiyel fark volt ve R ohmla ölçülen ve direnç olarak adlandırılan devre değişkeni (volt/amper)dir. Potansiyel fark gerilim olarakta bilinir ve bazen V nin yerine U, E veya emk (elektromotor kuvvet) sembolleri kullanılır.

  Kanun fizikçi Georg Ohm'dan sonra isimlendirildi. Ohm incelemesini 1827'de yaptı. Bu kanun basit elektriksel devrelerdeki telden geçen akım ve gerilim miktarını açıklar.

  Yukarıdaki Ohm kanunu elektrik/elektronik mühendisliği alanında aşırı derecede kullanılan bir eşitliktir. Çünkü gerilim, akım ve direncin birbirleriyle olan ilişkisini makroskopik seviyede inceler. Bu elemanlar çoğunlukla bir elektrik devresinde bulunur.


  [​IMG] [​IMG]

  Basit tanımlama ve kullanımı

  Elektriksel aygıtları içeren elektrik devreleri birbirlerine iletkenlerle bağlanır. Yukarıdaki diyagram yapılabilen en basit elektrik devrelerinden biridir. Batarya gibi bir elektriksel aygıt içinde + ve - terminalleri bulunan bir çemberle gösterilir. Diğer aygıt zig-zag şeklinde resmedilir ve arkasına R harfi konur ve direnç olarak adlandırılır. Gerilim kaynağının + veya pozitif ucu direnci önemsenmeyen bir iletkenle direnç uclarının birine bağlanmıştır. Bu iletkenden geçen akım I ve ok işareti akımın yönünü gösterir. Direncin ikinci ucu başka bir iletkenle voltaj kaynağının - ucuna bağlanır. Bu form kapalı devredir. Çünkü gerilim kaynağının bir ucundan çıkan akım diğer ucuna dönmüştür.

  Gerilim negatif yüklü elektronların iletken boyunca hareket ettiği bir elektriksel kuvvettir. Akım elektron akışına ters yönde akar ve direnç akıma karşı gösterilen zorluktur.

  Ohm Kanununda bahsedilen 'iletken' üzerinde gerilimin ölçüldüğü bir devre elemanıdır. Dirençler elektrik şarjının üzerinden yavaçca aktığı iletkenlerdir. 10 megaohmluk bir dirençe sahip olan bir iletken 0,1 ohmluk bir dirence sahip olan iletkene göre daha zayıf bir iletkendir ve iyi iletken sayılmaz. (Yalıtkan maddelere bir gerilim uygulandığında akımın geçmesine izin vermezler.)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanunu Nedir Kanunu Forum Tarih
Hıyanet-i Vataniye kanunu nedir kısaca Hukuk 25 Nisan 2015
Şapka Kanununun Çıkarılma Nedeni Nedir Tarihi Bilgiler 11 Şubat 2014
Boyle Mariotte Kanunu (Yasası) Nedir Kısaca Eğitim Bilgileri 24 Ağustos 2013
Newtonun üçüncü hareket kanunu nedir? Konu Dışı Başlıklar 19 Şubat 2013
Newtonun ikinci hareket kanunu nedir? Konu Dışı Başlıklar 19 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş