OGS ve KGS Yerine HGS

'Eğitim Haberleri' forumunda SeLeN tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  OGS ve KGS Yerine HGS konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  OGS ve KGS Kaldırılıyor Yerine HGS Geliyor

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Kartlı Geçiş Sistemi'ne (KGS) alternatif olarak Hızlı Geçiş Sistemi'ni (HGS) yapacaklarını böylece KGS'de yaşanan olumsuzlukların önüne geçmeyi planladıklarını söyledi. Yıldırım HGS uygulamasını ilk olarak İzmir-Çeşme Otobanı'nda uygulayacaklarını belirtti.

  [​IMG]

  İzmir Oto Sanayi yol kavşağı açılışı için İzmir'e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım AKP İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ı ziyaret etti. Yıldırım yaptığı ziyarette otoyol gişelerinde uygulanacak HGS projesinden bahsederek uygulamanın ilk olarak İzmir'de yapılacağı müjdesini verdi. Binali Yıldırım yeni sistemi şöyle açıkladı:

  "Otoyol gişelerinde en büyük sorunumuz iki sistemin bir arada uygulanması yani bir OGS var bir de KGS var. OGS'de malum araç durmadan gişelerden geçebiliyorken KGS'de ise durup geçiyorsunuz bu da ciddi bir zaman kaybına neden oluyor. Şu anda yaptığımız çalışma ile kısa süre sonra bunu tek sisteme dönüştüreceğiz. Bu da mevcut OGS ile ortak çalışılarak kolay temin edilen bir sistem olacak. Çok daha ekonomik ucuz temin edilen bir sistem. Yeni sistemi OGS'ye entegre edeceğiz böylece o bahsettiğimiz olumsuzluk tamamen kalkmış olacak gişelerin kalkmasına da ihtiyaç kalmayacak bunu da İzmir'den başlatacağız. İlk uygulama İzmir Çeşme Otoyolu'ndan başlayacak. Bir kaç ay içerisinde bitecek bir proje adı Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olacak ama OGS diye söyleyebiliriz. Onunla birlikte çalışacak ikisi birbiriyle konuşan sistemler olacak."

  Yıldırım seçimlere az bir zaman kaldığını hatırlatarak, Mart ayından itibaren seçim takviminin netleşmeye başlayacağını ve Mart'ın 10'na kadar TBMM'nin seçimle ilgili bir karar alınacağını belirtti.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, bir gazetecinin Libya'da yaşanan gelişmelerden etkilenen vatandaşların tahliyeleri ile ilgili son durumu sorması üzerine şunları söyledi:

  "Malum Libya'da iş yapan müteahhitlerimiz var orada da çok sayıda gerek işçi gerek teknisyen düzende vatandaşımız var. Orada yaşanan olaylardan dolayı vatandaşlarımızın emniyetle tahliyesi bizim için en öncelikli konu haline gelmiştir. 600 civarında vatandaşımız Bingazi havaalanında şu an bekliyorlar şartlar oluştuğunda onların alınması ve getirilmesi sağlanacak. Ayrıca herhangi bir ihtimale karşı da İDO'ya ait 1200 yolcu kapasiteli 2 feribotumuz da bugün saat 13.00 itibariyle hareket ediyor yaklaşık 22 saat gibi bir sürede Libya'ya varmış olacaklar bir tanesi Derneye bir tanesi Tripoli'ye gidecek ve orada toplanan vatandaşlarımızı alacağız bunları yaparken vatandaşlarımızın emniyetli tahliyesi gönderilen gemilerin güvenliğinin de sağlanması gerekiyor. Bu konuyu iki türlü planlıyoruz biri Libya makamlarıyla Dışişleri Bakanlığımız ve Başbakan yardımcılığı başkanlığında oluşturulan kriz merkezi bu görüşmeleri, çalışmaları yürütüyor diğer bir konu da feribotlarımıza refakat edecek bir fırkateyn de eş zamanlı olarak Aksaz'dan yola çıkacak ümit ediyoruz ki Libya'daki bu belirsizlik ve karmaşa bir an önce sona erer ve her şey normale döner."

  İzmir İstanbul Otobanı ile ilgili son durum hakkında bilgi veren Yıldırım, otoyol temelini hem İstanbul'dan hem de İzmir'den atacaklarını hatırlatarak, 27 Şubat'ta saat 15.00'de tüm İzmirlileri Cumhuriyet Meydanı'na beklediklerini söyledi. Yıldırım, "Bu İzmir için büyük ve heyecan verici bir proje. Bu heyecana olabildiğince çok İzmirli'nin ortak olmasını arzu ediyoruz onun için de buradan bu daveti yapmak istiyorum" dedi.

  Aliağa Menderes raylı sistemi açılışı için Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir araya geleceğini söyleyen Binali Yıldırım, "Açılış 6 Mart'ta saat 2'de Alsancak Garı'nda yapılacak. Bu törende de Başbakanımız iştirak edecek ve ana muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu da katılacak böylece İzmir bir kez daha farklılığını ortaya koyacak. Siyasette hoşgörünün, uzlaşmanın da merkezi olduğunu İzmir Türkiye'ye göstermiş olacak" dedi.

  12 Haziran'da yapılması beklenen genel seçimlerde İzmir'den milletvekili aday adayı olup olmayacağı sorunları yanıtlayan Yıldırım, bu konuda bir beyanatta bulunmasının söz konusu olmadığını belirterek şunları söyledi:

  "Nereden aday olursak olalım bizim görevimiz vatandaşımıza ülkemize hizmet etmektir. Ben İzmir milletvekili değilim diye bugüne adar İzmir'e hükümetimiz nasıl yaklaştıysa bundan sonra da aynı şekilde yaklaşacak."


  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş