ODTÜ'de çarpışma test laboratuvarı yarın açılıyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  ODTÜ'de çarpışma test laboratuvarı yarın açılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - ODTÜ, Hasarsız Çarpışma Test Laboratuarı açıyor. Türkiye'nin bu alandaki ilk laboratuarı niteliğinde olan ODTÜ - BİLTİR Merkezi, akademik çalışmaların yanı sıra otomotiv sanayinin AR-GE çalışmalarında test ve mühendislik hizmetleri sunacak.

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde kurulan, otomotiv sanayiinin gereksinim duyduğu önemli AR-GE ve tasarım altyapılarından biri olan hasarsız çarpışma test laboratuarı yarın saat 14.00'de ODTÜ'de açılıyor. Türkiye'nin bu alandaki ilk laboratuarı niteliğinde olan ODTÜ - BİLTİR Merkezi Hasarsız Çarpışma Test laboratuarı, taşıt güvenliği konularında ilgili küresel teknik mevzuatına göre testler yapabilmeyi, otomotiv ana ve yan sanayinin AR-GE çalışmalarında test ve mühendislik hizmetleri sunmayı ve akademik çalışmalar yapmayı amaçlıyor.

  Uluslar arası Taşıt Güvenliği Merkezi olmak amacıyla kurulan laboratuar, küresel otomotiv sektörünün “kazalarda sıfır ölüm” hedefine ulaşabilmesi için taşıt güvenliği testleri yapmak, test öncesi ve sonrası AR-GE hizmetleri sunacak. Laboratuar; DPT, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TSE, OSD, TAYSAD, UİB, Otomotiv Ana ve Yan Sanayi Üreticileri gibi kurumların yanı sıra uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmayı, Türkiye'nin yanı sıra dünya pazarına açılarak hizmet sunmayı hedefliyor. 2 bin 300 metrekare kapalı alandan oluşan yolcu taşıyan tüm ticari araçlarda kullanılan koltuk, emniyet kemeri, hava yastığı, bagaj kısıtlayıcı sistemler için önden çarpma, arkadan çarpma ve düşük hızlarda arkadan çarpmalarda boyun incinmesi benzetimi kapsamında testler yapılabilecek. Ayrıca ambulanslar için testler yapıla bilinecek olan laboratuarda, tren ve uçak gibi diğer taşıtların da koltuk gibi komponentleri ile ilgili çarpışma testleri yapılabilecek.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ODTÜ'de çarpışma test Forum Tarih
ODTÜ'de çarpışma labaratuarı açılıyor Bilim & Teknoloji 15 Ocak 2009
ODTÜ'de öğrenci-jandarma gerginliği Yurt İçi Haberler 19 Mart 2009
Dragaşani Çarpışması Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Ekim 2012
Esnek ve Esnek Olmayan Çarpışma Nedir Konu Dışı Başlıklar 9 Eylül 2011
Çarpışmayı Önleyen Robot Balık Modifiyeli Arabalar&Parçalar 5 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş