Odalarınıza kişiliğinizi yansıtın!

'Dekorasyon' forumunda Siraç tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Odalarınıza kişiliğinizi yansıtın! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Odalarınıza kişiliğinizi yansıtın!

  Oturma odanız kişiliğinizin penceresidir. Oturma odanızın yenilenmeye ihtiyacı var ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte size oturma odalarınıza döşemelik kumaş seçmenin ipuçları...

  1. Adım: Sevdiğiniz bir kumaş ile işe başlayın
  Pahalı cadde mağazalarında olduğu kadar, çeşitli pazarlardan da değişik döşemelik kumaşlar bulabilirsiniz. Kumaş olmasa bile değişik bir kilim ya da eşi benzeri olmayan eski bir aksesuar ya da yastık bile evinizin havasını değiştirebilir.
  Ne seçerseniz seçin, bu sizin o oda için düşündüğünüz renk paletinin en ana parçası olacaktır ve bundan sonra alacağınız her malzeme ve aksesuar için de bir başlangıç noktası sayılacaktır.
  2. Adım: Renkleri seçmek için desenler kullanın
  Desenli kumaşlar bir odayı giydirmek ve daha yeni bir görünüm kazandırmak için şahane bir fikirdir. Bu kumaşlar çeşitli şekillerde kullanılabilir:
  - Bazı mobilyaların üstünü veya bir kısmını kaplayabilirsiniz
  - Perdelerin kenarlarına şerit şeklinde ekletebilirsiniz.
  - Yemek bölümü ve oturma bölümünü birbirinden ayıran bir panel varsa onu da bu desenli kumaşla kaplayabilirsiniz.
  - Bu gibi paravanların en iyi tarafı canınız istediğinde onu kolaylıkla başka odalarda da kullanabilmenizdir.
  Çizgili bir desen birçok rengi bir araya getirebilir ve size renk paletinizi oluştururken çok yardımcı olabilir. Deseni seçtiğinizde onun tam olarak ne büyüklükte olduğunu ve nerelerde kullanacağınızı düşünmeniz gerekir. Çok büyük oranda kullanılacak büyük boyutta bir desen küçük bir oturma odası için iyi olmayabilir. Fakat küçük bir odada iri çiçek deseni kullanmak için küçük bir tekli koltuk ya da perdenin bir kenarında çok hoş durabilir. Aynı şekilde minik desenli bir kumaş da büyük bir odada güzel durmayacaktır.
  Eğer mümkünse, beğendiğiniz kumaştan bir parça örnek alıp odalarda mobilyaların üzerine koyarak nasıl görüneceğine karar verin.
  3. Adım: Yeni bir doku getirin
  Bir kumaşın dokusu ve cinsi bir oda tasarlarken çok önemlidir çünkü o odaya bir hareket katar. Kumaş çeşitlerini doğru seçerek bir odayı çok daha uyumlu gösterebilir, resmilikten uzak sıcak ortamlar yaratabilirsiniz.
  Karar vermeden önce incelemeniz gereken kumaş dokuları arasında şunlar gelir: Kadife, şantuk, ipek, keten, pamuklu, şönil ya da sahte kürk.
  4. Adım: Bir geri adım atın
  Bir odaya girdiğinizde başınızın dönmesini istemezsiniz ama çok fazla değişik desen, renk ve kumaşlarla dolu bir oda insana işte bu rahatsız edici etkiyi verir. Zira başarılı bir oda dekorasyonunu en çok ihtiyacı olan şey dengedir. Bir renkten çok fazla kullanmak etrafı çok karışık gösterebilir. Uzun süre vakit geçireceğiniz bir odanın bu etkiyi vermesini istemezsiniz.
  - Asıl numara iyi bir karışım elde etmektir
  - Minik desenlerle iri desenleri dengeli kullanın
  - Çizgili desenleri pötikare ile birlikte kullanın
  - Fazla canlı renkleri daha yumuşak tonlarla kırın.
  - Aynı şekilde, kumaş dokularının uyumuna dikkat edin.
  - Unutmayın: az iyidir. Çok fazla sayıda minder ve koltuk yastığı bir arada kullanmayın.
  İyi bir denge için ipuçları:
  Başlamadan önce bir yerleşim planı yapın ve pencerelerin ve ışığın geldiği noktaları tespit edin. Odanın aldığı ışığa göre hangi desen ve rengi nereye koyacağınıza karar verebilirsiniz.
  Özellikle oda küçükse büyük objeleri(koltuk vb.) düz desenli kumaşlarla kaplayın. Yastıklar ve minderleri desenli kumaşlarla kaplayıp denge yaratın.
  Perde almadan önce, odada kaç pencere olduğunu ve odanın hangi tarafında olduğunu not edin. Uzun bir duvar boyunca yer alan pencereleri iri desenli perdeler takarsanız odayı çok karışık gösterecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Odalarınıza kişiliğinizi yansıtın Forum Tarih
ResimLe KişiLik Testi - Bir Resimle Kişiliginizi Çözün Zeka Soruları ve Bilmeceler 30 Kasım 2010
Soyunma şekliniz kişiliğinizi ele veriyor Psikoloji 8 Şubat 2009
Yüzünüz kişiliğinizi ele veriyor Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş