Odabaşı Köyü Seydiler Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Odabaşı Köyü Seydiler Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  odabaşı köyü bilgileri - odabaşı köyü resimleri - odabaşı köyü tanıtım  Odabaşı, Kastamonu ilinin Seydiler ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının kurucuları "Odabaşı" ailesinden geldiği ve bu ailenin Küre ilçesinden geldiği söylenmektedir. Türk kökenli bir köydür. 1980'li yıllara kadar köy halkı tarım ve hayvancılık dışında İlkel fırınlarda tuğla ve kiremit yapımı ile de geçimini sağlamaktaydı. Ancak bugün tuğla ve kiremit üretimi yoktur. Bu tuğla ocakları "karhana" olarak bilinir. Kâr getiren yer, hane ya da ticarethaneye karşılık gelir. Seydiler'den gelerek köyün altından geçen akarsuyun(Devrekani çayı) adı "ırmak" olarak anılır. Karhanalar su gereksinmesinden dolayı bu suyun kenarında idiler. Her ailenin bu suyun kenarındaki tarlalarında karhanaları vardı. Köyün önemli bir bölümü istanbula göçmüştür, ancak köyleri ile bağlarını koparmamıştır. Büyük çoğunluğu İstanbul'un Beyoğlu ilçesi'nin Halıcıoğlu ve Kağıthane'nin Çağlayan semtlerinde yerleşiktirler. Köy dört parçadır. Ana parçası Odabaşı küçük bir tepenin eteklerine kurulmuştur. İstanbul'da yaşayan nüfusun büyük bölümü taksicilik, yufkacılık, tatlıcılık gibi işlerde çalışmaktadır. Köyün öğrenim görmüş olanları subaylık, öğretmenlik gibi meslekleri seçmişlerdir. Köyde Gucükler, İmamlar, Karahocagil, Efeler, Valiler, Karahasanoğgil gibi aile lakapları vardır. Köyde kişilerin de ayrıca lakapları vardır. Gucük, Gınak, Setirek gibi... Köyün İstanbul Beyoğlu ilçesi Çıksalın Mahallesinde OBADER adlı bir derneği vardır.
  Kültür

  Köyün tarihten gelen bir çok gelenek ve görenekleri bulunmaktadır.Örneğin dini bayramlarda cemaatle kılınan öğle namazından sonra yapılan, köyün merkezinde bulununan tepeye düzenlenen "koşu yarışı" bunlardan bir tanesidir. Ayrıca bayram günlerinde 4 mahalleden oluşan Odabaşı Köyü halkına ve civar köylerden bayram ziyaretine gelen misafirlere ve bulunduğu güzergah sebebi ile geçen yolculara köy odasında toplanılarak her evden getirilen yemeklerden ikram edilmektedir.Bu adetin asıl amacı kesilen kurbanların bir kısmının köye gelen misafirler ve köy halkı ile paylaşılmasıdır.

  Motorlu taşıtların olmadığı çağlarda, köyün coğrafi konumu nedeni ile ticari bağları sağlayan kervan yolunun üzerinde kurulu olması tarihte hancılık geleneğini barındırmıştır. Buna bağlı olarak ta geçen yolcu ve tüccarlara (satıcılara),konaklama ve yiyecek sağlama adeti günümüze kadar süre gelmiştir.Hatta köyün adını aldığı "odabaşı" kelimesinin ana kökeninin de burdan geldiği söylenir...

  Köyün İstanbul Beyoğlu ilçesinin Çıksalın Mahallesinde bir derneği vardır.Bu derneğin adı "Kastamonu İli Seydiler İlçesi Odabaşı Köyü Sosyal ve Ekonomik Dayanışma Derneği"dir.Dernek 2007 yılında kurulmuştur.Dernek köy kökenli olup İstanbula yerleşmiş olanların tanışıp kaynaşmaları ,köyle bağlantılarını geliştirmeleri gerek köyde gerekse İstanbulda oturan köylülerin ekonomik ve sosyal dayanışmalarını amaçlamaktadır.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 38 km, Seydiler ilçesine 8 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri ramazan kesgin
  2007
  2000 158
  1997 152
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Odabaşı Köyü Seydiler Forum Tarih
Odabaşı Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Odabaşı Köyü Merkez Antalya Antalya Tanıtımı 30 Mart 2010
Odabaşı Köyü Tatvan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Nusaybin Odabaşı (Gundik Şikro) Köyü - Nusaybin Odabaşı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009
Konuşsam Sessizlik Gitsem Ayrılık Kitabı - Yılmaz Odabaşı Kitap, Resim ve Dergi 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş