Obezite Psikolojiyi Bozuyor

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Obezite Psikolojiyi Bozuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Obezite Psikolojiyi Bozuyor

  Obezite yani şişmanlık genetik ve çevresel etkileşimleri olan sadece irade yetersizliği ile açıklanamayacak kadar ciddi psikolojik faktörlerin de etkin olduğu karmaşık ve kronik bir hastalık.
  [​IMG]

  Zayıf çocuklarımızı kan tahlilleri vb. gibi araştırmalara yöneltirken 'kilolu' çocukların da uzun vadede bu durumdan zarar göreceğini unutmamak gerekiyor. Çünkü bu bozukluk ileriki yaşlarda çeşitli organların işlevlerini olumsuz etkilemesi bakımından birçok risk yaratıyor. Bunun yanı sıra özellikle çocuklarda obezite ciddi psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Çocukluk çağı obezitesinin psikolojik kökenleri ve obez çocuğa psikolojik yaklaşım konusundaki sorularımızı Psikolog Hande Sinirlioğlu yanıtladı.

  Siz obezite sorunu yaşayan hastalara ve bunların arasında çocuklara da danışmanlık hizmeti veriyorsunuz. Çocuk hastalarınız arasında obezitenin en sık karşılaşılan nedenlerini neler olarak gözlemlediniz?
  Şimdilerde çocuklar bir harika ve de kilolu. Her ne kadar anneler çocuklarına yemek yedirememekten çocuklarının iştahsızlığından yakınıyor olsalar da 'şişmanlık' ya da 'obezite' kelimelerini gün geçtikçe daha çok duyuyoruz. Çocuklarda obezitenin birçok nedeni var. Sorunun temelinde genellikle çocuğun genetik yapısı yatıyor. Yapılan araştırmalar şişman anne babaların çocuklarının şişman (obez) olma olasılığının %80 olduğunu ortaya koyuyor. Oysa normal anne babaların çocuklarında bu risk %15. Diğer yandan yeme alışkanlıkları ve hareketsizlik da çocuklarda obezitenin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Nedeni saptanamayan şişmanlık olgularına da rastlayabiliyoruz. Bunların kökeninde iç salgı sistemi bezlerindeki değişiklikler besinlerin emilimi ve kullanımı ile ilgili sorunlar ya da sinir sisteminin istem dışı çalışması yatabiliyor. Ama hangi açıdan bakılırsa bakılsın temel sorunun vücuda giren enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizlik olduğu görülüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obezite Psikolojiyi Bozuyor Forum Tarih
Kilo problemleri ve obeziteyle ilgili soru ve cevaplar Diyet Beslenme 8 Mayıs 2010
Anne baba ya da çevrenin obezite sorunu olan çocuğa yaklaşımı ne olmalı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Mart 2010
çocuklarda obezite psikolojik sorunları beraberinde getirir mi? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Mart 2010
Obezitenin tedavisinde siz bir uzman olarak hangi psikolojik yöntemleri uygulanıyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Mart 2010
Obezitenin nedenleri arasında psikolojik faktörler ne ölçüde etkilidir? Psikoloji 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş