Obama'nın ziyaretine dünyanın bakışı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Obama'nın ziyaretine dünyanın bakışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretine dünya basını geniş yer verdi.

  İNGİLİZ BASINI

  THE GUARDIAN: ZEYTİN DALI UAZATTI

  The Guardian, Obama'nın 'Amerika İslam'la savaş halinde değil' diyerek Türkiye parlamentosu kürsüsünden İslam dünyasına zeytin dalı uzattığını yazdı. Gazete, Obama'nın bu mesajlar için Türkiye'yi seçmesinin özel bir anlamı olduğunu vurguladı.

  Gazete, başyazısında ise şu ifadeleri kullandı: "Belki uygunsuz bir gerçek ama Ortadoğu'nun en nüfuzlu ülkeleri -ikisi de Arap olmayan- Türkiye ve İran. Ama Obama'nın İslam dünyası ile Batı arasındaki köprüleri tamir etme girişiminin odağı olarak Türkiye'yi seçmesi, umut verici bir gelişme

  ABD ile İslam dünyası arasında varılacak uzlaşma için Türkiye'nin örnek gösterilmesi, dış politika açısından cesur, iç politika açısından ise riskli bir adım. Sağda, Obama'nın kendisi için yaptığı 'Ailesinde Müslümanlar olan bir Amerikalı' tanımını kullanabilecek birçok kişi var.

  Ama Amerika'nın İslam'la savaşta olmadığını ve olmayacağını söylemek için TBMM gibi bir platformun seçilmesi, dünya siyaset sahnesinde güveni giderek artan bir adamın izlerini taşıyor. Fransa Cumhurbaşkanı ve Almanya Başbakanı Türkiye'ye Avrupa'nın kapılarını kapatarak yanlış yaptılar. Obama'nın gördüğü gerçeği göremediler. Türkiye'nin en büyük varlığı jeopolitik rolü ve bunu da zekice kullanıyor. Türkiye model bir ülke değil ama Batı'nın İslam'la modernitenin bir arada olamayacağı tezini çürüten çarpıcı bir örnek ve güçlü bölgesel bağları var."

  FT: AB TÜRKİYE'YE KAPIYI KAPATMAMALI

  Financial Times gazetesi, Obama'nın Türkiye ziyaretini okurlarına bir analizle sundu. Analizde şu ifadeler yer aldı:

  "Başka Müslüman ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de büyük bir çoğunluk, Amerika'nın aslında İslam'la savaş halinde olduğuna inanıyordu. Bu siyasi felaketten fayda sağlayanlar İslamcılar ve cihat yanlısı aşırılar oldu. Barack Obama'nın ilk Müslüman ülke ziyareti için özellikle Türkiye'yi seçmesi, bu inanışı tersine çevirmeyi amaçlayan uzun ve çetin bir yolculuğun başlangıcı. Neden Türkiye? Bunun nedeni, sadece NATO üyesi, Asya ile Avrupa arasında bir köprü ve hatta Müslüman bir demokrasi olması değil, iktidardaki AKP'nin evrim geçirmiş bir siyasi İslam’la demokrasinin iç içe geçmiş bir yapıyı temsil etmesi.

  Müslüman dünyasının deyim yerindeyse ilk Hıristiyan Demokratları, batağa saplanmış Ortadoğu'da bir model olarak değil, bir başarı öyküsü olarak hayranlık uyandırdı. Bu yüzden AKP'nin 2007'de çok güçlü generallere karşı elde ettiği seçim zaferi ve 2008'deki yargı darbesi girişiminden kurtulması sadece Türkiye için değil tüm bölge açısından dönüm noktası niteliğindedir."

  Financial Times, ayrıca Türkiye'nin Suriye, İran, Hamas, İsrail ve Suudi Arabistan'la yeni iletişim kanalları açılmasında rol oynayabileceğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

  "ABD'nin Irak'tan sorunsuz bir şekilde çekilmesinde Türkiye'nin desteği büyük önem arz ediyor. Türkiye'nin Afganistan'a lojistik destek platformu olarak oynayacağı rol de önemli.

  Obama, Türkiye'nin Ermenistan'la yakınlaşma çabasına destek belirtti. Ankara, AB'ye girme yolunda Osmanlı'nın 1915'teki Ermeni olaylarındaki rolüyle yüzleşmek zorunda. Ancak Amerika'nın bunu soykırım ilan etmesi Türkiye'deki milliyetçi sağın işine yarayacak ve Avrupa Birliği ve ABD için çok değerli olan bir Müslüman köprüyü havaya uçuracak."

  TIMES: ABD, AB ÜYELİĞİ FİKRİNİ BENİMSEMİŞ

  The Times gazetesi ise başyazısında şu ifadeleri kullandı:

  "Obama'nın Türkiye'yi vaaz kürsüsü olarak değil örnek olarak kullanması önemli. Türkiye, ileri demokrasiyle İslam'ın bir arada bulunabileceğini gösteren bir kanıt. Türkiye'nin AB üyesi olabilmesi için daha fazla çaba harcaması gerekiyor. Ancak Bulgaristan ve Romanya'nın da ama bu ülkeler AB'ye üye oldular bile. Hiç kimse Türkiye'nin şimdi AB'nin 28'inci üyesi olmak için hazır olduğunu iddia etmiyor ama ABD bu fikri benimsemiş durumda. Avrupa da benimsemeli."

  INDEPENDENT: KAPIYI ÇARPMAK KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİL

  The Independent, "Avrupa Birliği Türkiye'ye kapılarını kapatmamalı. Ankara henüz üyeliğe hazır değil ama birliğe girişi büyük faydalar sağlayacak" diye yazdı.

  Gazeteye göre, "Obama belki Türkiye'nin AB üyeliğine Washington'un tam desteğini ifade ederek belki biraz incelik göstermemiş olabilir ama Türkiye'nin yüzüne kapıyı çarpmak bir tek Avrupalı'nın bile çıkarına değil."

  DAILY TELEGRAPH: HARİTAYA BAKMAK YETERLİ

  Daily Telegraph ise başyazılarından birinde "Türkiye'nin zamanı geldi" ifadesini kullandı.

  Telegraph'ın başyazısı şöyle:

  "Obama'nın niçin Ankara'yı tercih ettiğini anlamak için Türkiye'nin haritadaki yerine bakmak yeterli. Türkiye sadece değerli bir NATO müttefiki değil, doğudan gelebilecek tehditlere karşı stratejik bir kale.

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy gibi, Avrupa Birliği'nde daha derin entegrasyon yanlıları, birliğin batılı kimlik ve kültürüne zarar vereceği gerekçesiyle Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkıyor.

  Ermeni iddialarını tanımayı reddetmesinden, insan hakları siciline kadar birçok itiraz noktaları var. Ama Obama'nın dün Türk parlamentosunda vurguladığı gibi, AB bu tür sinsi taktiklerle değerli bir Müslüman müttefikle daha geniş kapsamlı bir ilişki kurma fırsatını kaçırıyor."

  FRANSIZ BASINI: FRANSA'YI RAHATSIZ EDEREK AVRUPA TARTIŞMASI YAPIYOR

  OBAMA'NIN TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE VERDİĞİ DESTEĞE FRANSA'DAN TEPKİ

  Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Türkiye'nin AB tam üyeliğine verdiği desteğin Fransa'da tepkiyle karşılandığı yorumunu yaptı.

  "Obama ve Sarkozy Arasında Görüş Ayrılığı" başlığıyla manşetten verilen haberde, Obama'nın açıklamalarının ardından Hazirandaki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik tartışmanın tekrar alevlendiğini yazdı.

  Gazete, Obama'nın açıklamalarından sonra Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan merkez sağ ve aşırı sağdaki siyasetçilerin değerlendirmelerini ayrıntılı olarak yayımladı.

  Le Figaro, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan, bunun yerine "imtiyazlı ortaklık" öneren son açıklamalarına geniş yer verdi.

  Gazetenin baş yazısında da Obama'nın Türkiye ziyareti ve Ankara'nın tam üyeliğine verdiği destekten bahsedildi.

  Obama'nın dış politikasında Türkiye'nin önemli bir yer oynadığı kaydedilen baş yazıda, ABD Başkanı'nın verdiği desteğe rağmen tam üyelik konusunda Avrupalı seçmenlerin söz sahibi olacağı yorumu yapıldı.

  Fransa'nın "Le Parisien" gazetesi, "Obama: ABD İslam ile savaşta değil" sözlerini başlığa taşıdı. Haberde, "Amerikan başkanı Obama, bir Müslüman ülkeye, Türkiye'ye ilk ziyaretinde ABD'nin İslam'a karşı savaşta olmadığını ve hiçbir zaman da olmayacağını söyledi. Barack Obama, Türkiye ziyaretini fırsat bilerek bir kez daha bu ülkenin AB'ye üyeliğine destek verdi. Obama, Ankara'ya sadece imtiyazlı ortaklık öneren Fransa gibi ülkeleri rahatsız eder biçimde, bir haftadan daha az bir süre içinde ikinci kez Avrupa tartışmasına karışıyor" ifadeleri yer alıyor.

  OBAMA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ ALMAN BASININDA

  BILD GAZETESİ: ''OBAMA TÜRKİYE'NİN GÖNLÜNÜ OKŞADI VE AB ÜYELİĞİNİ İSTEDİ''

  ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti Alman basın-yayın organlarında, Obama'nın Türkiye'ye verdiği önem ve İslam dünyasıyla diyalog bağlamında değerlendirildi.

  Bild gazetesi, ''Obama Türkiye'nin gönlünü okşadı ve AB üyeliğini istedi'' başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'ye AB üyeliği yolunda destek veren Obama'nın TBMM'de yaptığı konuşmada, ''ABD'nin İslamiyet'e karşı mücadele etmediği, tam aksine yüz yıllardan bu yana dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışan İslam dinine büyük saygı duyduğuna vurgu yaptığı'' ifade edildi.

  FRANKFURTER RUNDSCHAU: OBAMA İSLAM DÜNYASIYLA 'YENİ DİYALOG' ARIYOR

  Frankfurter Rundschau gazetesi, ''Obama İslam dünyasıyla 'yeni diyalog' arıyor'' başlığıyla verdiği haberde, Obama'nın diyalog arayışı içinde olduğu ve Türkiye'nin Batı ile Doğunun buluştuğu yerde olmasını ülkenin büyüklüğü olarak gördüğü ifade edildi.

  Alman Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunun Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) üyesi olan başkanı Ruprecht Polenz, bu gazeteye verdiği demeçte, Türkiye'de yapılan reformlar çerçevesinde çok önemli gelişmelerin yaşandığını, ''ancak özellikle insan hakları konularında hala eksiklikler bulunduğunu'', buna rağmen Türkiye'nin AB üyesi olması için adil bir fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

  Polenz, ''Ben Birlik partileri (CDU/CSU) içinde şu görüşü paylaşan azınlıklardan biriyim: Her iki tarafta da şartlar yerine getirildiği takdirde Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi için bu ülke adil bir fırsatı hak ediyor. Ancak şu an bu şartlar yerine getirilmiş değil'' diye konuştu.

  Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, ''Obama Türkiye'de 'yeni diyalog' vadediyor'' başlığını kullanırken, Berliner Morgenpost gazetesi, Obama'nın Türkiye'ye AB üyeliği konusunda verdiği destek nedeniyle Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili tartışmaların yeniden gündeme geldiğini yazdı.

  Berlin'de yayınlanan B.Z gazetesi de, başlığa çıkarttığı ''Türkiye'yi Obama için bu kadar önemli yapan ne?'' sorusuna cevap aradığı bir haberde, Türkiye'nin sadece Avrupa ve Orta Doğu değil, Rusya ile ilişkilerde de anahtar konumda olduğu belirtildi.

  Haberde, bu ilişkilerden kaynaklanan tüm ekonomik imkanların yanı sıra Türkiye'nin demokratik, Batılı tarzdaki ve Batılı değerlere bağlı tek Müslüman ülke olduğuna işaret edildi.

  Alman televizyon kanalları da Obama'nın Türkiye ziyaretine haber bültenlerinde geniş yer verdiler.

  İSPANYOL BASINI

  "ABD İSLAMLA SAVAŞTA DEĞİL"

  İspanyol basını, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti ve İstanbul'da düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumuna geniş yer ayırdı.

  Yüksek tirajlı sol görüşlü gazetelerden El Pais, Obama'nın TBMM'de yaptığı konuşma sırasında kullandığı "ABD, İslam ile savaşta değil" ifadesini birinci sayfasına taşırken, "Obama, Türkiye'de medeniyetler çatışması fikrini mezara koydu ve Müslüman dünyasına uzlaşma mesajı verdi" diye yazdı.

  Sağ görüşlü gazetelerden El Mundo, "Obama, Türkiye ile barışıyor ve Türkiye'yi İslam dünyasına büyükelçi ülke olarak atıyor" ifadesini kullandı.

  ABC gazetesi ise Medeniyetler İttifakı girişiminin eş başkanlarından birinin İspanya olmasına rağmen İstanbul'daki toplantıda İspanyolca tercüme yapılmamasını eleştirdi.

  Gazete, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun yaklaşık 5 yıldır söylediği "barış", "diyalog", "uzlaşma", "eşitlik", "tolerans", "tüm dinlere ve kültürlere saygı" ve "fanatizmi sona erdirme" sözlerini İstanbul'da tekrarladığını yazdı.

  Zapatero'nun Medeniyetler İttifakı İkinci Forumunda yaptığı konuşmada "Çatışmaları azaltmak için Medeniyetler İttifakının NATO ile işbirliği yapması" teklifi İspanyol gazetelerinde ön plana çıkarıldı.

  Gazeteler ayrıca, Zapatero'nun ilkine katılamamasından dolayı aile fotoğrafının ikinci kez çekilmiş olmasına alaylı bir şekilde yer verdi.

  OBAMA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ YUNAN BASININDA:

  -"OBAMA, İSLAM DÜNYASINA TÜRKİYE ARACILIĞIYLA AÇILIM YAPTI"

  Yunan basını, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinin "İslam dünyasına açılım" ve "ABD-Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin güçlendirilmesini" amaçladığı yorumunu yaptı.

  KATHIMERINI: RUHBAN OKULUNA DİKKAT ÇEKTİ

  Katimerini gazetesi, "Obama, İslam'a siyasi açılım yaptı" başlıklı haberinde, ABD Başkanı'nın TBMM'de yaptığı konuşmada, "ABD hiçbir zaman İslam ile savaşta olmamıştır ve olmayacaktır" dediğini ve herkes tarafından alkışlandığını yazdı.

  Obama'nın eski ABD Başkanı George Bush'tan farklı bir politika izlediği belirtilen haberde, "Obama'nın bavulunda taşıdığı armağanlardan birinin de Almanya ve Fransa'nın tepkisine yol açan, 'Türkiye'nin AB üyeliğine duyulan ihtiyaca verdiği sıcak destek' olduğu" vurgulandı.

  Haberde, Obama'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı ortak basın toplantısında, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konusunda görüşlerinin değişmediğini söylediği belirtildi.

  Obama'nın, Türkiye'yi izlediği yeni dış politikanın merkezine dahil ettiği kaydedilen haberde, "Hedef, İslam alemine yaklaşmak. Ayrıca Irak'tan 18 ay içinde çekilecek Amerikan askerleri için Türkiye'ye ihtiyaç var. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin AB üyeliğini bu kadar ısrarla destekliyor" yorumu yapıldı.

  Obama'nın Bush'un tersine Türk kamuoyu tarafından dostça karşılandığına işaret edilen haberde, hatta bir tatlıcının "Baraklava" adlı bir baklava bile ürettiği kaydedildi.

  "Obama ile Erdoğan arasında büyük pazarlık" başlığını kullanan "To Vima" gazetesi ise ABD Başkanı'nın TBMM'deki konuşmasında Türkiye'yi "bolca övdüğünü" yazdı.

  Obama'nın Türkiye ile arzu ettiği imtiyazlı ilişkinin arkasında, İran, Afganistan, Orta Doğu ve Türkiye'nin AB üyeliği ile enerji gibi konularda sert pazarlıkların öne sürülen haberde, ABD Başkanı'nın Türkiye'den Orta Doğu konusunda dolaylı şekilde yardım istediği kaydedildi.

  Obama'nın Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir nezaket görüşmesi yaptığına, resmi ziyaret için ise Türkiye'yi seçtiğine dikkat çekilen haberde, bunun, ABD'nin iki ülkeyle ilişkileri arasında bağlantı kurmadığının göstergesi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

  -"STRATEJİK İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRDİ"-

  Apoyevmatini gazetesi, "Obama, Türkiye-ABD stratejik ilişkisini güçlendirdi" başlıklı haberinde, ABD Başkanı'nın Türkiye ziyaretinde iki ülkenin, Orta Doğu'daki karşılıklı çıkarları için stratejik ittifaklarını yenilediğini yazdı.

  Haberde, Obama'nın Ankara'daki temaslarında ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye'ye destek olacağını söylediği de belirtildi.

  "Duymak istediklerini söyledi" başlığını kullanan Elefteros Tipos gazetesi, Obama'nın Türkiye'nin bölgedeki rolünü övdüğünü, AB üyeliğini desteklediğini ve model teşkil eden bir ittifaktan söz ettiğini, ancak bunlara rağmen, Türk hükümetine Ruhban Okulunun açılması çağrısında bulunduğunu, ayrıca Ermeni iddialarıyla ilgili düşüncesinin değişmediğini ölçülü bir biçimde ifade ettiğini bildirdi.

  Haberde, Obama'nın PKK'yı terör örgütü olarak nitelendirdiğine ve Mustafa Kemal Atatürk'ü överek göklere çıkardığına da dikkat çekildi.

  Ethnos gazetesinin "Obama, 1922 için Türkleri akladı" başlıklı haberinde, Obama'nın TBMM'deki konuşmasında, "Türkiye'nin Birinci Dünya Savaşında yabancı kuvvetlere teslim olmadığını ve kendisi için farklı bir gelecek tercih ettiğini" belirttiği aktarıldı.

  Haberde, Amerikan liderinin, Ermeni iddialarına hassasiyetle yaklaşmasına rağmen, "1922'de Küçük Asya Helenizminin köklerinin sökülmesini" haklı çıkartarak, tarihin bu bölümünü "Türk kalemiyle" yeniden yazma girişimde bulunduğu öne sürüldü.

  Gazetenin haberinde, Obama'nın Ruhban Okulu ve Kıbrıs konularını "yaldızlayıp yutturduğu", ayrıca azınlık ve insan haklarına saygı gösterilmesi uyarısında bulunduğu kaydedildi.

  Obama'nın, Türkiye ziyaretiyle Ankara'nın, gayrı resmi olsa dahi dış politikasının önemli bir parçası olduğunu gösterdiği ifade edilen haberde, Atina'nın bu gerçeği ne görmemezlikten gelebileceği, ne de küçümseyebileceği vurgulandı.

  -"KIBRIS KONUSUNDA TARAFLARA EŞİT MESAFE"-

  "İslam'a açılım, Heybeli için baskı" başlığını kullanan Ta Nea gazetesi, Obama'nın tarihi Ankara ziyaretinde tüm İslam dünyasına dostluk mesajı verdiğini, ancak Türkiye'den de belirli adımlar atmasını talep ettiğini yazdı.

  Haberde bu adımların, "Heybeliada Ruhban Okulunun açılması, Ermenistan ile sınırların açılması, bu konuda geçmişle yüzleşilmesi ve Kürtlerin eğitim görmesi" olarak sıralandığı kaydedildi.

  Haberde, "Obama'nın Kıbrıs konusunda ise taraflara eşit mesafeli yaklaştığı ve iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümünü desteklediğini ifade ettiği belirtildi.

  Elefterotipia gazetesinin, "İslam ile savaşta değiliz" başlıklı haberinde, Obama'nın iki ülke ilişkilerindeki vizyonunun "Truman ruhu" temelinde olduğu ve Türk topraklarından İslam alemine işbirliği mesajları gönderdiğine işaret edildi.

  Haberde, genel izlenimin, "Obama'nın Türklerin gözlerini kamaştırdığı" şeklinde olduğu, bunun da bu aşamada önemli olduğu ifade edildi.

  Gazetenin haberinde, Yunan diplomatik kaynaklarının, Obama'nın TBMM'deki konuşmasında Ruhban Okulunun açılması konusundaki ifadelerinin, olumlu bir ortamın oluşmasına yol açtığı gibi, çok yapıcı bir gelişme olduğu değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.

  OBAMA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ BELÇİKA BASININDA

  "MÜSLÜMANLARA VE AB'YE ÖNEMLİ MESAJLAR"

  Belçika basını, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretine ilişkin haberlere geniş yer verirken, bu ziyarette Müslüman dünyasına ve AB'ye önemli mesajlar verildiğini yazdı.

  Muhafazakar ''La Libre Belgique'' gazetesi, ''Barack Hüseyin Obama İslam toprağında'' başlıklı haberinde, Obama'nın Anıtkabir ziyaretine ağırlık verdi ve ''İran İslam Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı ve Suudi Arabistan Kralı dışında her yabancı liderin Türkiye ziyaretinde Anıtkabir'e uğradığını belirterek, Obama'nın bu törende çok duygulandığını anlattı.

  Obama'nın, ''Türkiye'yi modern ve laik bir demokrasi yapan'' Atatürk'ün ''ileri görüşlülüğünü, iradesini, kararlılığını ve cesaretini selamladığını'' yazan gazete, ABD başkanının Türkiye temaslarında Türklerin ''Yurtta sulh, cihanda sulh'' ilkesini temel aldığını ifade etti.

  Gazete, Obama'nın TBMM'deki konuşmasında ''diyalog iradesi'' yansıttığını, İslam ile savaş halinde olmadıklarını belirttiğini anlatarak, Amerikalı başkanın Türkiye imtihanını başarıyla geçtiğini ancak kendisinden beklentilerin çok yüksek olduğunu, işinin kolay olmayacağını yazdı.

  ''Le Soir'' gazetesi, ''Müslümanlara ve AB'ye mesaj'' başlıklı haberinde, Obama'nın Türkiye'yi ziyarete öncelik vermeyi tercih etmesinin nedeninin, Müslüman dünyasına güvence ve İran'a uyarı mesajları vermek'' olduğunu yazdı.

  Orta Doğu'da İsrail ve Filistin devletlerinin varlığından yana tavır koyan Obama'nın, Türkiye'nin AB'ye katılımına da tam destek verdiğini belirten gazete, ABD'nin yeni başkanının bu desteğinin başta Fransa olmak üzere bazı AB üyelerini rahatsız ettiğini kaydetti.

  ''Le Soir'', Irak krizinden sonra geçen zamanda Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğin geniş ölçüde giderildiğini, ABD'nin Türkiye'ye, terörizme karşı mücadele çerçevesinde istihbarat aktardığını belirtirken, Obama'nın, ''Türkiye ile Ermenistan arasında diyaloğu desteklediğini'' de ifade etti.

  OBAMA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ RUS BASININDA: TÜRKİYE İSLAM DÜNYASI İLE ABD ARASINDA ARABULUCU OLABİLİR

  Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinde yeni bir başlangıç yapıldığını, Türkiye'nin ABD ile İslam dünyası arasında arabulucu olabileceğini yazdı.

  Gazetede "Obama'dan Türkiye ile yeni başlangıç" başlığıyla yayımlanan haberde, Obama'nın bu ziyaretinin Türkiye'yi İslam ile Batı dünyası arasında köprü haline getirme isteğini ortaya koyduğu yorumu yapıldı.

  Obama'nın bu ziyaretle George Bush döneminde Ankara ile bozulan ilişkileri yeniden kurmayı başardığı ifade edilen haberde, şu görüşlere yer verildi:

  "Obama'nın Türkiye ziyareti, onun ilk önemli yurt dışı ziyareti gibi değerlendirilebilir. Avrupa ülkelerinden farklı olarak Türkiye ziyareti, Obama'nın inisiyatifiyle gerçekleştirildi. Hatta Obama'nın Avrupa gezisinin son ayağının Rusya olacağı söyleniyordu. ABD Dışişleri Bakanlığının bu planı gerçekleşmiş olsaydı, Obama'nın dün Ankara'da değil, Moskova'da olması gerekiyordu. Türkiye ile George Bush döneminde bozulan ilişkilerin yeniden başlatılması, Rusya'ya kıyasla çok daha kısa sürede sağlandı. Obama ziyaretinin en önemli sonuçlarından birinin, ABD'nin 2003 yılında Irak'a saldırısında Türk üslerinin kullanılmasını yasaklayan parlamentonun Amerikan askerlerinin Irak'tan tahliyesi için üslerin kullanımına izin verme olasılığının ortaya çıkması olduğu söylenebilir. Obama'nın Prag'da Avrupa ülkelerine seslenerek, Türkiye'nin AB üyeliğine alınması çağrısı da görüşmelere ek bir başarı katmış oldu."

  Haberde, hem Obama'nın, hem de Türk yöneticilerin Ankara'nın Washington ile diyaloğunun sadece Türkiye adına değil, tüm İslam dünyası adına olduğunu bildiği savunularak, "Son dönemdeki Türkiye dış politikası da ülkeyi Batı ile İslam dünyası arasında bir arabulucu olarak konumlandırmaya çalışmakta" denildi.

  Türkiye'nin NATO Genel Sekreterliği için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e hem onay vermemesinin bunun en büyük kanıtı olduğu ileri sürülen haberde, "Dün TBMM'de konuşan Obama da İslam dünyasıyla hiçbir zaman savaş halinde olmadıklarını, her zaman işbirliği ve karşılıklı saygı için çalıştıklarını vurguladı. Obama'nın konuşmasını El Cezire ve El Arabiya televizyonları da canlı yayımladı" ifadelerine yer verildi.

  ÇİN RADYOSUNUN YORUMU: TÜRKİYE VE ABD BALAYINDA

  Çin'de 40'ın üzerinde yabancı dil ve Çincenin lehçelerinde yayın yapan radyonun yorumunda, Obama'nın son ziyaretinin Türkiye'nin ABD'nin küresel stratejisindeki önemli konumunu gösterdiği gibi, iki ülke arasında 2003'teki ''tezkere krizinden'' dolayı soğuyan geleneksel müttefik ilişkilerinin yeniden ''balayına döndüğü'' görüşü savunuldu.

  Obama'nın başkanlığa başladıktan sonra terörle mücadelede ağırlığı Irak'tan Afganistan'a kaydıracaklarını açıkladığı hatırlatılan yorumda, bu hedefe ulaşmak için ABD'nin kesinlikle batılı ülkeler ve İslam dünyası arasında köprü rolü oynayan Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

  İki ülke arasında enerji alanındaki iş birliğinin önemine işaret edilen yorumda, Türkiye'nin Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasındaki öneminin daha da belirginleştiğine dikkat çekildi.

  -ABD'NİN AMACI VE SORUNLAR-

  Yorumda, ABD'nin Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermesinin nedenleri sıralanarak, Türkiye'nin AB'ye katılmasının bir Müslüman ülkenin batı dünyasıyla kaynaşması anlamına geldiği, ABD'nin küresel stratejisine Türkiye'nin katkıda bulunması olanağı sağlayacağı ve ABD'ye Türkiye ile AB'ye karşı özel kontrol oluşturması olanağı sunacağı ileri sürüldü.

  Yeniden ''balayı'' dönemine girmesine rağmen ilişkilerde hala bazı krizler bulunduğu, iki ülke arasında, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili fikir ayrılıklarının henüz giderilmediği, AB'ye katılım talebinin reddedilmesi durumunda Türkiye'nin sert tepki göstereceği, bunun da dolaylı olarak ABD ve Türkiye arasındaki müttefik ilişkilerine tehdit oluşturacağı görüşüne yer verildi.


  AA-Ajanslar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obama'nın ziyaretine dünyanın Forum Tarih
Obama'nın Kuklası Asılı Bulundu Yurt Dışı Haberler 4 Ocak 2010
Cadillac Presidential Limousine (Obama'nın Aracı)(2009) Motorlu Araçlar Dünyası 23 Ocak 2009
Obama'nın Gazze için ilk sözleri Haber Arşivi & Gündem 7 Ocak 2009
Obama'nın yeni planı doların geleceğine gölge düşürebilir Ekonomi Ve Borsa 8 Aralık 2008
McCain, Obama'nın kabinesinde mi? Yurt Dışı Haberler 17 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş