Obama'dan tarihi konuşma

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 5 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Obama'dan tarihi konuşma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Obama'dan tarihi konuşma

  Amerika'da yeni dönem. Taraftarlarının karşısına çıkan karizmatik başkan Obama değişim sözü verdi..

  ABD'nin yeni başkanı Obama duygu yüklü ve kucaklayıcı bir konuşma yaptı. Karizmatik başkan halka umut ve değişim sözü verdi. Kampanya döneminde sık kullandığı sözünü tekrar etti. 'Evet yapabiliriz'

  Chicago'da taraftarlarına zafer konuşması yapan genç başkan, gelecek nesillere yeni fırsatlar yaratma ve Amerikan rüyasını yeniden kurma sözü verdi. Oy vermeyenleri de unutmyan Obama, 'Sizin de başkanınız olacağım.' dedi.

  Konuşma sonunda Obama ve yardımcısı Biden'in ailesi sahneye çıkarak halkı selamladı. Obama konuşurken seçmenlerin ağladıkları görüldü. İşte Obama'nın konuşmasında önemli bölümler:

  ABD'ye değişim geldi

  -Amerika'nın hala her şeyin mümkün olduğu bir ülke olduğundan, kurucularımızın rüyasının günümüzde hala canlı olduğundan hala şüphesi olan, demokrasinin gücünü hala sorgulayan birileri varsa, bu gece size cevaptır.

  -Amerika'ya değişim geldi, rüya gerçek oldu. Umut yeniden bugüne taşındı. Bu seçimle başardıklarımızla artık ABD'ye değişim geldi
  Rakiplerine teşekkür etti
  Gecenin erken saatlerde son derece özel bir telefon aldım Senato McCain'den. Onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Ulusun vaaatlerini yerine getirelim.

  Ortağım Biden'e de teşekkür ediyorum. Ailemin kayası ve ulusumuzun yeni first ladysi olmasa bugün burada olamazdım. Biliyorum Büyükannem beni izliyor.

  Zafer halka ait

  -Bu zafer sizlere ait. Hiçbir zaman unutmayacağım.. En seçilebilir aday olmadım. Washington koridorlarında değil. Charleston'un arka sokaklarında başladık.

  -Kendi kuşaklarıyla ilgili yaratılan mitleri reddeden gençlere borçluyuz. Bu halkın zaferidir. Yarının getirdiği zorlukları biliyoruz

  Dürüst olup sizleri dinleyeceğim

  -Önümüzdeki yol zorlu ve uzun. Zirveye belki 4 yılda tırmanamayacağız ama size söz veriyorum hep birlikte hayal ettiğimiz noktaya ulaşacağız.

  -İçinde bulunduğumuz krizi biliyorsunuz. Çocukları Irak'ta olan annelerin ne kadar tedirgin olduğunu biliyoruz.

  -Anne babaları ipotek borçlarını çocuklarının masraflarını düşünüyor. Belki 1 dönemde çözemeyeceğiz ama hiç bu kadar umutlu olmamıştım. Sizlerle bunu başaracağız.

  -Sıkıntılar olacak herkes benim politikama katılmayacak. Dürüst olup sizi dinleyeceğim. Özelilkle fikir ayrılığı olunca dinleyeceğim.

  Oy vermeyenlerin de başkanı olacağım

  -Siz olmadan fedakarlık ruhu olmadan bu değişimi yapamayacağız. Hepimiz daha sıkı çalışmalı ve birbirini kollamalıyız.

  -Olgun olmayan politik davranışlardan uzak duralım. Oyunuzu bana vermediniz ama sesinizi duyuyorum sizin de başkanınız olacağım.

  106 yaşında oy kullanan siyah kadını örnek gösterdi

  -Amerika değişebilir ve birlikteliğini daha mükemmel hale getirebilir. Atlanta'da 106 yaşında Nixon Cooper adında bir seçmen vardı. Kölelikten hemen sonra doğdu hem kadın olduğu ve renginden dolayı oy kullananazdı. Bu kadın 'artık yapabiliriz' dedi.

  Nefes aldığımız sürece umutluyuz

  -İnsan aya çıktı, Berlin duvarı yıkıldı. 106 yıl ABD hem karanlık hem de en aydınlık dönemi gördü, Yapacağımız çok şey var. Çocuklarımız yaşayacaksa neler görecekler. Onlar için fırsat kapıları açmalıyız.

  -Hepimiz biriz ve nefes aldığımız süreçe umutluyuz. Tanrı sizi korusun tanrı Amerika'yı korusun.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obama'dan tarihi konuşma Forum Tarih
Obama'dan Sarkisyan'a Türkiye mesajı Yurt Dışı Haberler 13 Nisan 2010
Obama'dan İsrail'e soğuk duş Yurt Dışı Haberler 25 Mart 2010
Obama'dan 'yayılmacı' İsrail'e eleştiri Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Obama'dan G-20'ye: Krizin üzerine birlikte gidelim Yurt Dışı Haberler 24 Mart 2009
Obama'dan 30 dakikalık reklama 90 milyon dolar Yurt Dışı Haberler 11 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş