Obama'dan İsrail'e soğuk duş

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Obama'dan İsrail'e soğuk duş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Başkanı Obama, Kudüs’te Yahudiler için 1600 yeni konut yapımında direnen İsrail’e tarihi tavır koydu. Obama, İsrail Başbakanı ile görüştü ama resim çektirmedi.

  Kudüs’te yeni konut inşa etme planları yüzünden ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkilerin gerildiği dönemde Netanyahu’ya tarihe geçecek diplomatik darbe vurdu.
  Görüşmeden sonra gelenek haline gelen tokalaşma merasimi yapılmadı. Olay MOSSAD’ın kontrolündeki Debkafile sitesinde “ABD’nin İsrail’e diplomatik perdeleme tehdidi” olarak yorumlandı.

  OLAĞANDIŞI OLAY

  Beyaz Saray’dan da görüşme hakkında henüz herhangi bir açıklama gelmezken, Obama’nın Washington’ı ziyaret eden müttefik ülkenin başbakanı ile görüşmesinden görüntü aldırılmaması ya da açıklama yapılmamasının olağan dışı olduğu yorumları yapılıyor. Görüşmenin iki tur halinde olduğu Netanyahu’nun Obama ile resmi görüşmesinden bir süre sonra tekrar gelerek mülakata devam ettiği iddia ediliyor.

  100 YENİ KONUT


  İsrail’in tepkiye cevabı gecikmedi. Görüşmeden birkaç saat sonra 100 yeni konut projesine imza koyan İsrail hükümeti politikalarında ısrarcı olacağı mesajı verdi. Bu arada, Obama’nın “3 bin yıldır Kudüs bizim” demeci büyük tepki çekti. Suudi Arabistan açıklamaları kınayarak “Müslümanlar’ın Kudüs’te hakkı olduğunu belirtti.

  İSRAiL DE YOKSULLAŞIYOR


  İsrail’de işsizlikle bağlantılı olarak yoksulluğun hızla arttığı belirtiliyor. İsrail hükümetine bağlı Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün verilerine göre, İsrail’de her beş aileden biri ve her 3 çocuktan 1’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İstatistiklere göre ülkedeki 6.5 milyonluk nüfusun 2 milyonunun yoksul, bunun yarısı çocuklardan oluşturuyor. Yoksulluk sınırı altındaki çocukların oranı 2001 yılında yüzde 26.9 iken 2002 yılında yüzde 28.1’e yükseldi. Ulusal Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre ülkedeki yoksulların sayısı 2006’da 1 milyon 650 bin kişiye dayandı. 2009’da ise bu sayı 2 milyona ulaştı. Ülkede sosyal yardım örgütlerinin dağıttığı yiyeceklere muhtaç olanların sayısı son 5 yılda yüzde 104 oranında artış gösterdi.


  (AA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obama'dan İsrail'e soğuk Forum Tarih
Obama'dan 'yayılmacı' İsrail'e eleştiri Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Obama'dan Sarkisyan'a Türkiye mesajı Yurt Dışı Haberler 13 Nisan 2010
Obama'dan G-20'ye: Krizin üzerine birlikte gidelim Yurt Dışı Haberler 24 Mart 2009
Obama'dan tarihi konuşma Haber Arşivi & Gündem 5 Kasım 2008
Obama'dan 30 dakikalık reklama 90 milyon dolar Yurt Dışı Haberler 11 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş