Obama ve Medvedev hamburgercide

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Google tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google

  Google Özel Üye

  Obama ve Medvedev hamburgercide konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşte Küresel Dünyanın alameti farikası olacak fotoğraf. ABD lideri Obama, Rusya lideri Medvedev’i öğle yemeğine hamburgerciye götürdü, "‘’Kırmızı telefonları atalım, Twitter’dan konuşalım’’ dedi.

  [​IMG]

  ABD Başkanı Barack Obama, ABD ziyareti yapan Rusya lideri Medvedev’i öğle yemeğine hamburgerciye götürdü. Virginia, Arlington’daki ünlü ‘’Ray’s Hell Burger’’ hamburgercisine giden iki lider, müşterilerin alkışları arasında sipariş verdikleri menüleri alarak iki kişilik bir masaya oturdular. Kendilerine yan masalarında oturan tercümanları eşlik etti.
  Obama, soğan, marul, domates ve turşulu çedar cheesburger ile buzlu çay alırken, Medvedev de soğan, acı jalapenos biberi ve mantarlı çedar cheesburger ile kola tercih etti. Patates kızartmasını ise iki lider paylaştı.
  ‘’Kırmızı telefonları atalım, Twitter’dan konuşalım’’
  Barack Obama, Washington’da ağırladığı Rusya lideri Medvedev ile basın toplantısı yaparken yaptığı şaka ile iki ülke arasındaki ilişkilerin soğuk savaş döneminin çok ötesine geçtiği mesajı verdi. Medvedev’in popüler internet mikro blog sitesi Twitter’ın merkezini ziyaret ettiğini ve bu ziyarette kendisine bir Twitter hesabı açtığını hatırlatan Obama, ‘’Benim de bir Twitter hesabım var. Yani, uzun zamandır yanıbaşımızda duran kırmızı telefonları atabiliriz.’’ diye şaka yaptı.
  Soğuk Savaş döneminin en gergin günlerinde 20 Haziran 1963 günü varılan antlaşma ile muhtemel bir nükleer savaşa karşı önlem olarak Beyaz Saray ve Kremlin arasında kurulan özel telefon hattı, renginden dolayı kırmızı hat diye anıldı. Henry Fonda’nın 1964 tarihli "Fail Safe" gibi filmleri ise başkanların odasındaki bu özel telefon hattını popüler kültüre mal etti. Ancak Bush döneminde Beyaz Saray Genel Sekreteri olan Andy Card, o dönemde CBS gazetesine yaptığı açıklamada, söz konusu telefonların renginin aslında kırmızı olmadığını söyleyerek bir miti yıkmıştı.

  (Haber 7)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obama Medvedev hamburgercide Forum Tarih
Michelle Obama Kimdir? Biyografisi Resimleri Biyografi & Otobiyografi 10 Aralık 2010
Barack Obama -Babamdan Hayaller Kitabı Kitap, Resim ve Dergi 10 Ekim 2010
Obamaçov Son Kurban Kitabı - Şehsuvar Matban Kitap, Resim ve Dergi 7 Eylül 2010
Obama, Suriye'ye yaptırımları uzattı Yurt Dışı Haberler 4 Mayıs 2010
Erdoğan ve Obama'nı gündemi 2 ülke Haber Arşivi & Gündem 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş