Obama’dan bankalara ‘Daha fazla kredi verin’ çağrısı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Obama’dan bankalara ‘Daha fazla kredi verin’ çağrısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyaz Saray’da bankaların CEO’larıyla bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama, bankacılara, ABD bankacılık sistemini çökmenin eşiğine getiren finansal krizin “kendi ürünleri” olduğunu hatırlatarak, hükümetin finansal sistemin gözden geçirilmesi çabalarına muhalefet etmekten vazgeçmeleri uyarısında bulundu.


  Obama, bankacılarla görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bankacılar müşterilerin korunması konusunda sağduyulu bir mücadele yürütmek istiyorlarsa, bu benim çok istediğim bir mücadele biçimi” dedi. Bankacılardan, kredi vermeyi kolaylaştırmak için yaratıcı yöntemler bulmasını isteyen Obama, “ABD’li bankalar kendi sektörlerini yeniden inşa etmek için ABD’li vergi mükelleflerinden olağanüstü yardım aldılar ve şimdi kendi ayakları üstünde duruyorlar. Ekonomimizin yeniden kurulmasına yardımcı olmaları konusunda onlardan olağanüstü taahhüt bekliyoruz” diye konuştu.

  KOBİ’lere destek

  Küçük işletmelerden, uzun süredir çalıştıkları bankaların kendilerine kredi vermede gönülsüz davrandıklarına dair çok sayıda mektup aldığını ifade eden Obama, bankacılara, kredileri desteklemek için her türlü yöntemi denemeleri, küçük ve orta işletmelerin kredi başvurularını üçüncü ve dördüncü kez gözden geçirmeleri çağrısında bulundu.

  Bank of America CEO’su Kenneth Lewis, görüşmede Obama’ya, bankasının 2010 yılında küçük ve orta boy işletmelere 5 milyar dolar daha fazla kredi sağlayacağı sözü verdi. JP Morgan Chase, geçen ay bu işletmelere 4 milyar dolar kadar kredi vereceğini açıklamıştı. Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup ve Bank of America’nın yanı sıra diğer bankaların yöneticilerinin katıldığı toplantı, Obama’nın Pazar günü bankacılara yönelik sert açıklamasından sonra yapıldı.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Obama’dan bankalara ‘Daha Forum Tarih
Obama’dan bağış toplama rekoru Yurt Dışı Haberler 20 Ekim 2008
2011 Sbs Ücretleri hangi bankalara yatacak - 2011 SBS Ücretleri Ne Kadar SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Mart 2011
2011 YGS Başvuru Ücreti Parası Hangi Bankalara Ödenecek Eğitim Haberleri 4 Ocak 2011
Bankalara Yeni Virüs Tehdidi Spy ve Virüs Haberleri 29 Mart 2010
Bankalara Hesap İşletim Ücreti Vermeyin Tüketici Şikayetleri 2 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş