O güneşten korunmak için icat edildi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 2 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  O güneşten korunmak için icat edildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aslında şemsiye hakkında şimdiye kadar hep yanlış düşünmüşüz...

  [​IMG]


  Güneşten korunmak için icat edilse ve günümüzde hala plajlarda kullanılsa da şemsiye denilince akla yağmur geliyor.

  Bugün şıklığı tamamlayan bir aksesuar olarak da kullanılan şemsiyeyi yağmurda ilk açanlar ise Çinliler... Peki Türkiye’ye ne zaman geldi, dünyanın en ünlü ve en pahalı şemsiyesi hangisi, nasıl şemsiye seçilir biliyor musunuz?

  Şemsiyeyi kim icat etti?

  Şemsiye bugün her ne kadar yağmurlu havalarda kullanılsa da aslında güneşten korunmak için yapıldı. Tarihinin bundan 4 bin yıl öncesine dayandığı sanılıyor. İlk şemsiye kullanımına yağmuru az, güneşi bol Mezopotamya’da rastlanmış.

  Şemsiyenin kelime anlamı nedir?

  Şems, Arapça’da güneş demek. Şemsiye ise güneşlik. İngilizcede ise ‘umbrella’ kelimesi Latince’de gölge anlamındaki ‘umbra’ kelimesinden geliyor.

  Peki yağmura karşı ilk kez kim kullandı?

  Çinliler... Kağıttan yapılan şemsiyeler reçinelerek su geçirmez yapıldı ve yağmurdan korunmak amacıyla kullanıldı. Faslı gezgin ve yazar Janas Hanway tarafından Londra’da kullanılan şemsiye 16’ncı yüzyılın sonlarına doğru Batı dünyasında yaygınlaştı.

  Türkiye şemsiyeyle ne zaman tanıştı?

  Türkiye’deki şemsiye kullanımı yurtdışından getirilmesiyle oldu. 1882 yılında İstanbul’da yaşayan Robenson adlı bir İngiliz’in üretime başlamasıyla ilk yerli yapım şemsiyeler de kullanıma girdi.

  Çelik telli şemsiye ne zaman icat edildi?

  İngiltere’de Viktoria devrinde (Kraliçe Victoria’nın hüküm sürdüğü 1837-1901 yılları arası dönem) ahşap şemsiyenin yapım maddelerinden biriydi. Ancak ahşap pahalıydı ve ıslandığında katlanamıyordu. 1852’de çelik tellere sahip şemsiyeler icat edildi.

  Kaç çeşit şemsiye var?

  Baston, katlanabilir, yay mekanizmasıyla açılıp kapanan, manuel, yarı ve tam otomotik çeşitleri var.

  Dünyanın en ünlü şemsiye markası hangisi?

  Pek çok marka var ama bunlardan en eskisi ve ünlüsü James Smith and Sons... Yağmurun bolca yağdığı ülke İngiltere’de, 1830’lardan bu yana erkek ve kadınlar için şemsiye üretiyor. Londra Oxford Street’teki dünyanın ilk şemsiye mağazasında şemsiyelerin saplarının yapımında balina kemiği ve ahşap kullanılıyor. Baston şemsiyeyi yapanlar onlar. Birinci Dünya Savaşı’nda askerler, baston şemsiyelerle kasıla kasıla yürürmüş. Şimdi ise yürümeye yardımcı olsun diye de kullanılıyor. Fiyatları ise 85 sterlinden başlıyor...

  Şemsiyenin bakımı nasıl yapılır?

  Şemsiyenin bakımının nasıl yapılması gerektiğini 20 yıldır şemsiye tamiri yapan Selami Bekgöz şöyle anlatıyor: ‘Şemsiyeyi kuruturken açık bırakın. Aksi takdirde telleri paslanır ve kapalıyken kumaşı çeker. Açık bırakırsanız gergin olduğu için kumaş çekme gibi bir sorun olmaz. Ayrıca şemsiyeyi çok rüzgarlı havada kullanmayın.’

  Dünyanın en pahalı şemsiyesi hangisi?

  Billionaire Couture’un İngiltere’nin başkenti Londra’da açtıkları yeni mağazalarında satışa sunulan şemsiye timsah derisinden yapılmış. İtalyan markası Angelo Galasso tarafından tasarlanan şemsiyenin fiyatı neredeyse orta halli bir daire değerinde 50 bin dolar yani 75 bin YTL.

  İyi bir şemsiye nasıl olmalı?

  Selami Bekgöz, şemsiyenin markalı alınmasını savunuyor. Markalı alındığı takdirde daha uzun süre kullanılabileceğini belirten Bekgöz ‘Piyasada Çin şemsiyeleri de var ancak onların ömrü uzun değil’ diyor. Bekgöz 18 telli şemsiyelerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - güneşten korunmak için Forum Tarih
Güneşten Faydalanarak Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 20 Aralık 2013
Güneşten Gelen Işınlara Atmosferin Etkisi Nedir? Doğa ve Bitkiler 5 Şubat 2012
Güneşten Korunmanın Yolları Güzellik & Bakım 27 Haziran 2011
Güneşten Enerji Üretimi Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 24 Şubat 2011
Çocuklarımızı Güneşten Uzak Tutalım Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş