Oşinografi Nedir.Oseonagri hakkında bilgiler

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Oşinografi Nedir.Oseonagri hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oşinografi Nedir.Oseonagri hakkında bilgiler

  [​IMG]
  Oşinografi, ya da Okyanusbilim; okyanusları ve denizleri inceleyen bilim dalıdır.

  Okyanuslarda sıcaklık döngüsüOkyanuslar ve onlarla ilşikili ekosistemleri, kimyasal ve fiziksel süreçleri inceler. Deniz kaynaklarının geliştirilmesine, kullanılmasına ve denizlerin doğal özelliklerinin korunmasına katkıda bulunur. Fiziksel ve kimyasal oşinografi, deniz biyolojisi ve balıkçılık, deniz jeolojisi ve deniz jeofiziği gibi alt dallara ayrılır.

  Bilim olarak oşinografi oldukça genç bir bilim gibi gözükse de, kökeni insanoğlunun doğa hakkında ilk soruları sormaya başladığı güne kadar götürülebilir. Aristo'nun denizlerin tuzluluğu ile ilgili görüşleri olduğunu biliyoruz. Luigi Ferdinando Marsigli'nin de 17. yüzyılda İstanbul'da Venedik elçiliğinde çalışırken İstanbul Boğazı ile ilgili çalışmaları da oşinografinin ilk örneklerindendir.
  Oşinografide geleneksel olarak 4 alt çalışma alanı vardır: Fiziksel, kimyasal, jeolojik ve biyolojik oşinografi. Zaten doğası gereği disiplinlerarası olan bu bilim, bu dört alandan öteye de taşmış durumdadır. Uzaktan algılama sistemleri ve moleküler çalışmalar da buna eklenebilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş