Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldı

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda SeLeN tarafından 20 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oğuz Kağan Destanına Göre Hunların Devlet Yönetimi Nasıldır

  Oğuz Kağan Destanı’na bakıldığında da görülebileceği gibi yönetim şekli Hun Devleti’ni kötü yönde etkilemiştir. Kağanın devletin tümüne sahip olması ve çocukları tarafından ülkenin paylaşılması Türk devletini güçsüzleştirdi ve çeşitli savaşlara yol açtı. Bunun yanında Çinliler tarafından küçük parçalara ayrılmış olan birimler yıkıldı.

  Oğuz Kağan’ın yanında bulunan ak sakallı, boz saçlı bilge Uluğ Türk bir gün rüyasında bir altın yay ve üç gümüş ok gördü. Altın yay gün doğusundan gün batısına dek uzanırken üç gümüş ok da kuzeye doğru gidiyordu. Uluğ Türk uyandıktan sonra rüyasını Oğuz Han’a anlattı : ” Ey Hakan’ım, dedi; Gök Tanrı’nın sana verdikleri, hayırlı olsun! Gök Tanrı, düşümde gördüklerimi yerine getirsin! Dilediği yeri sana versin.

  Oğuz Han Uluğ Türk’ün sözlerini çok beğenerek bilgeliğine övgüler sıraladı. Uluğ Türk’ün sözünü dinleyerek oğullarıyla konuştu ve şöyle dedi: ” Ey oğullarım! Gönlüm av diliyor. Kocadım. Gücümü yitirdim. Gün, Ay ve Yıldız, siz doğuya varın. Gök, Dağ ve Deniz siz batıya gidin!”

  Bu sözler üzerine 3 oğul doğuya, 3 oğul batıya gitti. Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han doğuda avlanırken bir altın yay buldular ve yayı babaları Oğuz Han’a götürdüler. Oğuz Han da yayı 3 parçaya bölerek ” Ey büyük kardeşler yay sizin olsun ” dedi. Batıya giden kardeşler Gök, Dağ ve Deniz Han, yolda avlanırken 3 gümüş ok buldular ve babalarına getirdiler. Oğuz Han da buna mutlu olarak okları oğullarına paylaştırdı. “Ey küçük kardeşler bu oklar sizin olsun” diyerek Ulu Kurultay’ı topladı.

  Herkesin fikri alındıktan sonra Oğuz Han toprakları oğulları arasında paylaştırdı. “Ey oğullar, çok yaşadım. Çok savaşlar gördüm. Çok ok attım, kılıç salladım, ata bindim. Yağılarımı (düşmanlarımı) ağlattım, dostlarımı güldürdüm. Gök Tanrı’ya borcumu eda ettim. Sizlere de yurdumu veriyorum. Yurdumuzun üzerinde bilgelik ve bahtiyarlıkla yaşayın. Gök Tanrı’nın buyruğundan çıkmayın. Esen kalın! ” diyerek hayata veda etti.
   

Bu Sayfayı Paylaş