Oğulduruk Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Oğulduruk Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gördes Oğulduruk Köyü - Oğulduruk Köyü Hakkında - Oğulduruk Köyü Tanıtımı - Oğulduruk Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: ALİ DENİZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0-5374510984

  Kültürü

  Oğulduruk, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy halkı bundan 20 yıl önceki bayram,düğün gibi zamanlardaki eğlencelerde yöresel kıyafetlerini giyerek katkıda bulunurlardı.Ancak günümüzde görülmemektedir.
  Yöresel yemek olarak tirit,tarhana çorbası,keşkek ön plandadır.Son yıllarda acı biber(kurutulmuş) ve soyulmuş baş soğanla kaynatılarak açılmış el büyüklüğünde kesilmiş hamurun bu suda pişirilmesi ile sinilere kevgirle çıkarılan üzerine yoğurt ve haşlanmış nohutla servis yapılan GÖCE adı verilen bu köye ait olan yemek köye misafir ve görevli gelenlerin büyük beğenisini kazanmıştır.

  Coğrafya

  Manisa iline 121 km, Gördes ilçesine 11 km uzaklıktadır. Ulaşım sorunu bulunmamakla beraber görülmeye değer bir köydür. Herkese tavsiye edilir ( yalçın ) BU köyden olupta köyümüzü tanıtmayan bizden değildir (ragıp).Turistler mağara arıyorlarsa buraya gelsinler(ahmet gökay)

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2007 457

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Halıcılık yaygın olup türkiyenin en güzel dokuma halıları bulunmaktadır.

  Başlıca tarım ürünleri; tahıllar (buğday,arpa), sebzeler (kavun, karpuz, domates, biber, patlıcan, ıspanak, marul, soğan, sarımsak), sanayi bitkileri (tütün, susam), meyveler (elma, armut, kiraz, erik, nar, incir, üzüm, badem, ceviz ve zeytin) dir.

  Madencilik

  “Gördes-Kıranköy-Oğulduruk Köyü-Kuşluk Köyü” Zeolit yatağından bahsedilebilir. Zeolit yatağının 30 000 000 ton görülür rezervi vardır. Başlıca kullanım alanı Kaolin ilavesi ile seramik endüstrisi ile gübre yapımında kullanılarak yurtdışına ihraç edilmektedir.


  KÖY CAMİSİ

  Köyü ilçeye bağlayan mevcut yoldan önce at ve eşek ile Gördes'e ulaşım sağlanırken köyün doğu tarafında bulunan Cuma camisi vardı.Daha sonra 1971 yılında yapılan şimdiki camide vakit ve cuma namazları kılınmaktadır. Köy ihtiyar heyetince maaşı ödenen imam Sadık ÖZDEMİR 1964 Yılında göreve başlamış 04/04/1977 tarihinde ilk kadronun köye verilmesiyle kadroya geçmiş olup 01/03/1989 tarihinde emekli olmuş 27/03/1989 tarihinde Muhtar seçilmiştir. Daha sonra Bayram Ali ERTÜRK Nnaklen imam-hatip olarak gelmiş iki yıl görev yaptıktan sonra Köprübaşına naklen gitmiştir.1991 Yılında Hidayet ÇETİN 2004 Yılına kadar cami imamlık görevini sürdürdükten sonra Saruhanlıya nakil gitmiştir.Halen köyde din görevlisi olarak çalışan Osman KARABAŞ halkın dini vecibelerini yerine getirmekte yardımcı olmaktadır.Osman KARABAŞ 15/02/2010 tarinde emekli olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde Şehit Ruşen Ulu İlkokulu olup, İki öğretmenle 5. sınıfa kadar eğitim vermektedir. 5. sınıftan sonrası için öğrenciler taşımalı eğitimle ilçe merkezine gidip-gelmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy konağı mevcuttur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Konağı mevcuttur.Düğün salonu bulunmaktadır.Gençlerin spor yapabileceği futbol oyun alanı bulunmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oğulduruk Köyü Gördes Forum Tarih
Oğulduruk Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş