Nymph (Nymph Kimdir? - Nymph Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Nymph (Nymph Kimdir? - Nymph Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nymph (Nymph Kimdir? - Nymph Hakkında)


  Nymph'ler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar. Doğurganlık ve zariflik simgesidirler. Mitlerde genellikle güzellikleri yüzünden başlarından geçenler anlatılır, genel olarak perilerin güzelliğine vurgu yapılır.

  Çok sayıda nymph türü vardır ve bunlar yaşadıkları yerlere göre ayrı adlar alırlar. Oreadlar dağlarda, Naiadlar akarsularda, Dryadlar meşe ağaçlarında yaşarlar.

  NympH'ler hakkında diğer bilinenler söylentiler;

  1- Yunan mitolojisinde hep tanrı ya da yarıtanrıların tacizine uğramış su perileri...

  2- Işıl ışıl saçları, muhteşem gözleri ile size bakan, teni, vucudu kusursuz, bir su yaratığı..

  3- Yunan mitolojisinde ormanlarda ve sularda yaşayan dişi tanrısal varlıklardır. Homerosbize onların zeus’un çocukları olduğunu söyler. İkinci dereceden önemli tanrılardır,olympostaki toplantılara çağrıldıkları da olmuştur. Bir çok tanrı ve mitolojik kahramanla cinsel ilişkiye girmişlerdir, hatta çocuk bile yapmışlardır. Erkek düşmanı olanları da artemis’in avcı kızlarına katılmıştır. Doğa içinde beraber yaşadıkları erkek cinsleri; yarı insan yarı yaratık şeklinde cin olarak tabir edilen satyrler, satyrlerin kartlaşmış hali olan silenler,bağları bahçeleri koruyan penisi kendisi kadar uzun olan priapos ve çobanların tanrısı keçi ayaklı pandır.

  4- Antik yunan mitolojisine göre; kırlarda ormanlarda ve sularda yaşayan peri kızları. Doğanın bereketini ve lutfunu temsil ederler. Genellikle mağaralarda otururlar ve hayatlarını şarkı söylemek ve yün eğirmekle geçirirler. Yaşadiklari yerlere göre çeşitlenirler (pınarlarda ve akarsularda yaşayan naiaslar, dağlarda oreaslar, korularda alseidler, hamadryadlar gibi...)


  Not: Bunların erkek versiyonlarına satyr denir..

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. UquR

  UquR Üye

  [​IMG]

  Nymphler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar. Doğurganlık ve zariflik simgesidirler. Mitlerde genellikle güzellikleri yüzünden başlarından geçenler anlatılır, genel olarak perilerin güzelliğine vurgu yapılır.
  Çok sayıda nymph türü vardır ve bunlar yaşadıkları yerlere göre ayrı adlar alırlar. Oreadlar dağlarda, Naiadlar akarsularda, Dryadlar meşe ağaçlarında yaşarlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nymph (Nymph Kimdir Forum Tarih
Beyaz Nilüfer (Nymphaea alba) Bitkisi Doğa ve Bitkiler 8 Temmuz 2010
Sultan Papağanı(Nymphicus hollandicus)Sultan Papağanı(Nymphicus hollandicus) Hakkında Kuşlar 12 Eylül 2009
Sultan Papağanı (Nymphicus hollandicus) Kuşlar 27 Haziran 2009
İZMİR Nymphaeion (Nif-Kemalpaşa) İzmir Tanıtımı 22 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş