Nusaybinli gençler münazara şampiyonu

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybinli gençler münazara şampiyonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilge köyündeki katliam nedeniyle anılan Mardin için bu kez iyi haber: 15 şehirden 66 gözde öğrencinin katıldığı yarışmada İstanbul’u hiç görmemiş 4 genç birinci oldu. Yeditepe Üniversitesi’nden bir öğretim üyesi, Mardin Nusaybin Anadolu Lisesi’nde tanıdığı bir edebiyat öğretmenini arayıp sorar: “Üniversitemizde liseler arası münazara şampiyonası düzenleniyor, katılır mısınız?” Bu soru, günlerdir kanlı düğün baskınıyla anılan Mardin’den doğan bir başarı hikâyesinin ilk adımı olur.
  “Her Düşünceye Bir Şans Ver - Geleceğin Liderleri Buluşuyor” sloganıyla düzenlenen “Yeditepe Üniversitesi Liselerarası Münazara Yarışması”na 15 şehirden, 66 “gözde” lisenin öğrencileri davetlidir.
  Daha 28 yaşında, hayatında hiç İstanbul’u görmemiş Mardinli öğretmen Zuhal Taştunç, okul yönetiminden sadece yol parasını isteyince “bütçe yetersiz” diyerek olumsuz yanıt alır ama yılmaz. Bu kez kaymakamlığın kapısını çalıp, yol parasını “koparır.” Gerisini ise kendi cebinden ödeyecektir. Seçtiği 4 öğrencinin çoğunun babası çiftçidir, çoğu Mardin dışına hiç çıkmamıştır.
  Tam 24 saati bir otobüs koltuğunda geçirip, İstanbul’a gelirler ve “başarılarıyla ünlü” Şişli Terakki Lisesi, Galatasaray Lisesi, Fenerbahçe Koleji, Kadıköy Anadolu Lisesi, TED İstanbul Koleji, İzmir Anadolu Lisesi ile karşılıklı masalara otururlar. Bilgi ve tartışma yarışı başlar.
  Şampiyonanın finalinde İstek Özel Bilge Kağan Lisesi’yle karşılaşan Mardinli öğrenciler “Dershaneler kaldırılsın” tezini savunur ve gözyaşlarıyla ayakta alkışlanarak mutlu sona ulaşırlar.

  İşte Mardin ekibi
  Rıdvan Şahin 6 çocuklu, çiftçi bir ailenin oğlu, ideali hukuk okumak. İstanbullu kolejlerden çok korkuyordu ancak “çok önyargılıymışım, korkulacak bir şey yokmuş” diyor. Ekibin tek kız üyesi Zeynep Ucuz’un da babası çiftçi. Evdeki 11 kardeşin 7’si okuyor, hayalinde onun da hukukçu olmak var. “İstanbullu okullara verilen olanaklar bize verilmiyor ama biz daha iyi olduğumuzu gösterdik” diyor.
  Selahattin Yaman’ın babası ise yurtdışında bir hamburger zincirinin şubesinde çalışarak, oğlunu okutuyor. Serhat Cengiz’in babası ise eğitimci. Mimarlık ya da moleküler biyoloji okumak istiyor. İstanbullu öğrencilerden başta çekinmiş ama, “En hararetli tartışmalardan sonra elimizi sıktılar” diyor. / Milliyet Gazetesi - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybinli gençler münazara Forum Tarih
Nusaybinli Çıraklar Çanakkale'yi gezdi Mardin Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Vali Duruer, Nusaybinli STK'ların sorunlarını dinledi Mardin Tanıtımı 18 Şubat 2010
Nusaybinli öğrenciler sanatsal sergi açtı Mardin Tanıtımı 14 Mayıs 2009
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Zararlı alışkanlıkların gençler üzerindeki etkileri kısaca Rehberlik 18 Ağustos 2015

Bu Sayfayı Paylaş