Nusaybin'in SBS'deki başarısı sürüyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'in SBS'deki başarısı sürüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin'in SBS'deki başarısı sürüyor

  [​IMG]

  Arif Altunkaynak - Nezir Güneş - Şehmus Ediz
  Mardin’in Nusaybin İlçesine 15 kilometre uzaklıktaki Girmeli Köyü İlköğretim Okulu ve Nusaybin Sur Dershanesi öğrencisi olan Mehmet Şirin Arslan, SBS 7. sınıfta tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi olmasının mutluluğunu önce ailesi ve öğretmenleri ile daha sonra ise ailesinin geçimine katkı sağlamak için otlattığı hayvanları ile paylaştı.
  12 kardeşin bulunduğu bir evde büyümesine, okulda öğretmenlerinin sık sık değişmesine ve dershaneye gitmek için her hafta sonu ilçeye otostopla gitme sıkıntılarına rağmen Türkiye birinci olan Mehmet Şirin Arslan’ın tek isteği makine mühendisi olmak. Babası hasta olduğu için çalışamayan Arslan, okul hayatı ve evde ders çalışmanın haricinde kalan zamanlarında ise tarlada çalışıp hayvanları otlatarak ailenin geçimine yardım ediyor.
  SBS 6. ve 7. sınıf sonuçların açıklanmasının ardından öğrencilerinin köyüne giden Anafen Dershanesi Müdürü Oktay Ballı ve Girmeli İlköğretim Okulu müdür vekili Hamdullah Yıldırım öğrencilerini ilk tebrik edenler oldu. Türkiye birincisi olduğunu kendisine haberi getiren müdürlerinden öğrenen Arslan, duygulu anlar yaşadı. Arslan, başarısında emeği geçen okul ve öğrencisi olduğu dershane öğretmenlerine teşekkür etti.

  [​IMG]

  - ÖĞRETMENLERE SESLENDİ
  Yüksek puan alacağını beklediğini ancak 500 tam puan alacağını ise tahmin etmediğini söyleyen Arslan, sokaklarda taş atan bütün çocuklara taş yerine kalem verildiği takdirde Mardin’den daha nice Türkiye birincilerinin çıkacağından emin olduğunu söyledi. Konuşması ile yaşından büyük bir olgunluğa sahip olduğunu gösteren 14 yaşındaki Arslan, “Köyümüzden ve Mardin’den bir Türkiye birincisi çıkması adına çok sevindim. Bu birincilik benim arkadaşlarıma da bir umut olabilir. Ben tayini buraya çıkıp da gelmeyen öğretmenlere de seslenmek istiyorum. Buralarda bende 10 kat daha fazla okumaya hevesli arkadaşlarım var. Buralara da sizin ışığınızı bekleyen sizden eğitim almak isteyen size muhtaç olan çocuklar var. Lütfen tayininiz buraya çıktığında seve seve gelin. Lütfen buraları yanlış anlamayın. Buradaki çocukların da eline kalem verildiğin de taş atmak istemeyeceklerdir. Ben yetkililere sesleniyorum lütfen bu çocuklara el atılsın.”dedi.

  [​IMG]

  - ÇALIŞMA MASASI BİLE YOK
  Maddi sıkıntıdan dolayı babasına ders çalışacak bir masa bile aldırtamadığını ifade eden Arslan, “3 kardeşimle bir odada yastıklar üzerinde derslerimize çalıştık. Tabii ki zor oldu ama bu zorluklar içinde başarıyı elde etmem beni daha çok sevindirdi. Bu başarımı sık sık ve düzenli çalışmaya borçluyum. Aşırıya kaçmadan belli bir standartta çalıştım. Ders çalışma prensibim de sıkıldığım zaman ders çalışmayı bırakıyordum biraz dinlendikten sonra yeniden devam ediyordum. En büyük sıkıntıyı ise iki de bir değişine öğretmenlerimiz oldu. Mesela bu sene hiç Sosyal Bilimler öğretmenimiz olmadı.”diye konuştu.
  Dershaneye gitmek için de köyden her hafta ilçe merkezine gidip geldiğini anlatan Arslan, ailesine katkı sağlamak için de hem tarlada gidip çalıştığını hem de hayvanları otlattığını sözlerine ekledi.

  [​IMG]

  - ÖĞRETMENLERE ÇAĞRI
  Öğrencileri ile ilgili duygularını ifade eden Anafen Dershanesi Oktay Ballı ise öğrencilerinden bu başarıyı beklediklerini dile getirdi. Arslan’ın bu başarısının imkansızlıklar içinde nelerin başarılabileceğine çok iyi bir örnek olduğunu dikkat çeken Ballı, “Bu çocuğumuzun içindeki durumu sizlerde görüyorsunuz. Ne şartlarda okula ve dershaneye gidiyor. Kendisi zaten 12 kardeş arasında büyümüş. Buralar gerçekten Türkiye’nin ne güzel yerleri Buralar farklı şeklide tanınıyor. Ama buraların öyle olmadığını buralara geldiğinde net olarak görebiliyorlar. Yakın zamanda Milli Eğitim atamaları yapılacak. Ben şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Ataması çıkan arkadaşların koşarak, severek gelip burada Şirin gibi yüzlerce binlerce pırlanta değerindeki çocuklarımıza sahip çıkıp Mehmet Şirin gibi zirveye çıkarmalarını istiyoruz.”dedi.
  Öğrencisini cumhuriyet altını ile ödüllendiren Dershane Müdürü Ballı, “Mehmet Şirin imkansızlığın olduğu bir yerde bir köy ortamında köy okuluna giderek Türkiye birinciliği derecesini elde etti. Şimdi Mehmet Şirin gibi burada belki yüzlerce binlerce öğrencimiz var. Mardin veya Nusaybin’de çocuk denilince akla gelen genel itibarı ile taş atan çocuklar geliyor. Ancak bunun gibi değerli çocuklarımıza kalem verildiğinde işte birer pırlanta oldukları Türkiye’ye yön verecek çocuklar oldukları şuan Mehmet Şirin örneğinde görmüş oluyoruz.”şeklinde konuştu.
  ANNE:” ŞİRİN’İMİN OKUYUP BÜYÜK ADAM OLMASI İÇİN ELİMDEN NE GELİYORSA YAPACAĞIM”
  Mehmet Şirin Arslan’ın babası Emin Arslan ise çocuğunu yetiştirerek bugünlere getiren dershane ve okuldaki öğretmenlerine minnettar olduklarını söyledi. Baba Arslan, yaz olması hasebi ile ailenin geçimine katkı sağlamak için diğer çocuklarının İstanbul’a çalışmaya gittiğini ifade etti. Mehmet Şirin’in 12 çocuğundan 10.’su olduğunu belirten anne Fehime Arslan ise Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşmasında “Oğlumun Türkiye birincisi olacağını beklemiyorduk. Ama o çok çalışıyordu. Çocuğumu imkansızlıklar içinde sahiplenerek okumasına yardımcı olan öğretmenlerine ve dershanedeki yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biz okuyamadık, diğer çocuklarım da okuyamadı ama Şirin’imin okuyup büyük adam olması için elimden ne geliyorsa yapacağım.”dedi. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'in SBS'deki başarısı Forum Tarih
Nusaybin'in Gönüllü Tanıtım Elçileri: GS Futbol Okulu Mardin Tanıtımı 5 Ekim 2010
Nusaybin Yemekleri - Nusaybin'in Yöresel Yemekleri - Nusaybin'in Mahalli Yemekleri Mardin Tanıtımı 21 Kasım 2009
Nusaybin'in Uydudan Çekilmiş Haritası Mardin Tanıtımı 21 Kasım 2009
Nusaybin Ekonomisi - Nusaybin'in Ekonomik Yapısı - Nusaybin'de Ekonomi Mardin Tanıtımı 21 Kasım 2009
Nusaybin Kültürü - Nusaybin'in Sosyal ve Kültürel Yapısı Mardin Tanıtımı 21 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş