Nusaybin'de Suriye Sınır Kapısının Temeli Ağustos'ta Atılıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 2 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de Suriye Sınır Kapısının Temeli Ağustos'ta Atılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, ilçede yapılacak Transit Sınır Kapısının Ortadoğu ticaretinde önemli rol alacağını söyledi. Kapının ekonomiye olumlu katkı sağlayacağını ifade eden Gemici, kapının birçok büyük firmayı ilçeye çekeceğini ve beraberinde yan sektörleri de hareketlendireceğini bildirdi.

  Nusaybin’e yeni açılacak sınır kapısının 2006 yılında yapılan prosedüre göre aynen devam ettiğini ve Türkiye ile Suriye heyetlerinin bir araya gelerek tekrar mutabakata vardığını anlatan Gemici, Suriye’nin kapı inşaatına Ağustos ayında başlayacağını belirtti.

  Gümrük Müsteşarlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Gemici, bu çalışmalar bitiğinde Türkiye tarafında da inşaat yapım çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

  Makamında ilçede görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Gemici, kapının bölge ekonomisi için önemli olduğunun altını çizdi.

  Gemici,”geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Suriye heyetleri bir araya gelerek kapı ile ilgili bir sorun yaşanmadı ve fiziki inşaata başlanması için herhangi bir sorunun olmadığı tespit edildi. Projeler karşılaştırıldı ve teknik olarak proje uygunlukları sağlandı. Teknik ve fiziki olarak bir sıkıntı yok. Prosedür işliyor” şeklinde konuştu.

  Sınır kapısının hizmetler sektörüne önemli katkı sağlayacağı görüşünde olan Gemici, ilçede yeterli altyapısı bulunan taşımacılık sektörü ve onu destekleyen sektörlerde ciddi katkı sağlanacağını kaydetti.

  Gemici,” Sınır kapısı Ortadoğu’ya yapılan ticarette önemli rol alacak. Ekonomik alanda kalkınma sağlanacak. Büyük firmaların bölgeye gelmesi sağlanacak. “diye konuştu. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
   

Bu Sayfayı Paylaş