Nusaybin'de Süryanilerin Geçişleri Başladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de Süryanilerin Geçişleri Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırının özel bir günü için Nusaybin Hudut Sınır kapısından Türkiye’ye gelecek Suriyeli Süryanilerin geçişleri başladı. Sabah Saatlerinden itibaren
  Sınır kapısının Suriye tarafında toplanan Süryani vatandaşları, yapılan gümrük işlemlerinden sonra Türkiye’ye geçişleri başladı.
  Sınırdan geçen Suriyeli Mari Basmacı, 20 yıl önce evlendikten sonra Suriye’ye yerleştiğini, Her iki ülke arasında yapılan Dini bayramlar çerçevesinde bu yıl da kendilerinin ilk defa Süryani olarak Türkiye’ye geldiklerini söyledi.
  Ailesinin Türkiye’de yaşadığını kaydeden Basmacı, İki ülke arasındaki sıcak ilişkilerden vatandaş olarak büyük memnuniyet yaşadıklarını kaydetti.
  Süryanilerin geçişleriyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan Nusaybin kaymakamlığına vekaleten bakan Dargeçit Kaymakamı Erdoğan Temizyürek, Midyat’a bulunan Mor Gabriel Manastırı’nda (Deyrul umur) yapılacak Pazar günü ayinine katılmak üzere Suriye’de yaşayan 2 bin 300 Süryani’nin bu gün Sınır kapısından Nusaybin’e geleceklerini bildirdi.
  Türkiye – Suriye arasında geçmiş yıllarda yapılan protokollere göre Ramazan ve Kurban Bayramlarında her iki ülkede yaşayana Müslüman vatandaşların karşılıklı olarak bayram ziyaretlerini gerçekleştirdiğini ifade eden Temizyürek; “iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek iyileşmesi sebebiyle bu uygulama Süryani vatandaşlarl için de sağlanmaya başlandı. Kamışlı Kaymakamlığından alacakları idari mektupla ülkemize gelecek 2 Bin 300 Suriyeli Süryani vatandaşın 48 saatlik ziyaretten sonra Pazartesi günü ülkelerine geri dönecekler” dedi. / Arif Altunkaynak - AA - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de Süryanilerin Geçişleri Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş