Nusaybin'de Süryanilere Bayram ziyareti

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 28 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de Süryanilere Bayram ziyareti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. İsa’nın doğuş bayramı olarak bilinen Noel Bayramı nedeniyle Mardin’in Nusaybin ilçesinde Belediye başkanı Ayşe Gökkan ve Kent Konseyi bünyesindeki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yöneticileri, Nusaybin Kilise ve manastırları koruma Derneğini ziyaret etti. Başkan Gökkan, dinler arasında Bayramlaşmaların çok önemli olduğunu söyledi.

  Cumhuriyet Meydanında bulunan Kilise ve manastırları Koruma derneğine gelen Başkan Gökkan ve beraberindekiler, Tur Abidin Kalkındırma Derneği Federasyonu Başkanı Sabri Akbaba, Nusaybin Derneği başkanı Maravgi Çınar ve Süryaniler tarafından karşılandı.

  Süryanilerin Noel bayramını kutlayan Gökkan, değişik dinlerin Nusaybin ve çevresinde yüzyıllardır kardeşçe yaşadığına vurgu yaptı.

  Nusaybin’de değişik dinlerin bir arada yaşamasından mutluluk duyduklarını belirten Başkan Gökkan konuşmasını şöyle sürdürdü;
  “Bayramlaşmalar, dinler arasındaki dostluğu pekiştiriyor. İlçemizde yüzyıllardır yan yana bulunan Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi, bizim dostluğumuzun en büyük simgesi. Onlar var oldukça bizler de dostça yaşamaya devam edeceğiz”.

  Müslümanlar, Süryaniler yanı sıra ilçede Yezidilerin de olduğunu kaydeden Başkan Gökkan, Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesinin yanında Yezidilere ait Laleş tapınağının da olmasını istediğini sözlerine ekledi.

  Nusaybin Belediye Başkanı ve STK tensilcilerinin kendilerini ziyaret etmesinden çok memnun olduklarını ifade eden Tur Abidin kalkındırma Derneği Federasyonu Başkanı Sabri Akbaba, Süryani ve Müslümanların bölgede hep kardeşlik içerisinde yaşadığını kaydetti.

  Dış güçlerin 1915’lerde bölge insanın parçalamaya yönelik çalışmalar içerisine girdiğini bildiren Akbaba; “bizim üzerimizde oynanan oyunlara alet olmamamız için siyaset ve eğitim olarak gelişmemiz gerekir. Müslüman veya Süryani arasında herhangin bir fark görmüyoruz. Dün biz onların Bayramına gittik onlar da bu gün bayramımıza geldi. Ayrımız gayrımız yoktur” dedi.
  Süryanilerin Bayramını kutlayan Gökkan ve STK yöneticileri daha sonra Dernekten ayrıldı. / Mehmet Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de Süryanilere Bayram Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş