Nusaybin'de Mayınların İmhasına Başlandı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de Mayınların İmhasına Başlandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye-Suriye arasında açılacak yeni sınır kapısının yapımı için 200 dönümlük mayınlı arazinin temizlenmesi çalışmasında çıkarılan Mayınların imhasına başlandı. Mardin'in Nusaybin
  ilçesinden Suriye'ye açılacak yeni sınır kapısının inşa edileceği bölgeyi mayınlardan temizlenmesi amacıyla açılan ihaleyi kazanan TÜSAN Yapı Sanayi A.Ş'nin Alman ortağı TAUBER Firmasından Detlef Jungfermann başkanlığındaki 6 kişilik teknik ekip, ''Mayın Faresi'' olarak tanımladıkları mayın tarama cihazıyla, Mohris Tepesi ile 2. Hudut Taburu'na bağlı Demirtepe Karakolu arasında bulunan 200 dekarlık mayınlı bölgeyi 26 günde sahayı mayınlardan tamamen arındırdı. Çalışma kapsamında 310 antipersonel, 35 antitank mayını ile 1 el bombası bulunarak oldukları yerden çıkarıldı. Mayınların imhası için getirilen cihazların yetersizliği sebebiyle Almanya’dan yeni cihazlar istendi.

  Tauber Firması Mayın arama, bulma ve imha etme uzmanı Detlef Jungfermann başkanlığındaki 1’i doktor 4 kişilik ekip, 2 ay aradan sonra tekrar ilçeye gelerek çıkarılan mayınların imhasına başladı.

  AA muhabirine açıklama yapan Tauber Firması Ekip şefi Detlef Jungfermann, bölgede 26 gün boyunca yaptıkları çalışma sonucunda 310 anti personel, 35 anti tank mayını ile 1 el bombası çıkardıklarını kaydederek; “ çıkardığımız mayınların yeraltında uzun süre kalmasından dolayı getirdiğimiz cihazlarla imhalarında sıkıntı yaşadık. İlk etapta çıkardığımız bazı mayınları imha ederken sorun yaşamamızdan dolayı firmamız tarafından Mayın imhası için güvenli ve profesyonel olan ‘Mayın İmha Fırını’nı buraya getirdi. Çıkardığımız mayınları bu fırında imha edeceğiz” dedi.

  Mayınları imha ettikleri fırın hakkında bilgi veren Jungfermann, mayınları imha etmeden önce testere türü bir cihazları ikiye ayırdıklarını daha sonra sıcaklığı 300 ile 500 arasında değişebilen fırına atarak imha ettiklerini belirterek; “bu şekildeki imha yöntemi hepsinden daha güvenli. Çıkardığımı ilk mayınları imha ederken yaşadığımız zorluklar sebebiyle fırını kullanamaya karar verdik. Fırında herhangi bir arıza çıkmazsa hafta sonuna kadar işimizi bitirerek araziyi teslim edebileceğiz” şeklinde konuştu.

  Mayınlı arazideki temizleme çalışmalarının bitmesiyle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından inşaat çalışmalarına başlanacak. / Arif Altunkaynak - AA - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de Mayınların İmhasına Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş