Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma altına alındı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma altına alındı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma altına alındı

  Arif Altunkaynak
  Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye akan Çağ Çağ deresinde yapılan ıslah çalışmaları kapsamında derede bulunan Kaplumbağalar koruma altına alındı.
  Çağ Çağ deresinin batı tarafından yapılan ıslah çalışmaları kapsamından Nusaybin Belediyesi Ekolojik dengeyi bozmamak için Kaplumbağalar için koruma bölgesi oluşturdu.


  Dere kenarında yapılan yıkımlar ve dere düzenleme çalışmaları sırasında Kaplumbağaların zarar görmesini istemeyen Belediye, bölgedeki kaplumbağaları topladı.
  Kaplumbağalar, halk arasında Şehitler köprüsü olarak bilinen Devlet Hastanesi köprüsü ile Alman köprüleri arasında oluşturulan koruma alanına bırakıldı.
  Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Belediye olarak yaptıkları çalışmalarda Ekolojik dengenin bozulmamasına büyük önem verdiklerini bildirdi.

  [​IMG]

  Kaplumbağaların dereye bırakılmasından sonra Türkçe – Kürtçe yapılan tabelalar önünde basın açıklaması yapan Başkan Gökkan şöyle konuştu;
  “Beyaz su ve onun uzantısı Çağ Çağ deresi Nusaybin’den akıyor. Bizim belediye ve hizmet politikalarımıza göre ekolojinin korunması için çok önemlidir. Bütün projelerimizde bir yeri inşa ederken orayı bütün çanlılığıyla korumaya alıyoruz. Bilindiği gibi DSİ ile birlikte derenin ıslah çalışmalarını yapıyoruz. Bu kaplumbağalar da dere içindeydi. Bu çerçevede kaplumbağaların korunması çok önemliydi. Bu gün 4 Ekim Dünya Hayvanları koruma günü olması nedeniyle açılışımızı bu gün yaptık ”.

  Kaynak: Nusaybinim.com


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş