Nusaybin'de 'Dikkat eksikliği ve Hiperaktivebozukluğu' semineri

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mardin’in Nusaybin ilçesinde Devlet Hastanesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla öğretmenlere ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu’ konusunda seminer verildi. Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminer, Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzman Doktoru Volkan Balcı tarafından verildi.
Sinevizyon gösterimi eşliğinde verilen seminerde Uzm. Dr. Balcı, Dikkat eksikliği ve hiperaktivenin davranış bozukluğu gösteren bir hastalık olduğunu söyledi.
Bu hastalığın çok yaygın görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Balcı; “ Toplumda % 3 ile 5 arasında görülüyor. 7 yaşından önce belirtiler başlıyor ve ömür boyu devam ediyor. Aileler bazen bu hastalığı kabullenmekte zorlanıyor. Onları bu konuda bilgilendirmek lazım. Hiperaktive Tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sonucu yüz güldürücüdür” dedi.
Hastaların; Hareket, dikkatsizlik ve dürtüsellik olmak üzere 3 konuda sorun yaşadığını kaydeden Balcı, hastalığın temel belirtilerini ise şöyle açıkladı;
“Yerinde duramama, Çok konuşma, Sürekli konuşma ve bir yere tırmanma, Sabırsızlık, Sırasını bekleyememe, Dikkatini ayrıntılara verememe, Ödevlerini yarıda bırakma, Eşyalarını sık sık kaybetme olarak açıklanır. Hiperaktivenin halk arasında bilindiği gibi zekayla hiçbir ilişkisi yoktur. Tedavileri; ilaç, aile bilgilendirme ve bireysel terapi şeklindedir.

-Hiperaktive bir Hastalıktır
Öğretmenlerin bu tür sorunları yaşayan öğrencileri iyi şekilde tespit etmesini isteyen Psikiyatri Uzm. Balcı, öğretmenlere şu tavsiyelerde bulundu; “Bu konuda öğrencileri anlamak gerekiyor. Bu bir hastalıktır. Bu durumun diğer öğrencilere yansıtılmaması gerekir. Dikkat sorunu yaşadıkları için eğitimlerinde onlara özel ilgi göstermek gerekir ve ödevleri parça parça vermek gerekir. Sınıflarda pencere kenarı yerine ön sıralara oturtmanızı tavsiye ederim”.
Seminerden sonra öğretmenlere, dikkat eksikliği ve hiperaktive sorunu yaşayan bir ailenin anlatıldığı film gösterildi. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com 

Üst