Nusaybin'de "Bulgur Kaynatma" zamanı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de "Bulgur Kaynatma" zamanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin'de "Bulgur Kaynatma" zamanı

  Arif Altunkaynak
  Sonbahar’ın gelişiyle birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Bulgur kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar, yıllık bulgur stokunu Sonbahar’da zahmetli bir uğraştan sonra sakladıklarını bildirdi.

  [​IMG]

  Sonbahar Ayı’nın gelişiyle birlikte hemen her sokak başında kaynayan Bulgur kazanını görebilirsiniz. Gündüzleri kazan sırası bulamayan vatandaşlar gece geç saatlere kadar bulgur kaynatmakla uğraşıyor.
  Bulgur için zahmetli bir çaba içerisinde girdiklerini belirten Abdulsamet Demir, yıllık Pilavlık Bulgur stokları için en az 15 gün uğraş vereceklerini söyledi.

  [​IMG]

  Demir Bulgur mevsimini şöyle açıkladı;
  “Her aile kendine yetecek kadar Buğday hazırlıyor. Buğdaylar daha sonra büyük kazanda iyice kaynadıktan sonra evlerin damına seriyoruz. Birkaç gün damda serili kalan Bulgurluk Buğday kuruduktan sonra toplayıp değirmene gönderiyoruz. Değirmende öğütülen Buğday daha sonra pilavlık ve çiğköftelik bulgurlara ayrılıyor. Bulgur kaynatma, damda serme ve değirmene götürme gibi ağır işleri biz erkekler yaparken değirmen sonrası bulgurları birbirinden ayırma işi de kadınlara düşüyor”. / Nusaybinim.com

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş