Nusaybin'de bir ilk, Beyin Ameliyatı gerçekleştirildi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de bir ilk, Beyin Ameliyatı gerçekleştirildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçtiğimiz günlerde açılan birinci basamak yoğun bakım ünitesine ilk hasta kabul edildi. Motosiklet çarpması sonucu hastaneye kaldırılan çocuğa açık beyin ameliyatı yapıldı. Nusaybin Devlet Hastanesi baştabibi Op. Süleyman Gökdemir, Nusaybin ve çevresinde ilk defa bir beyin ameliyatı yapıldığını söyledi.

  Nusaybin’de motosiklet çarpması sonucu yaralanan 6 yaşındaki Ramazan Basın, kaldırıldığı Nusaybin Devlet Hastanesi Acil Servisinde Beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Durumu Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi Uz. Op. Dr. Umut Yaka’ya bildiren Acil Servis doktorları, ‘hastayı sevk etmeyin’ talimatı aldı. Anestezi Uzm. Dr. Mustafa Emre Kavlak’la birlikte çocuğun ailesiyle de görüşen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uz. Op. Dr. Yaka, 6 yaşındaki Basın’ı Nusaybin’de ameliyatı alma kararı aldı. Yaklaşık 45 dakika süren Açık beyin ameliyatın çok başarılı geçtiği açıklandı.

  [​IMG]

  Ameliyat sonrası Baştabip Gökdemir, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uz. Op. Dr. Yaka ve Anestezi Uzm. Dr. Kavlak, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Nusaybin Devlet Hastanesi Baştabibi Süleyman Gökdemir, ilçede ilk defa bir beyin cerrahisi ameliyatı yapıldığını belirterek şyle konuştu; “araç trafik kazasıyla hastanemize getirilen 6 yaşındaki hastamız, doktor arkadaşlarımız tarafından ameliyat edilmiştir. Ameliyatımız başarılı olarak geçti. Hastamız şuanda yoğun bakım ünitemizde müşahede altında tutuluyor. Bu başarılı ameliyatlarından dolayı hekim arkadaşlarımız kutluyorum. Hastanemizde şuanda her türlü ameliyat yapılacak imkân ve konfora sahiptir”

  .[​IMG]

  — Nusaybin halkının bize güvenmesini ve desteklemesini istiyoruz
  Baştabip Gökdir’den sonra Beyin ve Sinir Cerrahisi Uz. Op. Dr. Umut Yaka, ameliyat hakkında açıklama yaptı.

  Daha önce bu tür hastaların Nusaybin’de tedavi edilmeyip başka il ve ilçelere sevk edildiği bildiren Yaka; “yeni kurmuş olduğumuz yoğun bakımında desteğini alarak trafik kazası geçiren bu hastamızı 45 dakika içerisinde ameliyata aldık. Operasyonda gayet iyi bir şekilde beyindeki kanaması tamamen boşaltılarak, kafa kemiğindeki kırıklar düzeltilerek yerine tekrar konulmuş ve şuanda yoğun bakımımızda her hangi bir solunum cihazına bağlı olmaksızın kendi solunumuyla takip edilmektedir.


  Nusaybin ve çevresinde yapılan ilk beyin ameliyatı. Bu konuda halkımıza bir konuda daha bilgi vermek istiyorum. Bundan sonra Nusaybin’de sadece travmalı hastaların beyni açılmayacak. Artık beyin tümörlü hastalarımızın da ameliyatlarını yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda öncelikle Nusaybin halkının bize güvenmesini ve bizi desteklemesini istiyoruz. Bu ameliyatla birlikte Nusaybin halkının en iyi hizmeti aldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

  [​IMG]

  Yoğun bakım ünitesi sorumlusu ve Anestezi Uzm. Dr. Kavlak ise, hayati tehlikesi olduğu için hastayı başka bir yere nakletmenin çok riskli olduğunu ifade etti. Hastanedeki yoğun bakım ünitesinin olması nedeniyle çocuğu Nusaybin’de ameliyat etmeye karar verdiklerini belirten Kavlak, şuanda çocuğun tedavisine devam ettiklerini ve her geçen günün daha iyiye gideceğini sözlerine ekledi. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de Beyin Ameliyatı Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş