Nusaybin'de 70 sokağın Kürtçe isimleri beklemede

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'de 70 sokağın Kürtçe isimleri beklemede konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Nusaybin Belediye Meclisi, mahalle sayısının artmasıyla oluşan yeni 70 sokağa Kürtçe isim verme kararı aldı. Ancak kararın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen
  Nusaybin Kaymakamlığı'na gönderilen isimler onaylanmadığı için tabelalar asılamıyor. Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, halkın istekleri doğrultusunda verilen Kürtçe isimlerin uzun bir süredir onaylanmamasını eleştirerek, izin verilmemesi halinde halkın kendi aralarında bu sokaklara isim vereceğini söyledi.

  Ak Parti Hükümeti'nin talep olması durumunda yerleşim birimlerine Kürtçe isim verilebileceğini iddia etmesine rağmen Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde sokaklara verilen Kürtçe isimler 4 aydır Nusaybin Kaymakamlığı'nın onayını bekliyor.

  Belediye Meclisi geçen aylarda nüfusun artmasıyla birlikte daha önce 8 olan mahalle sayısını 15'e çıkardı. Mahalle sayısının artmasıyla sokaklarda da artış oldu. Sokaklara isim vermeden önce halkın istek ve önerilerini alan Belediye Meclisi, 9 Ekim 2009 tarihinde aldığı toplantıda Yenişehir Mahallesi'nde 10, Dicle Mahallesi'nde 5, Gırnavas Mahallesi'nde 25, 8 Mart Mahallesi'nde 10, Kışla Mahallesi'nde 5 ve İpekyolu Mahallesi'nde ise 10 sokak olmak üzere toplam 70 sokağın yeni ismini belirledi. Belediye, yeni isimlerin onayı için 12 Ekim 2009 tarihinde Nusaybin Kaymakamlığı'na yazı yazdı. Ancak kararın üzerinde 4 ayı aşkın süre geçmesine rağmen kaymakamlık isimleri onaylamadığı için tabelalar asılamıyor.

  'Halk kendi sokağına isim verdi'

  Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, 7 mahallede bulunan 70 sokağa Kürtçe isimler verme kararı aldıklarını ve isimleri hazırladıklarını belirterek, 'Süryani, Yezidi herkes sokağına kendi adını verdi. Bu isimler belirlendikten sonra bizim meclisimiz kabul etti. Zaten insanlarımız istemediği bir ismi kendileri değiştiriyor. Mesela Abdulkadirpaşa Mahallesi var. Resmiyette adı öyle geçiyor ancak halkımız bu mahalleye Newroz mahallesi diyor. Halkımızın istekleri doğrultusunda isimler verdik. Eğer izin verilmezse de bu isimleri kendi aralarında kullanacaktır' dedi.

  Nusaybin'de 70 yeni sokağa verilme kararı alınan isimler şunlar oldu: 'Nûpelda, Bermal, Adar, Lorîn, Azad, Rênas, Kanî, Gulşîlan, Amara, Nûdem, Argêj, Dilşad, Wiyan, Şevder, Agît, Dilxwaz, Welat, Zerdeşt, Aşitî, Yekîtî, Şevder, Stêrk, Alarengîn, Çiya, Botan, Kaniwasî, Şoreşger, Civîn, Helbest, Berçem, Amed, Siyadarê, Hişyar, Rojbîn, Rojda, Rûken, Kulîlk, Agir, Eylem, Sorgul, Dilşad, Asmîn, Avaşîn, Pîroz, Sibat, Besta, Hoşbîn, Yekmal, Rêber, Bîrhat, Bîranîn, Serxwebûn, Merwan, Avesta, Berxwadan, Rodî, Ciwindan, Şîlan, Şînbûn, Serhildan, Zap, Dijwar, Oramar, Zelal, Giran, Hogir, Pelşîn, Ekîn Ceren, Dilovan, Ciwana ve Darşîn.' / Mehmet Çelik - Mardin AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin'de sokağın Kürtçe Forum Tarih
Mardin Nusaybin'de Elektrik Sorunu Protesto Edildi Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik mağdurlarından Dedaş'a dava açma hakkı Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Yüzünden Boru Fabrikası Kapanma Aşamasına Geldi Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Nusaybin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 12 Ağustos 2011
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş