Nusaybin Yolbilen (Arbetê) Köyü - Nusaybin Yolbilen Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin Yolbilen (Arbetê) Köyü - Nusaybin Yolbilen Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin Yolbilen (Arbetê) Köyü - Nusaybin Yolbilen Köyü Hakkında Bilgi

  Yolbilen (Arbetê), Nusaybin

  Yolbilen, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün adı Yolbilen(arbet)tir ÇÖMERİ aşireti mensupları tarafından kurulan köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,konumu itibariyle bölge tarihinin birçok öemli olayına tanıklık etmiştir.Çömeri aşireti midyat ilçesine bağlı Doğanyazı(Pirkan)köyünden suriye ovasına ,kızıltepeden silopiye kadar yayılım gösterip tam olarak bu topraklara nerden geldikleri bilinmemektedir.Köklü ve güçlü bağlarıyla bu topraklara kök salmış olan bu aşiretin Irak tan bu bölgeye geldiklerine dair bazı bilgiler bulunmaktadır bunlardan bi tanesi Irakta ARBET,CÖMER adında yerleşim yerlerinin olmasıdır.yapılan ve yapılacak olan araştırmalarla dahada deteylı bilgilere sahip olarak köyün ve ÇÖMERİ aşiretinin tarihi hakkında bilgiler aktarılacaktır.ÇÖMERİ aşireti GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde büyük yer kaplar.arbetin üst tarafında ÇÖMERİ aşiretine bağlı kasırk köyü arbete bağlı bir köydür.kasrik koyu adını bundan 200yıl oncelerinden almış.bu gune kadarda adını korumaktadır.


  Kültür

  en güzel yemekleri içli köfteleri (yani kutılk leridir) ve sarmaları dır. şambörek bide unutmayalım çay çaya arbeti derler son yılrda yoğurt satışı artmaya başladı köyün beyleri evde olmadığı için %50 si şoför tabiki kadınlarda geçimini süt yoğurtan faydalanıyor...


  SPOR

  bütün gençleri spor ve futbol düşkünüdür köyde spor faaliyetleri olmadığı için köy gençleri metrepol illere gitmek zorunda kalıyor. eski gücünden çok uzak bir futbol takımı var.basketbola onem veriliyo bu aralar ama koyun basketbol sahası olmadıgı için pek faliyet ler olmamış

  Coğrafya

  Mardin iline 70 km, Nusaybin ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. samyeli rüzgarlarının etki alanıda dır bu yüzden yazınm aşırı bir sıcaklığa sahiptir.
  SERACILIK köyde seracılık başladı nusaybinin %50 sebze ihtiyacı arbet seracılıktan faydalanıyor sera sahibi köseoğlu aşiretinden M.LATİF KÖSEOĞLU


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 476
  1997 400

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve Habur sınır kapısına dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  ((2009)) hüseyin aydın
  [[2007))_hüseyin aydın
  1994 - ramazan yüce
  1989 - ramazan yüce
  1984 - Abuzzet deniz
  (1980) -Sellahhattin Özel

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapıldı her evde var kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.sağlık ocağı YOKTUR.ilgili lere duyrulur .


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Yolbilen (Arbetê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

 2. memod47

  memod47 Yeni Üye

  Resimde koyun resimde görelim yazı tek önemli değil resim daha önemli
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Yolbilen (Arbetê) Forum Tarih
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Nusaybin Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Nusaybin Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş