Nusaybin Yeni Sınır Kapısı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin Yeni Sınır Kapısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin Sınır Kapısı temeline başlandı

  NUSAYBİN’E AÇILACAK SINIR KAPISINDA TEMEL ATMA HAZIRLIKLARINA BAŞLANDI
  -KAYMAKAM MURAT GİRGİN;
  -“YENİ SINIR KAPISININ ON GÜN İÇERİSİNDE TEMEL ATMAYA HAZIR HALE GETİRİLECEK ŞEKİLDE ZEMİN ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI”
  -“ TEMEL ATILDIKTAN SONRA İNŞAATLARIN EN GEÇ 10 AYDA BİTMESİ HEDEFLENİYOR”

  -NUSAYBİN TİCARET BORSASI BAŞKANI NECDET AKTAŞ;
  -“NUSAYBİN’E YENİ AÇILACAK SINIR KAPISININ BÖLGE İNSANI İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR İŞ İSTİHDAMI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”


  Arif Altunkaynak
  Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’nin Kamışlı ilçesine açılacak yeni transit sınır kapısının zemin çalışmalarına başlandı. Temel atmaya hazır hale getirilecek Kapı temelinin en geç on gün içerisinde atılacağı bildirildi.

  Yeni sınır kapısı binlarının inşa edileceği zemin çalışmalarını yerinde inceleyen Nusaybin Kaymkamı Murat Girgin, İhaleyi alan Ender inşaat firmasının bölgeye gelerek yerinde gerekli incelemeler yaptığını ve çalışmalara başladığını kaydetti.
  6 Aralık’ta temel atmaya hazır hale getirilecek şekilde zemin çalışmalarının devam ettiğini bildiren Kaymkam Girgin şöyle konuştu;
  “Sayın Bakanlarımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımızın müsait olduğu en kısa sürede temel atma törenimiz geçekleştirilecektir. Bu günekadar insanlar yapılacak mı yapılmayacak mı diye herkesin tereddütleri vardı. Bu konuda artık bu işin ihalesi de sonuçlandı ve yerinde çalışmalar başladı. İnşallah bir hafta on gün içerisinde büyük bir katılımla temel atm törenimizi gerçekleştireceğiz.”

  [​IMG]

  Temel atma töreninden sonra firmanın hızlı bir şekilde çalışmalrına başlayacağını belirten Girgin, herhangi öngürelemeyen bir aksilik çıkmadıktan sonra firmaya verilen iş bitim yasal süresinin 10 ay olduğunu, firma yetkililerinin bunu daha da erkene çekebileceklerini ifade etti.
  -NUSAYBİN TİCARET BORSASI BAŞKANI AKTAŞ: YILLARDIR BUGÜNÜ BEKLİYORDUK-
  Nusaybin’e açılacak yeni sınır kapısı için büyük emek harcayanlardan Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş yaptığı açıklamada, ilçe halkının yılardır bu günü beklediklerini söyledi.
  Beklenen Nusaybin transit sınır kapısı inşaatına başlandığını ve bu çalışmanın ilçeye hayırlı olması dileğinde bulunan Aktaş, yeni sınır kapısı 16 milyon 580 Bin TL’ye alan Ender inşaat’ın ilçeye gelerek, ilçedeki yerel bir firmayla birlikte hafriyat çalışmalarına başladığını bildirdi.

  [​IMG]
  Sınır kapısının açılmasıyla birlikte başta Nusaybin olmak üzere bölgeye büyük bir ekonomik girdi sağlayacağını vurgulayan Başkan Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü;
  “Yeni açılacak kapıda Suriye üzerinden Musul’a gidilebilecek kısa mesafeli , Habur sınır kapısına göre yaklaşık 150 km daha kısa ve daha güvenli bir yoldur. Aynı zamanda bu kapı bölge için büyük bir şanstır. Çünkü Ortadoğuya açılan çok ciddi bir kapı, bölgemizin rahatça ihracat, ithalat yapacağı ve bölge insanı için çok büyük bir iş istihdamı sağalaycak bir kapı olacağını düşünüyorum.”

  [​IMG]

  -SINIR KAPISINA GİDEN YOL YOK-
  Transit sınır kapısı için Hükümet ve TOBB’nin büyük uğraş verdiğini hatırlatan Başkan Aktaş, bunun tam tersi olarak da Karayollarının geciktiğini iddia etti. Sınır kapısına gidecek yolların şuana kadar istimlak edilmesi gerekitiğini ancak inşaat çalışmaları başlamasına rağmen bu yönde bir adım atılmadığını ifade eden Aktaş; “işin aksayan tarafı şu; Karayolları tarafından istimlak edilmesi gereken yeni sınır kapısının yoluna şuana kadar herhangi bir adım atılmadı. Biz Karayolarından şikayetçiyiz. Şuanda kapı inşaatına uzanan yol Ticaret Odası Başkanımız Mahsun Özmen’in arazisidir. Bize gerekli müsadeyi verip firmanın çalışmasını hızlı bir şekilde sürmesine katkı yaptığı için de Özmen’e teşekkür ediyorum” dedi. / Nusaybinim.com

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Yeni Sınır Forum Tarih
Gül-Esad Zirvesinde Nusaybin yeni sınır kapısı anlaşmaları imzalandı Mardin Tanıtımı 10 Mayıs 2010
Yeni Nusaybin Resimleri - Yeni Nusaybin Fotoğrafları Mardin Tanıtımı 10 Ocak 2011
Nusaybine Yeni Yapılacak Hastane Binası Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Nusaybinin Yeni Kaymakamı Murat Girgin göreve başladı Mardin Tanıtımı 14 Ağustos 2010
Nusaybin Esnaf Sanatkarda yeni Başkan, Bilge Mardin Tanıtımı 27 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş