Nusaybin Suriye Sınır Kapısının temeli 29 Ocak'ta atılıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin Suriye Sınır Kapısının temeli 29 Ocak'ta atılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin Suriye Sınır Kapısının temeli 29 Ocak'ta atılıyor

  Arif Altunkaynak - Mehmet Doğan

  Mardin’in Nusaybin ilçesinde Türkiye ile Suriye arasında yapılacak olan Transit Sınır Kapısı’nın temeli 29 Ocak’ta Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla atılacak.
  Suriye ile ‘Kardeş Kapı’ modeli olarak işletilecek kapı, Türkye’nin tek dünyanın ise üçüncü kardeş kapısı olacak.  Yaklaşık 20 yıldan bu yana beklenen Transit Sınır Kapısı yapım çalışmaları devam ediyor. 2008 yılında 216 dönüm mayınlı sahaların temizlenmesiyle başlayacak çalışmalar son aşamaya geldi. Kapı inşaatı yapım hazırlıkları devam edeken 29 Ocak’ta atılacak temel atma töreni için hazırlıklar son aşamaya geldi. Tek mühürle geçişlerin yapılacağı Kardeş Kapı modeli ile Türkiye Ortadoğu’ya daha kolay açılacak. Yapılacak kapının Habur Sınır Kapısı’nın iş yükünü yüzde 50 oranında rahatlatacağı tahmin edilirken Suriye üzerinde Irak’a geçilerde ise mesafe kısalacak.

  [​IMG]

  Son yıllarda Suriye ile gelişen olumlu ilişkilerden memnuniyet duyduklarını ifade eden TOBB'ye bağlı Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, bu ilişkilerin ticari faaliyetleri daha da güçlendireceğini söyledi. Kapının ‘Kardeş Kapı’ modeli olup kapıdan ‘tek mühür’le işlemerin daha hızlı olacağı bilgisinde veren Aktaş, kapının Ortadoğuya açılan önemli merkezlerden biri olacağını aktardı.
  Aktaş,”İnşaat firması Ağustos’ta inşaatları bitireceğine dair söz verdi.Kapının kısa sürede faliyete girip insanlara istihdam sağlayacağı inancındayım. Bu kapı bölgede sevinç oluşturmuştur. Herşeyde önce Ortadoğuya açılan, ithalat ve ihracat yapılacak büyük bir kapıdır. Habur Sınır Kapısı’nın yükünü yüzde 50 oranında hafifletecektir. Ayrıca insanlarımız Suriye üzerinden Irak’a daha kısa bir mesafede ulaşalabilecek”şeklinde konuştu.
  Nusaybinli esnaflardan Lokman Ocak ise,"20 yıldır beklediğimiz kapı yapılıyor. Bu kapı hem Nusaybin hem de bölgemize büyük yararı olacaktır.” ifadelerini kullandı.
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap-işlet-devlet modeliyle yapılacak yeni sınır kapısının temeli 29 Ocak Cumartesi günü Saat 14.30’da atılıyor.
  Açılışa Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye Maliye Bakanı Mouhammad Al Hussein ve TOBB başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu’nın katılacağını bildirdi. / Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Suriye Sınır Forum Tarih
Nusaybin Suriye Sınır Kapısının Temeli Atıldı Mardin Tanıtımı 26 Şubat 2011
Nusaybin'de Suriye ile "ortak sınır kapısı" yapılıyor Mardin Tanıtımı 12 Haziran 2010
Nusaybin'de Suriye Sınır Kapısının Temeli Ağustos'ta Atılıyor Mardin Tanıtımı 2 Temmuz 2009
Suriyeli Ressam Nusaybin'de sergi açacak Mardin Tanıtımı 6 Ocak 2010
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş