Nusaybin STK Temsilcileri Ankara'da temaslarda bulundu

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin STK Temsilcileri Ankara'da temaslarda bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye ile Suriye arasında yapılması planlan Nusaybin Transit Sınır Kapısının yapım çalışmalarının hızlandırılması ve ilçedeki sorunları paylaşmak amacıyla Mardin'in Nusaybin ilçesinde Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yöneticileri Ankara’da temaslarda bulundu. Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile görüşen STK temsilcileri, Nisan ayında kapının yapım çalışmalarına başlanacağı sözünü aldı. Kapının Suriye Cumhuriyetti ile Avrupa modeli ‘Kardeş Kapı’ adı altında ‘Tek bina, tek gümrük ve tek mühür.’ Şeklinde olacağı bildirildi.

  Ankara’da gerçekleştirilen temaslarda, Ak Parti ilçe Başkanı Halil Can Ticaret Borsası başkanı Necdet Aktaş, Ticaret Odası başkanı Mahsun Özmen, Esnaf Sanatkarlar odası başkanı Abdulgani Bilge, Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı Zeynel Tunçalan ve Ziraat Odası başkanı Mehmet Ali Doğru ile yöneticiler katıldı.

  Ankara'daki görüşmeleri değerlendiren STK temsilcileri, mevcut sınır kapısı koşullarının iyileştirilmesi için yaptıkları görüşmelerinde olumlu geçtiği bildirdi.

  Mevcut kapının ilçenin ve bölge halkının geçim kaynağı olduğunu ifade den Ak Parti ilçe başkanı Can, "Bu büyük potansiyelden yaralanamıyoruz. Vatandaşın hediyelik getirdiği bir kilo çay bile elinden alınıyor. Bu şartların iyileştirilmesi ve potansiyelin halka sunulması için Başbakan yardımcısı Hayati Yazıcı ile yaptığımız görüşmeler iyi geçti. Bakan beyden mevcut sınır kapısı şartlarının iyileştirilmesi için söz aldık”şeklide konuştu.

  Mardin Milletvekillerini ziyaret ederek kendilerinde de yardım istediklerini kaydeden STK temsilcileri; "ilçemizde yeni bir Devlet Hastanesinin yapılması ve TOKİ'nin konut yapması için gerekli girişimlerde bulunduk. Milletvekilllerimizin de Sınır kapısı, Hastane ve Toki için yapılacak çalışmaları takip etme sözü aldık" dedi.

  Nusaybin heyeti ayrıca şuanda Ankara EGO genel müdürlüğünü yapan eski Kaymakamımız Ömer Ulu'yu da ziyaret etti. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Temsilcileri Ankara'da Forum Tarih
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Nusaybin Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Nusaybin Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş