Nusaybin Sınır Kapısının Temeli Nisan'da atılıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda UquR tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Nusaybin Sınır Kapısının Temeli Nisan'da atılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin Sınır Kapısının Temeli Nisan'da atılıyor

  [​IMG]Nusaybin'de açılması kararlaştırılan sınır kapısının temelinin, 2009 yılı Nisan ayında atılacağı bildirildi. Nusaybin'in 5 kilometre dışında inşa edilecek olan yeni sınır kapısı için Mohris Tepesi ile 2. Hudut Taburu'na bağlı Demirtepe Piyade Karakolu arasında bulunan 200 dekarlık arazinin mayından temizlendiği, uluslararası geçiş sağlayacak kapının yapımı için hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.
  Kaymakam Yücel Gemici AA muhabirine yaptığı açıklamada, kapının en kısa sürede temelinin atılacağını, uluslararası transit geçiş sağlayacak hudut kapısının açılmasıyla ilçenin ekonomik ve sosyal yaşamına ciddi bir hareketlilik getireceğini söyledi.
  Sınır kapısı için tahsis edilecek arazinin bir süre önce mayınlardan tamamen temizlendiğini ifade eden Gemici, şöyle dedi:
  “Yazışmaların ardından en kısa sürede temeli atılacak. Yeni kapı sayesinde gerek ilçede gerek bölgede ciddi ekonomik hareketlilik bekliyoruz. Ayrıca Habur Sınır Kapısının da yükü düşünüldüğünde önemli bir araç geçişinin olacağını düşünüyoruz. Yeni kapı, Habur'a destek olacak ve ciddi anlamda Habur'un yükünü azaltmış olacak. Son derece modern ve her türlü teknolojik donanıma sahip olacak.”

  -TOBB YETKİLİLERİ İNCELEME YAPACAK
  Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen de açılacak kapının sadece Nusaybin'in değil, tüm bölge ve Türkiye'nin kapısı olacağını, bölgeye ekonomik anlamda büyük canlılık getireceğini savundu.
  Nusaybin transit sınır kapısı üzerinden Suriye'ye giden araçların El Rabia Sınır Kapısı'ndan Irak'ın Telafer şehrine giriş yapacağını, kapıyı kullanan nakliye araçlarının yaklaşık 120 kilometrelik kısa yolu kullanmış olacaklarını belirten Özmen, bazı bürokratik yazışmaların ardından kapının yapımına başlanacağını bildirdi. Özmen, TOBB yetkililerinin de Kurban Bayramı'nın ardından kapı için tahsis edilen arazide incelemelerde bulunacaklarını kaydetti.
  TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ise TOBB'un yap-işlet-devret yöntemiyle kapının yapımını üstlendiğini ve çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.
  Transit sınır kapısı için 300 dönüm arazi tahsis edildiğini, 120 dönüm arsa üzerinde gümrük ve muayene binaları inşa edileceğini bildiren Akyıl, “Daha önce Habur Sınır Kapısı'nı modernize ederek sağlıklı bir yapıya kavuşturan TOBB Nusaybin Sınır Kapısı'nı çok önemsiyor. Nisan ayı başında temeli atılacak. Kapının açılmasıyla komşularımızla sınır ticaretimiz gelişecek” dedi.

  -345 MAYIN İLE 1 EL BOMBASI BULUNMUŞTU-
  Türkiye-Suriye sınırında açılacak yeni sınır kapısının yapımı için yaklaşık 2.5 ay süren mayın temizleme çalışmasında 310 antipersonel, 35 antitank mayını ile 1 el bombası çıkarılarak imha edilmişti.
  TÜSAN Yapı Sanayi AŞ'nin Alman ortağı TAUBER Firmasından Detlef Jungfermann başkanlığındaki 6 kişilik teknik ekip, “Mayın Faresi” olarak tanımladıkları mayın tarama cihazıyla mayın temizleme çalışmasını yapmıştı. / Arif Altunkaynak - Meral Özdemir - İbrahim Yakut / Anadolu Ajansı - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Sınır Kapısının Forum Tarih
Nusaybin Suriye Sınır Kapısının Temeli Atıldı Mardin Tanıtımı 26 Şubat 2011
Bakan Yazıcı Nusaybin sınır kapısının temelini atmak üzere Mardin'e geldi Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011
Nusaybin Suriye Sınır Kapısının temeli 29 Ocak'ta atılıyor Mardin Tanıtımı 21 Ocak 2011
Nusaybin Sınır Kapısının temeli en geç Kasım ayında atılıyor Mardin Tanıtımı 5 Ekim 2010
Nusaybin'de Suriye Sınır Kapısının Temeli Ağustos'ta Atılıyor Mardin Tanıtımı 2 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş