Nusaybin Gürün (Gurinê) Köyü - Nusaybin Gürün Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin Gürün (Gurinê) Köyü - Nusaybin Gürün Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin Gürün (Gurinê) Köyü - Nusaybin Gürün Köyü Hakkında Bilgi

  Gürün (Gurinê), Nusaybin

  Gürün, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.
  Asıl adı GÜRİNE 'dir.Köy 1960 yıllarında yörenin en büyük köyüydü.Ancak insanların büyük çoğunluğu köyden ayrıldılar.1970 li yıllara gelindiğinde köydeki nüfus iyice azaldı. Daha sonraki yıllarda da köyden ayrılmalar devam etti.Gürine'liler Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşamaktadırlar.Bu köyün insanları çalışkan ve aydın kişiler olmaları nedeniyle gittikleri yerlerde gerek iş hayatında ve gerekse burokraside iyi yerlere geldiler.Gürine'li insanların en önemli özelliği eski gelenek ve göreneklerine bağlı kalarak yeni dünya düzenininde modern hayatı birlikte yaşayarak gururlu ve onurlu bir yaşamdan hareketle ederek yaşamlarını sürdürmeleri ve bunu yeni nesillere ulaştırmalırıdır. Köydeki kültürün etkisi ile bu özelliklerini hala korumuş durumdadırlar.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Gürün köyü Mardin İli, Nusaybin İlçesinin en kadim ve eski köylerinden birisidir. 1950 Yılında köyde ilkokul açılmıştır. İlkokul binası 1954 yılında tamamlanmıştır. Köyün asıl adı GÜRİNE 'dir.Köy, Haverkan aşiretinin BUNİSRE koluna bağlıdır.Haverkan aşiretinin 24 kolu bulunuyor.Köy Nevale Sisebane de olup, çeme Bunisre (Çağ-Çağ Suyu) suyu yanından geçmektedir.Köy insanları aydın kişilerdir.Bugün bu köyden ayrılan çok insan vardır. Her biri Türkiye'nin ve Dünyanın bir çok yerine dağıldılar.Köyün Muhtarlığını yaklaşık 25 sene muhtarlık yapan kişiler ÖMER ÇELİK,(Yusuf ASLAN,OSMAN Aslan,Mehmet Aslan,ve Sait Aslan)(MALA NESIR) yaptımıştır.Onlardan sonra Hüseyin ADIGÜZEL (Hüseyne Mala Himede).Hüseyin Adıgüzel çok becerekli bir insandı.Yörede kendi becerisi,mertliği,dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile kendini kabul ettirmişti.Cesur bir insandı.Milli duygularını her şeyin üstünde tutardı.Hüseyin Adıgüzel yörede dürüstlüğün ve cesaretin simgesi olarak kabul görürdü.Öldükten sonra adına şiirler ve ağıtlar yakıldı, günlerce köy halkı Gürine'liler Hüseyin Adıgüzel'in yasını tuttular. Dengbejlerin dilinde yaptıkları destanlaştı. Hey fani dünya yıllarca Gürine'nin köy muhtarlığını yapan Hüseyin Adıgüzel gibi mert,sözünün eri,cesaretli bir insanıda götürdün. Gürine'nin başka tanıdık bir isminden söz etmek gerekir. Ömer-Amere Şero- Ez Amere Şero me- Ben Aslan Ömer'im Hımbere hazer merime-Bin adama bedelim Ferxa male Amerim- Ömer ailesinin yiğidiyim Dı roje gıranda ez heme- Zorlu günler de varım Doste doste xa me - Dostumun dostuyum diye üstüne ağıtlar yakılan kişi... Şimdi eskimiş ilkokul binası yıkıldı.Yerine yeni bir ilkokul binası yapılmıştır.şimdiki köy muhtarı ise Mehmet Adıgüzeldir.

  Kültür


  Köyün gelenek ve görenek çeşitlidir. Her yıl köyde çeşitli yöresel küçük festivallar düzelenirdi. Örneğin bazıları Hacı Eli yemek festivali, Göndorke halk oyunları festivali gibi.Köyün yemek kültürü çok gelişmiştir. Nusaybin ve Mardin yöresininin bazı yemeklerinin kaynağı Gürine köyüdür.Asma yaprağı dolması, dut yaprağı dolması , işkembe dolması,Kutilk,şamborek gibi yemeklerdir.Gürine köyünün kültürü de köyün kadim olması nedeniyle zengindir.Yörede bulunan her yere anlamını veren isimler koymuşlardı.Çiyaye Haci Sıleman,Lata Şamat,Günderke,Xerzik,Haci Eli Tepesi,ve köyde mağaralarda bulunmaktadır

  Coğrafya


  Mardin iline 60 km, Nusaybin ilçesine 5 km uzaklıktadır.Köy dağlık bir yerde kurulmasına rağmen Nevale Sisebane ovasına hakim konumdadır. Bu manzarayı görmeden anlatmak imkansızdır.Bahar aylarında köyden ovaya bakıldığında bir renklerin anlamını bulmak mümkün.Doğanın bütün renklerini bu mevsimde burada görebilirsiniz.Köy hakim bir dağın tepesinde kurulmuştur.Eskiden köyün bir kaç tane suyla çalışan un değirmenleri vardı.Köyden Nusaybin ile Kamışlı açık olarak görülmektedir.Gürine'deki arazilerin büyük kısmı suludur.Bu nedenle çok çeşitli meyve ve sebze yetiştirilmektedir.Bugün bile Gürine'nin sebze ve meyveleri meşhurdur.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 118
  1997 172

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün arazileri Çağ-Çağ suyu ile sulanmaktadır. Sulu tarımda yöreye özgü olan Teraki(Şimdi ki adıyla tüysüz şeftali)nin binbir çeşidi yetiştirilmektedir. Köyde teraki,şeftali, üzüm,nar,incir, ceviz,ayva,erik,elma,armut gibi meyveler yanında domates,biber,salatalık, patlıcan,kabak gibi sebzelerde yetiştirilmektedir.Doğal ortamda yetiştirilen Gürün Köyünün (Gurine) sebze ve meyveleri yörede aranılan tatlardır.Bir şair şiir yazmak ve renklerin her türlüsünü görmek isterse gideceği yer baharda Gürine bağ ve bahçeleridir.Binlerce çiçek ve rengi burada bir arada kardeşçesine görmek mümkün. Doğa dünyanın bu toprak parçasına çok cömert davranmış.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  :2009))- MEHMET ADIGÜZEL
  [[] - HÜSEYİN ADIGÜZEL
  [[]] - SAİT ASLAN[[] -
  MEHMET ASLAN[[]] -
  OSMAN ASLAN[[]] -
  YUSUF ASLAN[[]] -
  ÖMER ÇELİK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Posta Kodu 47320
  Alan Kodu
  0482

  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl
  Mardin
  İlçe
  Nusaybin  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Gürün (Gurinê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

 3. lomber1

  lomber1 Yeni Üye

  emegine sağlık kardes.... gürünü güzel bir köyü yayala dır .....orta 15 ay kaldım ....gürün hakkı çok iyi misafir perverdir....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Gürün (Gurinê) Forum Tarih
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Nusaybin Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Nusaybin Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş