Nusaybin Gülşilav Kadın Evi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 2 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin Gülşilav Kadın Evi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’in Nusaybin ilçesinde 3 ay önce kurulan Gülşilav Kadın Evi, Nusaybinli kadılara önemli derece yol gösterici olmaya çalışıyor. Gülşilav, kadınlara okuma – yazma kursundan Kent bilincine kadar birçok konuda bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

  Muhabirimize bilgi veren Gülşilav Kadın evi sorumlusu Sosyolog Gül Berki, yaptıkları tüm çalışmaları kadınların isteklerine göre şekillendirdiklerini söyledi.

  Evin açılışında 450 Anket yaptıklarını bildiren Berki, Gülşilav’ın açılış amacını şöyle açıkladı;
  “Kadının ekonomik, sosyal ve kültürel hayata etkin katılımının sağlanması, kadınların yaşadığı sorunlara ilişkin araştırmaların yapılması, sorunlara ilişkin çözümlerin geliştirilmesi, Kadının kadınla dayanışmasının sağlanması, kadının güçlenerek statüsünü yükseltilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin verilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanında kadın bilincinin geliştirilip, kadının demokratik bir toplumda özgürce ifadesini bulması kadın özgürlük çizgisi ile demokratik toplumsal dönüşümde özne olabilmesini de amaçlamaktadır”.

  Nusaybin’deki kadın profiline ilişkin veriler elde ederek, kadınların öncelikli sorunlarını tespit etmek, çözüm önerileri geliştirmek amacıyla saha araştırmaları yaptıklarını kaydeden Berki, Danışmanlık ve Yönlendirme, Sosyal ve kültürel faaliyetler ve Beceri geliştirme ve mesleki eğitim programları düzenlediklerini söyledi.

  — Kadının Eğitimine büyük önem veriliyor
  Gülşilav Kadın evinde yapılan çalışmalar, kadınlar üzerinde yapılan anketlerin sonuçlarına göre düzenlendiği belirtildi. Kadınların eğitilmesine öncelik verdiklerini ifade eden Sosyolog Berki, Temel

  Eğitim programlarını şöyle açıkladı;
  “Okuma- yazma kursları, Açıköğretim destek dersleri, Kadın sağlığı bilgisi, Kadının hukuksal hakları, Kentlilik bilinci, Toplumsal cinsiyet rolleri ve ayrımcılığa karşı farkındalık, Toplum sağlığı, Ana- çocuk sağlığı ve Kadın –erkek eşitliği”

  — Berki; “Kadın sığınma evi olarak görülmekten rahatsızız”
  Gülşilav Kadın Evi, ihtiyacı olan kadınlara yönelik, sosyal, hukuki ve psikolojik danışmanlıklar sağlıyor. İhtiyaca göre, Uzman eşliğinde kadınların sosyal yaşamda karşılaştıkları sorunlar konusunda bireysel danışmanlık hizmeti, talebi olan kadınların avukat talebini karşılayarak hukuki yardım desteği ile Şiddet mağduru kadınlara sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren Kadın Evi, bazı vatandaşlar tarafından kadın sığınma evi olarak görülüyor.

  Gülşilav Kadın evinin, Sığınma evi olmadığını ısrarla belirten Sosyolog Berki, birinci görevlerinin kadınlara danışmanlık olduğunu söyledi.

  Berki, Kadın evinin ‘8 Mart Dünya Kadınlar günü’ nedeniyle 1 hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapacağını ve tüm kadınları bu etkinliklere davet ettiklerini sözlerine ekledi. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin Gülşilav Kadın Forum Tarih
Nusaybin Gülşilav Kadınevi'nde film gösterimi Mardin Tanıtımı 11 Nisan 2010
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Nusaybin Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Nusaybin Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş