Nusaybin İklimi - Nusaybin Bitki Örtüsü - Nusaybin İklimi Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin İklimi - Nusaybin Bitki Örtüsü - Nusaybin İklimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nusaybin İklimi - Nusaybin Bitki Örtüsü - Nusaybin İklimi Hakkında Bilgi

  BİTKİ ÖRTÜSÜ- YABANİ HAYVANLAR


  İlçenin doğal bitki örtüsü step olmakla birlikte dağlık alanlar meşe ormanlıklarıyla örtülüdür. Meşe haricinde diğer ağaç türlerine ( İlçe ve bucak merkezleri hariç) pek rastlanmamaktadır. Ovalık kesimi ise tarım amaçlı kullanılmaktadır. Yabani hayvan bakımından Güneydoğunun diğer bölgeleri ile benzerlik arz etmektedir. Genelde kınalı keklik, yabani tavşan, tilki,kurt,sincap; ovalık kesiminde bunlara ek olarak çil tavuk ve bıldırcın da bulunmaktadır. Son dönemlerde yaban domuzu ve dağ keçisine de rastlanılmaktadır.
  İKLİMİ


  Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen bir iklim kuşağında yer almaktadır. Genelde yağışlar yağmur olup, nadiren kar yağmaktadır. İlçe de yıllık ortalama sıcaklık (24 yıllık verilere göre ) 18,9 C dır. En soğuk ayları aralık – ocak ,en sıcak ayları ise temmuz ve ağustostur. Aynı verilere göre; en yüksek sıcaklık 47 C, En düşük sıcaklık 10 C dır. Yıllık ortalama yağış miktarı 456,4 M3/M2, en çok yağış nisan ayında , en az yağış ise ağustos ayında olmaktadır.

  Kaynak: Nusaybin Belediyesi

   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusaybin'in İklimi ve Bitki Örtüsü

  İKLİM & BİTKİ ÖRTÜSÜ


  İlçemiz yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağıslıdır. Yağışlar genellikle yagmur seklindedir. Kar yagisi çok nadirdir. Yaz aylarinda sicaklik 40-450'lere kadar çikabilmektedir. Yörede yillik ortalama sicaklik 18.90C'dir. Sicaklik ortalamalari mevsimlere göre büyük farkliliklar gösterir. En soguk aylar aralik-ocak, en sicak aylar ise temmuz ve agustostur. Yillik ortalama yagis miktarlari 456.4 M3 /m2dir. En çok yagis nisan ayinda, en az yagis ise agustos ayinda olmaktadir. 2000 yilinin yazi, bütün Türkiye'de oldugu gibi, son yüzyilin en sicak yazi olarak ifade edilmistir.
  Ilçenin dogal bitki örtüsü steptir. Çagçag Deresi'nin geçtigi Bunistra Vadisi ile Akarsu, Pinarbasi ve ilçe merkezinde sebze ve meyve bahçeleri bulunmakta, bu bahçelerle iç içe önemli miktarda kavak agaci yetistirilmektedir. Daglik bölgelerde bagcilik yapilmaktadir. Ilçe topraklarinda ilçenin simgesi haline gelmis pamuk basta olmak üzere bugday, arpa, mercimek, misir, susam ve sebze yetistirilmektedir. Son yillarda zeytincilik de önemli bir gelisme göstermistir. Yöre eskiden orman bakimindan oldukça zengindi. 1900 yillarina kadar ilçenin kuzey tarafi, ova ile birlestigi noktaya kadar, asirlik mese agaçlariyla kapliydi. Bu tarihlerden sonra Almanlar, Haydarpasa-Bagdat Demiryolu'nun yapildigi yillarda lokomotifleri isletmek için bu ormanlari keserek ciddi bir doga katliami yapmislardir. Kesilen agaçlarin tasinmasi için Durakbasi'ndan Yandere köyüne geçici bir demiryolu hatti dösemislerdir.
  Halen ilçenin kuzey tarafi, baglik alanlarin disinda, tamamen meseliklerle kaplidir. Mevcut ormanlar enerji ormanlaridir; son yillarda yapilan tarla açilimlari ve tahripler sonucu eski ihtisamlarini kaybetmislerdir. Bozuk baltalik durumundaki mese ormanlarinda sakizagaci, disbudak, sögüt ve çinarlara da rastlanmaktadir Yöredeki agaç çesitleri kavak, çam, mese ve çesitli meyve agaçlaridir. Ayrica sadece Nusaybin'de yetisen “Teraki” meyvesi vardir. Kabuklu ceviz büyüklügünde, tüysüz ve sert olan bu meyvenin farkli ve güzel bir tadi vardir. Türkiye'nin sadece güneydogusunda yetisen “Duvberan” adli mantar da mantarlar arasinda lezzet bakimindan dünyada bir numaradir. Bu mantarlar ile ilkel kosullarla köylerde sabun yapiminda kullanilan, halk arasinda “Sinok” olarak adlandirilan yabanfistigi da (bitim) ilçeye özgü ve incelemeye deger farkliliklardir. Öte yandan ilçemizde bolca yetisen “kapari” (sahfel) otu (ansiklopodilerde “gebreotu” adiyla anilmaktadir), oldukça büyük, beyaz çiçekli, dikenli ve genellikle yere yatik özellikleriyle dikkat çeken; çiçek tomurcuklari ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanilabilen bir bitkidir.

  Kaynak: Nusaybin.meb.gov.tr

   

 3. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkür ederim..
   

 4. işime yaradı teşekkürler teşekkürler teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusaybin İklimi Nusaybin Forum Tarih
2016 Nusaybin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Nusaybin Merkez Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Yılı Nusaybin Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2013 Nusaybin Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş