Nusayabin'de kaçırılan çocuklar için yürüyüş

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 7 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Nusayabin'de kaçırılan çocuklar için yürüyüş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye’de kaçırılan çocuklarla ilgili Mardin’in Nusaybin ilçesinde Kent Konseyi önderliğinde STK yöneticileri ve halk protesto yürüyüşü yaptı. Nusaybin Belediye başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Ayşe Gökkan, derinleşen çocuk sorununa politik sorunlarda karıştırılarak toplumda kaygı, tereddüt ve tedirginlik yaratılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

  Nusaybin kent Konseyi önderliğinde yapılan yürüyüş, Edip Mungan ilköğretim okulu önünden başladı.

  Aralarında Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kent Konseyi sekreteri Raif Yaman ve STK temsilcilerinin de olduğu grup hükümet konağı caddesine yürüdü.
  Cadde üzerinde gruba hitaben konuşan Belediye başkanı Gökkan, Mardin ve ilçelerinde son günlerde özellikle kız çocuklarına yönelik kaçırma girişimlerinin toplumda büyük korku yarattığını belirterek şöyle konuştu;

  [​IMG]

  “Tabi ki çatışmalı toplumlarda sıkıntılar vardır ancak Nusaybin’de her gün bunların giderek artması bizleri oldukça kaygılandırmaktadır. Politik soruların olduğu yerlerde çocuklar mutlaka korunma altına alınmalıdır. Burada toplanmamızın çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir sokak arasında iki çocuk ateş yaktığında anında fark ediliyor ve müdahale ediliyor. Ancak çocuklara esrar satan, bağımlı yapmaya çalışan o satıcılar bulunamıyor. Bu ilçede oldukça kaygı verici bir durumdur”.

  Başkan Gökkan’dan sona Basın açıklaması metnini okuyan Kent Konseyi sekreteri Yaman, Dünyada son 10 yılda 20 milyon çocuğun silahlı çatışmalar sebebiyle evlerini etmek zorunda kaldığını, 2 milyon çocuğun silahlı çatışmaların direkt sonucu olarak hayatını kaybettiğini ve 6 milyon çocuğun da bir daha iyileşmemek üze sakat kaldığını söyledi.

  Yaman, basın açıklamasını şöyle sürdürdü;
  “Türkiye’de 16 ayda 3184 çocuk sanık sandalyesine oturdu. 407 çocuk siyasi suçtan yargılanıyor. Çocuklara siyasi suçlardan onlarca yıl hapis cezası verildi. Yetişkinlerle aynı mahkemelerde yargılandılar, aynı ceza evlerinde kaldılar. Siyasi suçlamayla ilgisi olan 18 yaşın altındaki küçük çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmaları ve çocuklar lehine alternatif ceza tedbirlerini ön gören düzenleme Bakanlar Kurulunda karara bağlanarak bu uygulamaya son verilebildi.

  [​IMG]

  Ülkemizde 171 bini kız olmak üzere 289 bin çocuğun okula gönderilmedikleri belirlendi. İstanbul 34 bin, Şanlı Urfa 25 bin, Van 23 bin, Diyarbakır 14 bin çocukla “kaçak” öğrenci haritasında yer aldılar.

  190 ülkede yapılan araştırmaya göre Türkiye’de ilköğretim ikinci kademe ve lise öğrencileri arasında sigara kullanma alışkanlığında artış tespit edildi.

  Nusaybin’de ilköğretim okullarının ikinci kademe öğrencileri ve liselerde okuyan çocuklarımız arasında sigara kullanımının çok ciddi oranda arttığını hepimiz biliyoruz. Okulda olması gerektiği halde sokakta olan çocuklarımızın sayısının yüksek olduğu da bir sır değil. Uyuşturucu tacirleri tarafından çocukların madde bağımlısı yapıldıkları artık bir sır değil. Mezelê Hecacan ve benzeri birçok yerde bali, tiner ve diğer uyuşturucu maddeleri kullanan çocukların olduğu biliniyor. Çocuk yaşta kızların fuhuş batağına sürüklemeye çalışanların olduğuna dair yayılan haberler de gün geçtikçe artıyor. Siyasal ve ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul başta olmak üzere aileleriyle büyük kentlere göçen çocukların oralardaki çetelerin eline düşerek vicdanımızı sızlatan birçok suca bulaştırıldıkları biliniyor. Bu gidişata son vermenin gereğini hatırlatmak, yapmak ve yaptırmak için bu gün buradayız”.

  Basın açıklamasından sonra grup sessiz bir şekilde dağıldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nusayabin'de kaçırılan çocuklar Forum Tarih
Kaçırılan Çocuk - Robert Louis Stevenson Kitap, Resim ve Dergi 13 Şubat 2010
Fidye için kaçırılan gencin cesedi bulundu Yurt İçi Haberler 24 Mart 2009
Midyat'ta Kacirilan Rahip'in Durusmasi Yapildi Mardin Tanıtımı 11 Kasım 2008
Kaçırılan yolcu uçağı Libya'da Yurt Dışı Haberler 27 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş