Nurullah Berk Kimdir ?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nurullah Berk Kimdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nurullah Berk (Nurullah Berk Kimdir? - Nurullah Berk Hakkında)
  Ünlü Türk ressamlarındandır. 22 Mart 1906 doğumlu, Türkiye’de geometrik-figüratif yapımcılığın (konstruktivizim) ilk temsilcilerinden biridir. Eserlerinde kübizm etkilenmeleri de mevcuttur.  Eğitimi
  Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra, Sanayi-i Nefise Mektebi'nde İbrahim Çalı ve Hikmet Onat'ın öğrencisi oldu. 1924'te Fransa'ya gitti ve Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda Ernest Laurent'la çalıştı. 1928' de öğrenimini tamamlayarak Türkiye'ye döndü ve bir grup arkadaşıyla “Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birligi" nin kuruculan arasında yer aldı.  1933'te Türkiye'ye döndü ve aynı yıl Abidin Dino, Elif Naci, Zeki Faik İzer, Cemal Toiu ve Zühtü Mürüdoğlu ile birlikte "Türkiye'ye egemen izlenimci tutuma karşı, biçimm olarak Batı’ daki çağdaş akımlara paralel kübist ve yapımcı teknik” şeklinde tarif edilen yeni bir anlayışın öncülüğünü yaptı. Berk’in önerisiyle bu grup “D Grubu” ismini aldı. En tanınmış eserleri, En tanınmış eserleri arasında İskambil Kağıtlı Natürmort, Ütü Yapan Kadın, Gömlekçi, Odalık, Dikenler'dir.

  Kazandığı ödüller

  Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi açan Berk, 1947'de Ahmet Çanaklı Ödülünü, 1966'da 28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi birincilik odülünü ve 1975'te DYO Ödülü Resim Yanşmasını kazandı. Berk'in son 15 yıllık çabası ise "Dogu ile Batı esprilerini kaynaştırmak, geleneksel sanat biçimlerini Bah anlaşıyla bağdaştırmak" biçiminde yorumlandı. 1953'te Suut Kemal Yetkin'le birlikte UNESCO'ya baglı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birligi'nin Türkiye ulusal komitesini kuran Berk'in sanat tarihi, resim ve heykel sanatı konulu çok sayıda yayınlanmış yapıtı vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nurullah Berk Kimdir Forum Tarih
Nurullah Ataç kimdir hayatı kısa Biyografi & Otobiyografi 22 Şubat 2014
Nurullah Ataç Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Aralık 2013
Kuşu Nurullah Bayram İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 27 Kasım 2011
güneydoğunun sevilen ismi: şeyh muhammed nurullah Sahabeler ve Alimler 23 Nisan 2011
Nurullah Narin İlköğretim Okulu Bilgileri Çerkezköy Tekirdağ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş