Nurhan Süleymanoğlu Kimdir - Nurhan Süleymanoğlu Biyografisi

'Yerli - Yabancı Sporcular' forumunda DeMSaL tarafından 19 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nurhan Süleymanoğlu Kimdir - Nurhan Süleymanoğlu Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nurhan Süleymanoğlu Kimdir - Nurhan Süleymanoğlu Resimleri - Nurhan Süleymanoğlu Biyografisi - Nurhan Süleymanoğlu Hakkında
  Kazak asıllı Türk boksör.28 Şubat 1971'de Kazakistan'ın Çingkyut kentinde doğdu.
  991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Türkiye'ye göç etti ve Türk vatandaşlığını aldı.
  Aynı yıl Fenerbahçe'ye transfer olan Süleymanoğlu Türk milli takımı adına da dövüşmeye başladı.

  1991, 1992 ve 1993 İstanbul Şampiyonalarında Fenerbahçe'nin şampiyon olmasına katkı sağlayan Süleymanoğlu, İzmir'de düzenlenen uluslararası turnuvada da Türkiye adına ilk altın madalyasını aldı.

  Süleymanoğlu'nun Türk milli forması altında katıldığı ilk önemli turnuva Finlandiya'nın Tampere kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası oldu. Süleymanoğlu Kübalı Hector Vinent'e hakem kararı ile yenilerek madalya şansını kaybetti.

  Süleymanoğlu ilk uluslararası başarısını 1993 yılında Fransa'nın Narbonne kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda Tunuslu, Fransız ve finalde İspanyol rakiplerini yenip altın madalyaya ulaşarak kazandı.

  Aynı yıl Bursa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olarak ilk büyük başarısına ulaştı. Süleymanoğlu, altın madalyaya ulaşırken Gallerli, İngiliz, Fransız ve Ermeni rakiplerini devirmiş, finalde de Almanya adına dövüşen Türk boksör Oktay Urkal'ı sayıyla mağlup etti.

  Sğleymanoğlu 1993 yılındaki büyük başarılarına, Rusya'nın Soçi kentinde organize edilen uluslararası turnuvada kazandığı altın madalyayı da ekledi.

  1994 yılında Fenerbahçe'nin İstanbul ve Türkiye şampiyonu olmasına aldığı altın madalyalarla katıda bulunan Süleymanoğlu, Uluslararası Ahmet Cömert Turnuvası ve Samsun'daki B.D.T. Turnuvası'nda altın, Bulgaristan'daki Strancata Turnuvası, Romanya'daki Altın Kemer Turnuvası ve Rusya St. Petersburg'daki İyi Niyet Oyunları'nda gümüş madalyaya ulaştı.

  1995'te Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalyaya ulaştı. Süleymanoğlu, final yolunda Yugoslav, Gürcü, Kazak ve Alman (yine Oktay Urkal) rakiplerini yendi, ancak finalde iki yıl önce elendiği Kübalı Hector Vinent'e bir kez daha yenildi. Aynı yıl, Avrupa şampiyonası'nda ikinci kez altın madalyaya ulaşarak başarılarını sürdürdü.

  Aynı yıl Fenerbahçe forması altında Türkiye Şampiyonu olan Süleymanoğlu Ankara'da düzenlenen Kulüpler Türkiye Şampiyonası'nda Fenerbahçe'nin ikinci olmasına katkı sağladı.

  Süleymanoğlu 1996'da Danimarka'nın Vejle kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda da gümüş madalyaya ulaştı. Romen, Macar, Fransız ve Bulgar rakiplerini yenerek finale yükselen Süleymanoğlu ezeli rakibi Alman Urkal'a bu defa yenilerek altın madalya şansını kaçırdı.

  Aynı yıl ilk kez Olimpiyatlara katıldı. ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen oyunlarda, ilk turda Gineli rakibini eledi, ancak bir türlü deviremediği Kübalı rakibi Vinent'e karşı bu defa 23-1'lik ağır bir yenilgi alarak elendi.

  Süleymanoğlu, sezonun tek uluslararası altın madalyasını Ahmet Cömert Turnuvası'nda kazandı.

  1997 yılında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 1999'da da ABD'nin Houston kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonalarında ilk turda elendi.

  1998 yılında ise Belarus'un başkenti Minsk'te tertiplenen Avrupa Şampiyonası'nda Danimarkalı, Polonyalı ve Belaruslu rakiplerini mağlup edip, finalde Romen rakibine kaybederek gümüş madalya kazandı.

  2000 yılında Finlandiya'nın Tampere kentindeki Avrupa Şampiyonası'nda bu defa bronz madalya kazandı. Aynı yıl Avustralya'nın Sidney kentindeki Olimpiyatlara katıldı. 1998'de Minsk'te organize edilen Avrupa Şampiyonası'nda mağlup ettiği Belaruslu Serguei Bykovski'ye çekişmeli bir müsabakadan sonra 38-40 sayıyla yenilerek elendi.
  resim mevcut değil
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nurhan Süleymanoğlu Kimdir Forum Tarih
Onurhan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 10 Mart 2012
Nurhan Avman Kimdir - Nurhan Avman Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 29 Nisan 2011
Borusan Oto. Zehra-nurhan Kocabıyık İlköğretim İstanbul Avcılar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Armoni - Nurhan Cangal Kitap, Resim ve Dergi 20 Mart 2010
Nurhan Özenen (Hafize) Diğer Yerli Diziler 7 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş