Nurettin Özsuca Kimdir - Nurettin Özsuca Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nurettin Özsuca Kimdir - Nurettin Özsuca Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nurettin Özsuca Kimdir - Nurettin Özsuca Resimleri - Nurettin Özsuca Biyografisi - Müzisyen Nurettin Özsuca  Nurettin Özsuca (d. 1951) besteci, müzisyen ve dişhekimi. Özellikle tiyatro, sinema eserleri için besteler yapmaktadır. Bestesini yaptığı Düş, Gerçek, Bir de Sinema film müzikleriyle 1996 yılındaki 8. Ankara Film Festivalinde En İyi Özgün Müzik ödülünü kazanmıştır.

  Adana'da dünyaya geldi. Babasının memuriyeti yüzünden 1957 yılında Ankara'ya yerleşirler.[1] İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da aldı. Küçük yaştan itibaren müziğin içinde olmasına rağmen konservatura gitmesi ailesinin ısrarları sonucu gerçekleşmedi, bunun yerine 1970 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine girdi, 1976 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra arkadaşlarıyla ortak olarak muayenehane açacaktır.

  Dişhekimliği mesleği ile müzisyenik arasında sürekli olarak ikilemde kalacak, kendi muayenesini açsa da yapısı gereği hastalarından ücret talep etme konusunda sorun yaşadığı ve müziğe zaman ayıramadığı için diş hekimliğini bırakacaktır. [1] Mesleğini icra etmemesine rağmen Ankara Dişhekimleri Odasında faal oldu. Bir dönem Nükleer Savaşa Karşı Hekimler Birliği yönetiminde bulunacaktır.

  Müzisyenlik

  1968 yılında üniversite eğitimi sırlarında profesyonel gitar çalarak hayatını kazanmaya başladı. Askerlik görevini yaptıktan sonra müzik ve diş hekimliği çalışmaları birarada sürecekti. Ankara’da Yılmaz Onay, Aziz Nesin ve Tahsin Saraç’ın destekleriyle tiyatro müzikleri yapmaya başlayacak ve Ankara Sanat Tiyatrosunda oynanan birçok eserde müzik eserleri yer alacaktır, bir dönem burada müzik direktörlüğü de yapacaktır. Bu dönemde Aziz Nesin’in şiirlerini okuduğu kasete müzik yapacaktır. 1990 yılında İstanbul’a yerleşecek ve sinema alanında eserler verecekti. Elektronik müziğin ortaya çıkmasını eleştiren sanatçı klasik müzik ve caz müziğine ilgi duymaktadır.

  Ailesi

  1974 yılında evlendi. Kızı Evrim Özsuca çello eğitimi almış, İstanbul Bilgi Üniversitesinde caz vokal eğitimi görmüş, başarılı bir caz sanatçısıdır.[2] Diğer kızı ise Fazıl Say’ın hocası Kamuran Güldemir rehberliğinde piyano eğitimi almıştır.

  Siyasi görüşleri

  F Tipi Cezaevlerine karşı[3] 2001 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e verilen dilekçeyi imzalamıştır.

  Eserleri

  Müziklerini bestelediği sinema eserleri

  * Aylaklar (1994)
  * Düş, Gerçek, Bir de Sinema (1995)
  * Özlem...Düne, Bugüne, Yarına (1995)
  * Çatı Katı (2007)

  Müziklerini bestelediği tiyatro eserleri

  * Troyalı Kadınlar, İstanbul Devlet Tiyatrosu (2000)[4]
  * Küçük Adam Ne Oldu Sana, İstanbul Devlet Tiyatrosu (2001)
  * Deli Dumrul, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (2002)
  * Mutlu Ol Nâzım (2003)
  * Var Mısın, Tiyatro Ayna (2008)[5]
  * Bir Cerrahın Anıları, Tiyatro Ayna (200?)[6]
  * Misery (Acı) Tiyatro Ayna (2009)

  Ödülleri

  * Düş, Gerçek, Bir de Sinema (1995) filmi müzikleriyle 8. Ankara Film Festivalinde En İyi Özgün Müzik dalında ödül alacaktır.[7]
  * Pir Sultan Abdal - Tiyatro Ayna (2005) eserinin müzikleriyle 9. Afife Tiyatro Ödüllerinde Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülüne layık görüldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nurettin Özsuca Kimdir Forum Tarih
Nurettin İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 10 Mart 2012
Nurettin Karaman İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 2 Mart 2012
Nurettin Rençber - Bir Veda Şarkısı (Yeni) Müzik Videoları 21 Aralık 2011
Dr. Nurettin - Beyhan Elbir İlköğretim Okulu Bilgileri Sincan Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Aralık 2011
Vildan Nurettin Demirer İlköğretim Okulu Bilgileri Keçioren Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş