Numara taşınabilirliği uygulaması başladı

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 10 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Numara taşınabilirliği uygulaması başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Telekomünikasyon Bünyesinde Kurulu Bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi Gece Yarısı 00:01 İtibariyle Kullanıma Açıldı. Aboneler, Sadece Alıcı İşletmeciye Başvurarak, Numarasını Taşıyabilecek.

  Telekomünikasyon Kurumu (TK) bünyesinde kurulu bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS)uygulaması bugün saat 00:01 itibariyle kullanıma açıldı. Aboneler, bugünden itibaren sadece alıcı işletmeciye başvurarak, numarasını ücretsiz taşıyabiliyorlar.
  Her üç operatör de numara taşınabilirliği uygulamasını ücretsiz yapacağını daha önce açıklamışlardı. TK'nın başlattığı, numara taşınabilirliği ile üç GSM operatörü yeni tarifeler ile abone çekme yarışına girdiler. GSM aboneleri, numara taşınabilirliği sistemi ile 532, 542, 505 gibi kod da dahil olmak üzere, on haneli numarasını hizmet aldığı operatörü değiştirebiliyor.

  Taşıma işlemi için abone, tek bir yere, sadece alıcı işletmeciye başvurarak, numara taşıma talep formu dolduracak. Başvuru sırasında, bireysel aboneden T.C. kimlik numarası ve geçerli bir kimlik, kurumsal aboneden ise ticari unvanı ve vergi numarası istenecek. Abone, 08.00-16.00, 16.00-24.00, 00.00-08.00 olmak üzere istediği taşıma aralığında numarasını taşıyabiliyor. Yeni hat türü abonenin talebine göre faturalı ya da ön ödemeli olabilecek.
  -HABERLEŞME KESİNTİSİ 15 DAKİKA OLACAK-
  Alıcı işletmeci tarafından aboneye verilen yeni SIM kart en fazla 6 gün içerisinde aktif oluyor. Taşıma zamanından asgari bir gün önce olacak şekilde, alıcı işletmecinin aboneye SMS, e-posta veya benzeri bir yolla taşıma zamanını bildiriliyor. Fiili taşıma esnasında abonenin haberleşme kesintisi ortalama 15 dakika oluyor.
  Şebeke içi iken taşıma sonrasında şebeke dışı olan numaralara yapılan aramalarda çağrı başlangıcında uyarı tonu veriliyor.
  Ton uygulaması dışında, yönetmelik değişikliği olmaksızın gerektiğinde sesli anons uygulamasına da geçilebiliyor.
  Abone, taşıma zamanı duyurusu öncesinde alıcı işletmeciye tekrar başvurarak taşıma talebinden vazgeçebiliyor. Abonelerin yılda kaç kez aynı numara için taşıma hizmeti alacağına ilişkin bir sınır olmamasına karşın, bu konuda gerekli görülmesi halinde sınır getirebiliyor.
  -BAŞKASI ADINA KAYITLI NUMARA TAŞINAMAYACAK- Abone, başkası adına kayıtlı numara için, numara taşıma başvurusu yapamayacak. Abonenin kendisi veya noter onaylı vekalet verdiği kişi başvuru yapabilecek. Abonenin verici işletmecide bulunan kullanılmamış kontörleri veya bedava dakikaları, kampanyaları vb. alıcı işletmecide geçerli olmayacak. Verici işletmeci taşıma talebini; numaranın başka bir aboneye ait olması, abonenin mevcut işletmecisinde numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, kimlik bilgilerinin, kimliğini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması, taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış ve devam eden taşıma işleminin bulunması durumunda reddedebilecek.(ANKA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Numara taşınabilirliği uygulaması Forum Tarih
Sabit Telefonlarda Numara Taşınabilirliği Uygulaması bugün başladı. Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 11 Eylül 2009
Numara Taşınabilirliğinde Yeni Uyarı Tonu Bilim & Teknoloji 27 Ekim 2008
İnsanların acil servis numaralarını gereksiz yere aramamaları için neler yapılabilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Osminyum Elementinin Simgesi ve Atom Numarası Nedir Konu Dışı Başlıklar 18 Eylül 2013
Alüminyum Elementi Simgesi Nedir, Alüminyum Atom Numarası Kaçtır Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş