Numara taşıma yarın başlıyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Numara taşıma yarın başlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mobil telefon sektöründe, operatörler arası numara taşınabilirliği uygulaması başlıyor. Aboneler yarından itibaren, numaralarını değiştirmeksizin operatörlerini değiştirebilecek.

  Uygulamaya ilişkin Tüketiciler Birliği ve Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği’nden hem abonelere hem de operatörlere yönelik uyarılar geldi.

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ve Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD)Genel Başkanı Murat Dursun, ortak bir yazılı açıklama yaparak, dikkat edilmesi gereken konulara işaret ettiler. Ortak açıklamada, bu uygulamayla birlikte sektörde rekabetin güçleneceği yeni bir dönemin başlayacağı belirtilirken, abonelere kendilerine en uygun operatörü seçmeleri, operatörlere de tarifelerini tüm tüketicilerin anlayabilecekleri biçimde ilan etmeleri çağrısı yer aldı.

  Açıklamada şöyle denildi:

  “Uygulamanın beklenen sonuçlarını sağlaması bakımından; GSM operatörleri tarifelerini tüm tüketicilerin anlayabilecekleri şekilde ilan etmeli, tüketiciler de kullanım alışkanlıklarına göre kendilerine en uygun ve ucuz olan tarifeyi seçmelidirler. Uygulamaya ilişkin hukuki düzenlemeler gereği; operatör değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin geçerli bir kimlik belgesi ile tercih ettiği GSM operatörüne başvuru yapması yeterlidir. En geç altı gün içinde tüketicinin başvurusu gereğince, numara taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Herhangi bir nedenle numara taşıma istekleri hukuki düzenlemelere aykırı olarak yerine getirilmeyen tüketiciler Telekomünikasyon Kurumu’na, Tüketiciler Birliği ve MOBİSAD’A sorunlarını iletebilirler.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Numara taşıma yarın Forum Tarih
Numara taşıma sınırlanıyor Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 13 Ocak 2009
Cep’te numara taşıma özgürlüğü geldi, ucuz konuşma yolu açıldı. Bilim & Teknoloji 10 Kasım 2008
Dikkat Numara taşıma bedava Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2008
Numara taşımada sim kart değişecek Haber Arşivi & Gündem 17 Ekim 2008
Vodafone ve Avea'dan 'numara taşıma' açıklaması Bilim & Teknoloji 12 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş