Numara taşıma sınırlanıyor

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda *B*U tarafından 13 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Numara taşıma sınırlanıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Numara taşınabilirliği, açıkgözlü bayilerin suistimalleriyle yara almaya başladı

  [​IMG]


  Bayiler 10 lira için yüzer gezer abone gösterdi, numara taşıma sınırlanıyor
  Cep telefonlarında numara taşıma uygulaması 9 Kasım 2008'de başladı. Numara taşınabilirliği, açıkgözlü bayilerin suistimalleriyle yara almaya başladı. Zaman'da yer alan habere göre, suistimaller, daha çok üç operatörün hattını satan bazı bayiler tarafından yapılıyor. Bu bayiler, ellerindeki numaraları sabah bir operatöre, akşam başka bir operatöre taşıyarak işlem sayılarını yükseltiyor. Böylece, operatörlerden abone başı 10 TL ile 15 TL arasında prim alıyorlar. Bu durum, üç operatörü de rahatsız etmeye başladı.

  Konu, operatörler tarafından sözlü olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) iletildi. Konuyu inceleyen Kurum, aynı numaranın sabah bir operatöre, akşam bir başka operatöre geçişini engellemek için, yeni bir düzenlemeye gitme kararı aldı. BTK Başkanı Tayfun Acarer, operatörlerden bu yönde kendilerine resmî bir başvuru yapılmadığını vurguladı. Ancak, gelen duyumlar üzerine konuyu araştırmaya başladıklarını belirten başkan, "Yeni bir uygulama üzeride çalışma yapabiliriz. Geçiş süreci ne kadar olabilir, şeklinde. Mesela, 'numarasını bir başka operatöre taşıyan abone, bir aydan önce numarasını başka bir operatöre taşıyamaz' gibi bir uygulamaya gidilebilir. Resmî başvuru geldikten sonra, operatörlerle birlikte üzerinde çalışabiliriz." dedi.
  9 Kasım'da başlayan numara taşıma uygulamasıyla, Türkiye'de günde 15 ila 16 bin kişi operatörünü değiştiriyor. Geçtiğimiz haftanın son günü itibarıyla 930 bin kişi taşıma işlemini gerçekleştirdi. Numara taşıma işlemi bu hızla devam ederse, yıl sonunda 5 milyon cep telefonu abonesi, numarasını değiştirmiş olacak. BTK Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'de yaşanan numara taşıma sayısının Avrupa ülkelerinin çok üzerinde olduğunu belirterek, "Konuyla ilgili görüştüğümüz Avrupalı yetkililer, Türkiye'de iki ay içinde yapılan taşımanın birçok Avrupa ülkesinde bir yılda ancak yapıldığını belirtti. Cep'te taşıma işlemi bu hızla giderse, yıl sonunda 5 milyon sayısını bulur. Bu hızla devam eder mi onu da şimdiden söylemek mümkün değil." dedi. Bayilerin yaptığı suistimallerin, iki ay içinde 930 bin abonenin numarasını değiştirmesinde etkili olup olmadığı sorusuna, başkan, "Konuyu araştırmadan bu konuda bir açıklama yapmak doğru değil. En detaylı bilgiyi, operatörler verebilir." yorumunu yaptı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Numara taşıma sınırlanıyor Forum Tarih
Cep’te numara taşıma özgürlüğü geldi, ucuz konuşma yolu açıldı. Bilim & Teknoloji 10 Kasım 2008
Numara taşıma yarın başlıyor Bilim & Teknoloji 8 Kasım 2008
Dikkat Numara taşıma bedava Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2008
Numara taşımada sim kart değişecek Haber Arşivi & Gündem 17 Ekim 2008
Vodafone ve Avea'dan 'numara taşıma' açıklaması Bilim & Teknoloji 12 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş