Nuhlu Köyü Karaisalı Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nuhlu Köyü Karaisalı Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nuhlu Köyü Karaisalı Bilgileri - Nuhlu Köyü Hakkında - Nuhlu Köyü Tanıtımı - Nuhlu Köyü Resimleri
  İlçe: KARAİSALI - İl: ADANA

  Köy Muhtarı:Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 195 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01770
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Karaisalı
  Web Sitesi
  Nuhlu, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi

  Köyün kurucusu belli olmamakla birlikte ,karacalı mahallesinin eneski yerleşmiş kişileri efeler ve mehlilerolarak bilinmektedir.isken mahallesinde ise yine belli bir tarihi bulunmamaktadır. köseler, şıhlar, tığlıoğlu ve nuhlular olarak bilinen aileler köyün eski kurucuları olarak bilinmektedir.vahablı mahallesinde ise bir zamanların ağası olarak bilinen ahmatoğlu (ahmet demir oğulları bir zaman ormancılık yapmış olan mustafa ,cafer demir oğulları olup köyde halihazırda aileden kimse kalmamıştır.1965 yıllarda köyden ayrılmışlardır.)köyün kurucuları olarak bilinmekte ve daha sonraları ahmatlılar olarak bilinen erdoğanlar akarcanın yakınlarında bulunan ahmatlı öreni denilen yerden ahmatoğlunun daveti ile vahaplıya yerleşmişler ve daha sonraları çolaklar ve ustalardan köye ahmatoğlunun evini alan gömar ali yerleşmiştir.Her üç mahallede nuhlu olarak geçmektedir.adını ve kuruluşu belli değildir.Genelde göçebe hayatı yaşayan etraf yörede yaşamlarını sürdürmeye çalışan ailelerce kurulmuş bir köy durumundadır.Geçimlerini hayvancılık ve tarımla sağlamaya çalışan köylüler arazilerinin kıraç olması ve ormanlık alana dahil olduğundan pekde verimli bir şekilde hayatlarını sürdürememektedirler.2001 yılında meydana gelen yangınla köylülülerin bir diğer geçim kaynağı olan ormancılık ise artık çook uzak bir hal almıştır.

  Kültür

  Köyde gittikçe azalan bir nüfus olmasına karşı aile büyüklerine büyük önem verilmektedir.Bayramlarda mezar ziretleri hiç aksatılmamaktadır.köyün büyüklerinin sözünden çıkılmamaktadır.

  Coğrafya

  Adana iline 70 km, Karaisalı ilçesine 30 km uzaklıktadır.Nuhlu köyü Karacalı,İsken ve Vahablı mahallelerinden oluşmaktadır. köy sınırı olarak akarca deresi,çelebi deresi,kurtalan,alıç, kilise bozuğu,kocaharnup,çatalçam, dereçatı ,eşekalanı ile çevrili bir caoğrafi yapısı olan nuhlu genelde dağlık denecek bir alana kuruludur.1982 yılına kadar köyde elektrik bulunmamaktaydı.1982 yılından itibaren köye elektrik gelmiş,1994 yıllarda da su gelmiş ve 2000 yıllarda da köy yolları astfaltlanmıştır.ulaşım köyde büyük bir problem olarak devam etmektedir.son bir kaç yıldan beri köye kahyaların ve döşekevi arabalarını uğraması ile birtürlü ulaşım eskiye nazaran kolaylaşma gözükmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 195
  1997 155

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyün çoğrafi yapısı dağlık ve ormanlık olması nedeniyle ne tarım nede hayvancılık doğru düzgün yapılamamaktadır.2001 deki byük yangın ormancılığıda bitirmiş gibi görünmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy muhtarlığını halen Ramazan ÜNNÜ yürütmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi olmakla birlikte yeterli gelmemektedir. ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nuhlu Köyü Karaisalı Forum Tarih
Hacınuhlu Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş