Notre Dame'ın Kamburu romanı özeti

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Notre Dame'ın Kamburu roman özeti kısaca,

Claude Frollo, bir papazdır ve kilisesinin önünde bir gün bir bebekle karşılaşır. Bebek çok çirkindir ve bu sebeple papaz ona Quasimodo ismini takar. Bu isim Fransızca’da “eksik-tamamlanmamış” manasına gelmektedir.

Günler geçer ve Quasimodo büyür. Papaz ona iş olarak zangoçluk görevini verir. Zilden çıkan yüksek ses uzun saatler burada çalışan Quasimodo’yu sağır eder.

r850.jpg


Günlerden bir gün Esmeralda isminde çingene bir kız ile karşılaşır Quasimodo. Fakat Esmeralda doğuştan çingene değildir. O küçükken çingeneler tarafından kaçırılmıştır ve kaçırıldığı yere de bizim romanımızın ana kahramanı Quasimodo bırakılmıştır. Quasimodo Esmeralda’ya aşık olur. O çok genç ve güzel bir kadındır. Fakat bu durum Claude Frollo’nun hoşuna gitmez. Çünkü kendisi bir papaz olarak dinle bu kadar içli dışlı olmaktan usanmıştır ve artık gözü açılmıştır. Esmeralda’ya karşı o da boş değildir. Esmeralda bu sırada Gringoire ile evlidir. Fakat ona aşık olduğu için değil hayatını kurtarmak için evlenmiştir. Kendisi çapkın ve özgür ruhlu bir şairdir. Esmeralda onun hayatını bir gelenekten kurtarmıştır. Geleneğe göre çingene sokağına giren bir erkek ile çingene kızlardan biri evlenmek isterse ya evlendirilir ya da öldürülür.

Esmeralda’nın gerçekten aşık olduğu kişi ise Phoebus’tur. Kendisi zengin ve soylu bir ailenin kızı ile nişanlıdır fakat yakışıklı ve çapkın bir subaydır. Başlarda o da Esmeralda’ya karşı duygular beslemiştir. Güzelliğinden etkilenip ona aşık olmuştur. Fakat Frollo’nun kıskançlığı ve karşılıksız aşkı Frollo’yu kine ve bencilliğe boğmuştur. Bu sebeple Esmeralda’ya komlo kurar ve Phoenus ile Esmeralda’nın buluştuğu gecelerden birinde Esmeralda’nın bıçağını alarak onu yaralar. Böylece suç Esmeralda’ya kalmış ve Phoenus ile araları açılmıştır.

Herkes Esmeralda’yı bu olaydan dolayı suçlamaya başlar. Onun büyücü olduğunu ve paragöz olduğunu söylerler. Phoebus da buna inanmaktadır. Esmeralda herkese suçsuz olduğunu söyler fakat o bir çingenedir ve bu sebeple kimse ona inanmaz. Onun yerine bir subay ve rahipe inanmak daha mantıklı gelmektedir insanlara. Frollo da Esmeralda’nın onun aşkına karşılık vermesi durumunda hayatını bağışlayacağı teklifinde bulunur. Esmeralda ise hala Phoebus’un kendisine inanıp onu bu durumdan kurtaracağını düşünmektedir. Fakat Phoebus bencilce hareket edip nişanlısı Fleur-de-Lys’in Esmeralda’yı astırması koşuluyla kendisine geri döneceğini teklifini kabul eder.

Quasimodo ve çingene dostları Esmeralda’yı hapsedildiği zindandan kaçırır. Bunun üzerine Phoebus ve askerleri çingene sokağını basar. Clopin, abisi gibi gördüğü fakat ona aşık olan çingene, bu sırada öldürülür. O aynı zamanda çingene kralıdır. Quasimodo tüm bu olayların Frollo’nun başının altından çıktığını anlar. Esmeralda ise olaylar sırasında meydana çıktığı için yakalanmıştır ve asılacaktır. Quasimodo Esmeralda’ya durumu anlatır fakat o inanmaz. Quasimodo defalarca yalvarır. Esmeralda asıldıktan sonra Quasimodo sinsice Frollo’yu kilise merdivenlerinde iter ve Frollo da artık ölmüştür.

Uzun yıllar sonra insanlar ölülerin atıldığı bir zindanda araştırmalar yapmaktadır. Burada birbirine sımsıkı kenetlenmiş iki ceset bulurlar. Bunlar Esmeralda’nın ve Quasimodo’nun giydikleri ve artık çürümüş bez parçalarını taşımaktadır. Birbirlerinden ayrılınca etrafa küller dökülür.
 

Üst