Not Nedir - Not Nasıl Alınır

'Liselerimiz' forumunda SeLeN tarafından 21 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Not Nedir - Not Nasıl Alınır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  10.cu sınıf dersleri - 10.cu sınıf dil ve anlatım dersi - not almak nedir - not tutmak - kaç türlü not alınır

  Hatırlanması için, yazılan kısa yazıya “ not”, onun için yapılan çalışmaya da not tutmak denir.

  Hatırlanması gereken şey kısaca bir yere yazılır. Bu not unutmanın önüne geçer. Not alma her şeyi kâğıda, bilgisayara geçirmek anlamına gelmez. Rastgele alınan notların bir değeri yoktur. Notla birlikte not çıkarma, kupür birleştirme, alınan notları değerlendirip zenginleştirme, bölümleme yollarından da faydalanmak gerekir.
  Not tutmak; okurken her zaman aklımızı, anlayış ve yeteneğimizi uyanık tutar; dikkat etmeyi, karar vermeyi öğretir.
  Notlar amaca göre çıkartılır veya tutulur. Not alma alışkanlığını kazanan insan yapacağı işi önceden tespit eder. Maddeler hâlinde bir yerlere yazar. İhtiyacına göre notlarını düzenler.
  Örneğin markete giderken evinin günlük eksiklerini not etmeyenler çoğu zaman alınacak şeylerin bazılarını unuturlar.


  Üç türlü not alınır.
  1. Duyduklarınızdan not almak
  Duyduklarınızdan not alabilmek için “ zaman” çok kısadır. Bu kısa zamanda duyduğunuzu aynı şekilde yazmak isteseniz siz bir cümleyi yazıncaya kadar konuşan çok şeyler söylemiş olacaktır. Notu aynen yazarak değil, konunun özünü, temel öğelerini hatırlatıcı, noktalarını kısaltarak anlamı sizce bilinen işaretlerden, simgelerden yararlanarak almalısınız. Ayrıca elinizi çabuk tutmalı, konunun özünü kaçırmamaya çalışmalısınız.
  Unutmayınız ki, not almak tam ve net anlamak öğrenmenizi kolaylaştıracak, dersleriniz öğrenmekteki güçlüklerinizi giderecek, zaman kaybetmenizi önleyecektir.


  2. Okuduklarınızdan not almak
  Derste, çalışırken, ansiklopedi veya İnternet gibi kaynaklardan, gazetelerden, dergilerden yararlanırken yaptığınız çalışmaya okuduklarınızdan not almak denir. Okurken not almadan konunun özünü, temel noktalarını sonradan kolayca hatırlayabilecek kadar kısa bir şekilde yazmalısınız. Alıntıyla not almayı karıştırmamak gerekir. Ayrıca olduğu gibi yazmak yanlışını da yapmamalısınız. Aynen yazacaklarınız kaynağın kendisi varken onu yazmanın hiçbir yararı olmaz.
  Üzerinde çalıştığınız konunun ana noktalarını eksik bırakmadan sonradan kolayca hatırlayabilecek şekilde ne kadar kısa ve öz yazarsanız hatırlamanız da bu doğrultu da olacaktır.
  Okuduklarınızdan not almak, ders hazırlamada, bir kaynaktan yararlanmada, kendinizi yetiştirmede, gelecek için bilgi ve belgeleri toplamada çok yararlı olur.
  3. Gördüklerinizden not almak
  Bir gezi yaparken, televizyonda bir film seyrederken ilginizi çeken hoşuna giden genel şeyleri unutmak istemiyorsanız not almanız gerekir. Unutmamanız gereken şey zaman yeterli olsa da not almanın kuralının değişmeyeceğidir.  NOTLARI DEĞERLENDİRMEK
  Örneğin bir seyahat sırasında aldığımız notlar, bir konuşma sırasında duyduğumuz sözler, bir anı gibi özelliği olan bilgiler için tuttuğumuz notlar bir gereç değeri taşır.
  Bu tür notlar zaman içinde değerlenir. Bir düşünce, bir olay yazısı gerektiğinde bu notlardan bir gereç olarak yararlanabilirsiniz. Böylece çok önceden aldığınız notlar geleceğinizin en değerli birikimlerinden olur. Not tutmayı hiçbir zaman ertelememeli, titizlikle sürdürmelisiniz.
  Notları değerlendirmenin en iyi yolu not defteri, anı defteri, gezi defteri, günce defteri gibi çalışmalardır.
  Bu notlardan çok zevkli, ilginç yanları olan yazı konuları çıkarabilirsiniz. Böylece tuttuğunuz notlar gerçek anlamda değerlendirilmiş olur.


  alıntı
   

 2. bakın ben şimdi gidicem fen kitabımın 2. ünitesini okuyacam sonra tekrar okuyacam ama bu sefer notalarak okuyacam ve sorular sorucam sonra notları okuyacam ve anlatacam yatmadan önce tekrar yapcam sabah namazdan sonra yine okuyacam 1 hafta sonra yine okuyacam 1 ay sonra yine okuyacam tabi Allah izin verirse eğer Allah izin verirse konu aklımda 1 yıl kalacak ve sonunda o mustafa yı betül ü ezgi yi geçecem ve 1. olucam dikkat etsinler karşılarında kaya gibi sevde gül var.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   

 3. Bence baskalarini gecmek degil kendi kendini gecmek amacin olmali
   

 4. Panpalar sağolun 10.sınıfım bu forumdan çok yararlandım.Slayt yaparken bu forumu kullandım.
   

 5. bence not tutmak için hedefinin olması gerekir eğer bir hedefin yoksa not tutmak hiçbir işe yaramaz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nedir Nasıl Alınır Forum Tarih
Patent Nedir, Patent Nasıl Alınır Seviyeli-Ciddi Konular 15 Aralık 2011
Taharet Nedir, Taharet Nasıl Alınır? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Ekim 2011
Gusül Abdesti Nedir – Gusul Abdesti Nasıl Alınır? Dini Sorular ve Cevaplar 26 Haziran 2011
Garanti belgesi nedir? Garanti belgesi nasıl alınır? Hukuk 14 Şubat 2011
Abdest Nedir - Abdest Nasıl Alınır - Abdest Alınca Nasıl Niyet Edilir Dini Sohbetler Dini Forum 29 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş