Norveç / Norveç Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Norveç / Norveç Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Norveç Hakkında Genel bilgi

  Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı (Norveççe: Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg). Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir.
  Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur. 324,220 km² alana yayılan Norveç'in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.
  Norveç; İsviçre ile birlikte Avrupa'nın en gelişmiş ülkesidir. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre, yaşam standartlarının zirvede olduğu ülkedir. Diğer yandan, suç oranının en düşük olduğu ülkedir. Ülkede yılda bazen bir veya iki cinayet olduğu görülmektedir. Buna karşın ülke intihar oranlarında Avrupa oranlarının üstündedir. Öte yandan sosyal devlet anlayışının tavan yaptığı ülkedir, bireye değer verilir. Sosyal güvenlik sistemi çok gelişmiştir.
  Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır. Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir.
  Avrupa Birliği'nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne red çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %40 civarındadır.
  Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.
  Norveçin en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur, ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve işgücü eksikliği çekmektedir.
  Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

  Ulaşım

  • Demiryolları: 4,012 km (12
  • Karayolları: 91,180 km (1999)
  • Su yolları: 1,577 km
  • Boru hatları: Arıtılmış petrol ürünleri 53 km
  • Limanları: Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso, Trondheim
  • Hava alanları: 103 (2000 verileri)
  Türkiye/Norveç İlişkileri

  Türkiye EFTA'yla ticari antlaşma imzalamış ve Norveçle olan ticari ilişkilerini gittikçe gelişmektedir...
  Siyasi açıdan, Norveç'in Türkiye'deki ayrılıkçı güçleri desteklediği görülmektedir. Zira Norveç hükümeti Kürtlerin sorunları hakkında Türkiye'yi her zaman uyarmaktadır. Türkiye'den Norveç'e yapılan iltica başvurularında Türkiye'den göç edenlerin gösterdikleri sebeplerin başında Türkiye'de insan haklarının olmadıkları, asimilasyon yapıldığı, kültür ve dil kullanımında baskı yapıldığı, kendi kültürünü rahatlıkla yaşayamadıkları gelmektedir. Bu sebeplerle Norveç'e ilticaya başvuranlar kolaylıkla kabul edilmektedir.
  Ülke dünya genelindeki sorunlu bölgelerin çözümlenmesindeki tavırlarıyla da tanınır. Sırbistan-Kosova, Etiyopya-Eritre, Fas-Batı Sahra, Doğu Timor, Bosna-Hersek sorunlarıyla ilgili diplomatik ilişkilerde bulunarak katkı yapmaktadır.
  2008 Şubat ayında ülkeyi ziyaret eden Norveç yetkilileri, Türkiye ile Norveç arasında nitelikli işgücü paylaşımı olabileceği yönünde fikir beyan ettiler.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Norveç'in Giyim Ve Yeme-İçme Özellikleri Hakkında Bilgiler Nelerdir?  Yerleşim Özellikleri

  Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur 385,252 km² alana yayılan Norveç'in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1 619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21 925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır

  Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır [kaynak belirtilmeli] Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir


  Norveç Mutfağı

  Norveç mutfağı hemen hemen hiçbir Avrupa mutfağından etkilenmemiş olan katıksız bir mutfak Özellikle de deniz ürünlerinden hoşlanan damaklar için bir cennet niteliği taşıyor Eğer bir gün Norveç’e gitme şansını yakalarsanız, salam, sucuk, pastırma ve sosis gibi şarküteri ürünlerinin yanı sıra bizim damaklarımıza biraz ağır gelse de peynirlerini ve özellikle de sütlü kahverengi peyniri tatmadan dönmeyin

  Norveç mutfağında en çok hoşuma giden şey ise, nar, taze bakla, köz patlıcan ve salatalık turşusu gibi bizim mutfağımızın o çok bilinen tatlarının yemeklere eşlik etmesiydi Sadece bizim mutfağımıza tanıdık gelen malzemeleri değil, bazı Güney Asya sebzelerini ve Afrika meyvelerini de yemeklerine başarılı bir biçimde sokuşturmayı başarmışlar Sonuçta çok lezzetli malzemelerin bir araya getirildiği bir mutfak oluşmuş
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Norveç Norveç Hakkında Forum Tarih
Norveç'in Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Kanada Norveç ve İsveç İklimi Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 6 Aralık 2011
Tromso Hakkında Bilgi - Norveç Ülkeler Coğrafyası 29 Ekim 2010
Norveç - Norveç Hakkında - Norveç Resmi Resimleri Ülkeler Coğrafyası 25 Şubat 2009
2013 Norveç Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 9 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş